REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Głośni sąsiedzi? Sposoby na uciszenie uciążliwych sąsiadów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Pamela Opoczka
Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej
Głośni sąsiedzi? Sposoby na uciszenie uciążliwych sąsiadów
Głośni sąsiedzi? Sposoby na uciszenie uciążliwych sąsiadów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przykłady głośnych zachowań można w zasadzie mnożyć. Co można zrobić, gdy uciążliwi sąsiedzi pozostają głusi na nasze prośby?

Głośni i uciążliwi sąsiedzi

Duże balkony, przymieszkaniowe prywatne tarasy i ogródki sprzyjają towarzyskim spotkaniom w gronie znajomych. Jeszcze jakby do tego dodać ciepłe temperatury za oknem, to jesteśmy w stanie przez co najmniej kilka miesięcy w roku doświadczać wielkiej sąsiedzkiej imprezy.

REKLAMA

REKLAMA

Łatwo jest czasem zapomnieć, że nie mieszkamy sami i że nasze głośne rozmowy, czy też inne zachowania, mogą być dla innych niezwykle uciążliwe. Wyciszeniu sąsiedzkich dźwięków niestety nie sprzyjają nieraz także cienkie ściany w mieszkaniach, dlatego spokojni sąsiedzi są często kluczem do bezstresowego zamieszkiwania.

W przypadku zwrócenia karcącej uwagi, ktoś może zasłaniać się argumentem, że przecież jest u siebie w domu, ale pamiętajmy, że w świetle prawa, mimo faktu, że taka osoba przebywa na terenie własnej nieruchomości, nie oznacza to, że może zachowywać się w dowolny sposób. Warto bowiem nieprzyjemnemu sąsiadowi uświadomić o obowiązywaniu art. 5 Kodeksu cywilnego, który brzmi następująco: „Nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony”.

Przykłady uciążliwych zachowań sąsiadów

Przykłady uciążliwych zachowań sąsiadów można w zasadzie mnożyć. Mogą to być m.in.: prowadzenie głośnych rozmów, włączanie głośnej muzyki, tupanie dzieci w podłogę lub ich codzienne maratony biegowe po całym mieszkaniu, donośne chodzenie po domu (np. w szpilkach), korzystanie o późnej porze z donośnych urządzeń takich jak pralka, suszarka, czy blender, a nawet głośne uprawianie seksu.

Problem powstaje, gdy takie sytuacje zdarzają się nagminnie, a sąsiedzi nie reagują na nasze skargi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie mamy prawa?

Co zatem można zrobić, gdy uciążliwi sąsiedzi pozostają głusi na nasze prośby?

REKLAMA

Zacznijmy może od tego, że w polskim prawie, działania, które zakłócają korzystanie nam z nieruchomości, określa się jako „immisje”. O zakazie takich działań mówi art. 144 Kodeksu cywilnego: „Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”.

Jeśli zatem nasze prośby, czy zgłoszenia na Straż Miejską lub Policję, nie odnoszą skutków, można wytoczyć powództwo negatoryjne, czyli powództwo o zaniechanie naruszeń. Podstawą prawną wytoczenia takiego powództwa jest art. 222 § 2 Kodeksu cywilnego (w związku z art. 144 Kodeksu cywilnego), który stanowi, że przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.

Pamiętajmy jednak, że roszczenie negatoryjne ma zawsze charakter majątkowy (zob. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 13 września 2018 r., sygn. II CZ 37/18). Co za tym idzie, wnosząc pozew musimy liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty stosunkowej od pozwu, chyba że jesteśmy zwolnieni przez Sąd od ponoszenia kosztów sądowych.

Można również pokusić się o wytoczenie pozwu o ochronę dóbr osobistych. Niezamknięty katalog dóbr osobistych wymienia art. 23 Kodeksu cywilnego: „Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach”. W ramach ochrony dóbr osobistych przysługuje nam prawo do spokojnego i niezakłóconego zamieszkiwania.

Mając na uwadze treść art. 24 Kodeksu cywilnego, w razie naruszenia dobra osobistego, możemy domagać się zaniechania danego działania, usunięcia skutków dokonanych naruszeń, przeprosin lub też złożenia innego oświadczenia, zadośćuczynienia pieniężnego, a także odszkodowania, jeśli została wyrządzona nam szkoda majątkowa.

Warto również wspomnieć o możliwości żądania eksmisji uciążliwego lokatora. Takie uprawnienie konstytuuje art. 13 ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2001 r. Jeżeli lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, inny lokator lub właściciel innego lokalu w tym budynku może wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia.

Cisza nocna

Jak wspomniano na początku artykułu, można zacząć od interwencji Straży Miejskiej lub Policji. Nie sposób bowiem pominąć regulacji z art. 51 Kodeksu wykroczeń, który stanowi, że kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Jeżeli zaś czyny te mają charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się ich, będąc pod wpływem alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Często pojawiają się też spory na tle pojęcia „cisza nocna”. Każdy bowiem może ten termin interpretować inaczej – dla wielu noc może zaczynać się już nawet o godz. 20-ej.

Jak zapatruje się na tę kwestię polskie prawo?

W zasadzie żaden akty prawny nie określa ram czasowych czasu nocnego. W Kodeksie postępowania karnego, a dokładnie w art. 221 k.p.k., pojawia się pojęcie pory nocnej w kontekście prawnej możliwości dokonywania przeszukania zamieszkałych pomieszczeń. W przepisie tym wskazuje się, że czas pory nocnej obejmuje godziny od 22-ej do 6-ej rano. Godziny ciszy nocnej są zatem ustalane odrębnie przez każdą wspólnotę mieszkaniową, czy spółdzielnię lub inny zarząd. Powinien je określać ogólnodostępny regulamin wywieszony w budynku mieszkalnym.

Warto mieć na uwadze, że opisane powyżej rozwiązania prawne nie dotyczą tylko sąsiadów zamieszkujących we wspólnym bloku. Regulacje te obejmują wszak także sąsiedztwo zamieszkujące domy wolnostojące.

Z pewnością dokonanie zgłoszenia czy wytoczenie stosownego powództwa przeciwko sąsiadowi spowoduje pogorszenie sąsiedzkich relacji i zrodzi napięcie między stronami. Ważne zatem by umieć być zarówno nieuciążliwym lokatorem dla innych, a zarazem by nie być też nadwrażliwym i czasem pozwolić sobie na odrobinę wyrozumiałości względem sąsiada.

Adwokat Pamela Opoczka

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wysokość alimentów w 2025 r. według nowej tablicy alimentacyjnej [Przykład]

Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało nową tablicę alimentacyjną. Co istotne, nie ma ona charakteru wiążącego. Jak podkreśla resort, tabele będą narzędziem pomocowym dla sędziów i uczestników postępowania.

Polacy chcą szybko na emeryturę, ale nie chcą przestać żyć aktywnie. Tylko nieliczni pracują po 60-tce

Choć prawo pozwala łączyć emeryturę z pracą, robi to zaledwie 11,6 proc. Polaków w wieku 50–74 lat. Ponad połowa osób zbliżających się do wieku emerytalnego nie wyobraża sobie dalszej aktywności zawodowej. Eksperci ostrzegają: bez zachęt do pracy po 60. roku życia system emerytalny może się nie utrzymać.

Nowe prawo planistyczne 2026: Co oznacza dla właścicieli gruntów rolnych? Ekspert wyjaśnia

Najistotniejszą zmianą wydaje się fakt, iż „dla właścicieli gruntów rolnych tych najlepszych klas bonitacyjnych, położonych poza granicami miast zasadniczo do czasu uchwalenia planu ogólnego nie będzie możliwe uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, a więc i faktyczne odrolnienie nieruchomości.” – mówi Barbara Pancer w wywiadzie z ekspertem INFOR, [Radca prawny, local partner w warszawskiej praktyce nieruchomości kancelarii Greenberg Traurig].

Wielka zmiana w polskiej polityce! Premier Donald Tusk ogłosił nowy rząd: mniej ministrów, więcej odpowiedzialności, nowa jakość zarządzania państwem

„Porządek, bezpieczeństwo i przyszłość” – to trzy filary, które mają kierować nowym gabinetem Donalda Tuska. Premier ogłosił zmniejszenie liczby ministrów konstytucyjnych z 26 do 21, utworzenie nowych superministerstw, powołanie kontrolingu pracy ministrów i całkowicie nowe podejście do energetyki, finansów i relacji międzynarodowych.

REKLAMA

Niższa renta: dla jednych tak a dla drugich nie. RPO interweniuje

Niższa renta: dla jednych tak a dla drugich nie. RPO interweniuje - dlaczego? Chodzi o osiemnaste urodziny i rentę rodzinną. Mówi się, że 18-stka to symboliczny próg dorosłości, czas nowych praw, ale też i obowiązków. Chociaż dla większości młodych ludzi to radosny moment, to istnieje jednak grupa, dla której ten dzień, zamiast otwierać nowe możliwości, przynosi pewne bolesne finansowe rozczarowanie. Chodzi o rentę rodzinną, która dla niektórych nie jest już tak wysoka, jak przed ukończeniem 18. roku życia.

Rewolucja technologiczna bez kobiet? Sztuczna inteligencja może pogłębić nierówności

Rewolucja technologiczna bez kobiet? Sztuczna inteligencja może pogłębić nierówności, chociaż sektor sztucznej inteligencji woła o nowych specjalistów, ale kobiet wciąż jest w nim jak na lekarstwo. Choć to one częściej niż mężczyźni kończą studia wyższe, rzadziej wybierają karierę w branży technologicznej. Jaki będzie miało to wpływ na sytuację kobiet na rynku pracy?

Koniec z ulgami na dzieci. Rodzice lawinowo tracą wsparcie: paradoksalnie za sprawą dzieci i wzrostu płac

Koniec z ulgami na dzieci. Rodzice lawinowo tracą wsparcie: paradoksalnie za sprawą dzieci i wzrostu płac. Jak to możliwe? A no tak, że dzieci często dorabiają w wakacje a ich zarobki mają wpływ na sytuację finansową rodziców i przekroczenie pewnych progów podatkowych, które wpływają na utratę różnych ulg.

Rekonstrukcja rządu. 23 lipca 2025 r. premier przedstawi nową Radę Ministrów

Premier ogłosi skład nowej Rady Ministrów w środę o godz. 10:00. Zgodnie z deklaracjami rządu celem rekonstrukcji ma być efektywniejsza i skuteczniejsza praca Rady Ministrów.

REKLAMA

Hołownia chce badać posłów alkomatem. Projekt ustawy po incydentach w Sejmie

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przygotował projekt ustawy, który umożliwi marszałkowi zlecenie badania alkomatem posła podejrzewanego o nietrzeźwość w czasie obrad. "Kończymy tolerowanie pijanych posłów" – zapowiedział. Projekt ma być odpowiedzią na incydenty, do których dochodziło już kilkukrotnie.

Jak wspierać naukę i zaangażowanie pracowników?

Dla 70 proc. pracowników z pokolenia Z cotygodniowe zdobywanie nowych umiejętności jest jednym z podstawowych oczekiwań wobec pracodawcy. Młode pokolenie coraz częściej poszukuje w pracy sensu, wyzwań i realnych możliwości rozwoju. Dlatego firmy oferują coraz więcej różnorodnych inicjatyw wspierających naukę i zaangażowanie.

REKLAMA