reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Inne pozwy > Jak odwołać się od nakazu zapłaty?

Jak odwołać się od nakazu zapłaty?

Często wiele osób nie ma wiedzy, że w stosunku do nich zapada orzeczenie sądowe. Dopiero, gdy otrzymają nakaz zapłaty czy to w postępowaniu nakazowym czy upominawczym dowiadują się, że są pozwanymi w jakiejś sprawie.

Nakaz zapłaty wydawany jest w sprawach cywilnych, gospodarczych a także z zakresu prawa pracy.

Tryb odwołania się od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym – sprzeciw

Pozwany dowiaduje się o wydanym nakazie zapłaty, w momencie otrzymania nakazu wraz z pozwem. Od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym pozwany może wnieść sprzeciw. Sprzeciw należy wnieść bezpośrednio do sądu lub listem poleconym na adres sądu w terminie dwóch tygodni od daty otrzymania nakazu zapłaty. Jeżeli pozew został wniesiony na urzędowym formularzu, sprzeciw również musi mieć taką formę.

Zobacz serwis: Pozwy

W sprzeciwie od nakazu zapłaty pozwany powinien wskazać, czy zaskarża nakaz w całości, czy w części. Ponadto należy przedstawić wszelkie zarzuty, twierdzenia i dowody.

Pozwany może powołać się na przedawnienie roszczeń lub też na okoliczność, że roszczenie, którego domaga się powód zostało wcześniej spełnione.

Pamiętać należy, że sprzeciw wniesiony po upływie wymaganego terminu, niedopuszczalny lub też w przypadku nieuzupełnienia braków w terminie – sąd odrzuci. Jeśli natomiast opóźnienie nie jest zawinione przez pozwanego np. z uwagi na siłę wyższą, chorobę można wnieść o przywrócenie terminu, jednocześnie składając sprzeciw.

Jeżeli sprzeciw zostanie prawidłowo wniesiony do sądu, wówczas nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym automatycznie traci moc. W takim przypadku zostanie wyznaczona rozprawa z udziałem stron.

Sprzeciw od nakazu zapłaty nie podlega o opłacie.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym – zarzuty

Sąd wydając nakaz zapłaty orzeka, że pozwany ma w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu zaspokoić roszczenie w całości wraz z kosztami albo wnieść w tym terminie zarzuty. Oznacza to, że pozwany wraz z nakazem zapłaty otrzymuje odpis pozwu wraz z załącznikami i od tej chwili rozpoczyna bieg dwutygodniowy termin do wniesienia zarzutów. Ważne jest dotrzymanie tego terminu, bowiem zarzuty wniesione po jego upływie podlegają odrzuceniu, niezależnie od zasadności podniesionych argumentów. Podobnie jak w przypadku postępowania upominawczego, w przypadku wystąpienia siły wyższej lub innych przyczyn niezawinionych, można wnieść o przywrócenie terminu.

Jeżeli pozwany nie zgadza się z wydanym nakazem zapłaty wnosi pismo zawierające zarzuty do sądu, który wydał nakaz. W piśmie tym należy wskazać, czy skarżymy nakaz w całości czy w części, przedstawiamy wszelkie zarzuty przeciwko żądaniu pozwu oraz dowody na ich potwierdzenie. Jeżeli pozew został wniesiony na formularzu, zarzuty również wymagają takiej formy.

W przeciwieństwie do postępowania upominawczego, wniesienie zarzutów nie powoduje utraty mocy nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Nakaz zapłaty zachowuje moc aż do chwili wydania wyroku, co oznacza, że z chwilą wydania nakaz zapłaty stanowi tytuł zabezpieczenia, wykonalny bez nadawania mu klauzuli wykonalności.

W razie prawidłowego wniesienia zarzutów sąd wyznaczy rozprawę. Dopiero po jej przeprowadzeniu sąd wyda wyrok, w którym uchyli nakaz lub utrzyma w mocy.

Zarzuty od nakazu zapłaty podlegają opłacie w wysokości ¾ opłaty od pozwu w danej sprawie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak odwołać się od nakazu zapłaty? /Fot. Fotolia
Jak odwołać się od nakazu zapłaty? /Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Żurawska-Wojcieszek

Auditor, konsultant, trener w zakresie systemów zarządznia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama