reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Praca > Rozwiązanie umowy > Rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika

Rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika

W sytuacjach ściśle określonych w Kodeksie pracy pracodawca może rozwiązać umowę z winy pracownika. Pracodawca rozwiązując umowę o pracę z winy pracownika, może zwolnić bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Rozwiązanie umowy z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych

Z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika będziemy mieć do czynienia w przypadku ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. W tym miejscu należy odpowiedzieć na pytanie: jakie obowiązki ma pracownik?

Przede wszystkim pracownicy powinni wykonywać swoją pracę sumiennie oraz starannie. Pracownicy powinni stosować się do poleceń przełożonych pod warunkiem, że są one zgodne z postanowieniami umowy o pracę oraz przepisami Kodeksu pracy. Pracownicy mają obowiązek przestrzegać:

  • czasu pracy;
  • regulaminu pracy;
  • ustalonego w zakładzie pracy porządku;
  • przepisów oraz zasad bhp i ppoż.;
  • zasad współżycia społecznego;
  • tajemnicy określonej w odrębnych przepisach.

Pracownik ma obowiązek zachować w tajemnicy informacje, które mogłoby jego pracodawcę narazić na szkodę. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownik powinien także dbać o dobro zakładu pracy oraz chronić jego mienie.

Rozwiązanie umowy z powodu popełnienia przestępstwa

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem nie tylko z powodu naruszenia ciężkich obowiązków pracowniczych. Kolejną sytuacją, w której rozwiązanie umowy może nastąpić bez zachowania okresu wypowiedzenia jest popełnienie przez pracownika przestępstwa, które uniemożliwia mu wykonywanie dalej pracy na zajmowanym stanowisku. Należy pamiętać o tym, że przestępstwo, o którym mowa w zdaniu poprzednim musi być:

  • oczywiste;
  • stwierdzone prawomocnym wyrokiem.

Rozwiązanie umowy z powodu utraty uprawnień koniecznych do pracy

Może dojść do sytuacji, w której pracownik straci uprawnienia niezbędne do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. Wówczas pracodawca także ma prawo rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Zgodnie z art. 52 § 2. Kodeksu pracy: Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Opracowano na podstawie: art. 52 i 100 Kodeksu pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Selak

Dyrektor Biura Relacji z Klientami, PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama