REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Głośni sąsiedzi? Sposoby na uciszenie uciążliwych sąsiadów

Pamela Opoczka
Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej
Głośni sąsiedzi? Sposoby na uciszenie uciążliwych sąsiadów
Głośni sąsiedzi? Sposoby na uciszenie uciążliwych sąsiadów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przykłady głośnych zachowań można w zasadzie mnożyć. Co można zrobić, gdy uciążliwi sąsiedzi pozostają głusi na nasze prośby?

Głośni i uciążliwi sąsiedzi

Duże balkony, przymieszkaniowe prywatne tarasy i ogródki sprzyjają towarzyskim spotkaniom w gronie znajomych. Jeszcze jakby do tego dodać ciepłe temperatury za oknem, to jesteśmy w stanie przez co najmniej kilka miesięcy w roku doświadczać wielkiej sąsiedzkiej imprezy.

REKLAMA

REKLAMA

Łatwo jest czasem zapomnieć, że nie mieszkamy sami i że nasze głośne rozmowy, czy też inne zachowania, mogą być dla innych niezwykle uciążliwe. Wyciszeniu sąsiedzkich dźwięków niestety nie sprzyjają nieraz także cienkie ściany w mieszkaniach, dlatego spokojni sąsiedzi są często kluczem do bezstresowego zamieszkiwania.

W przypadku zwrócenia karcącej uwagi, ktoś może zasłaniać się argumentem, że przecież jest u siebie w domu, ale pamiętajmy, że w świetle prawa, mimo faktu, że taka osoba przebywa na terenie własnej nieruchomości, nie oznacza to, że może zachowywać się w dowolny sposób. Warto bowiem nieprzyjemnemu sąsiadowi uświadomić o obowiązywaniu art. 5 Kodeksu cywilnego, który brzmi następująco: „Nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony”.

Przykłady uciążliwych zachowań sąsiadów

Przykłady uciążliwych zachowań sąsiadów można w zasadzie mnożyć. Mogą to być m.in.: prowadzenie głośnych rozmów, włączanie głośnej muzyki, tupanie dzieci w podłogę lub ich codzienne maratony biegowe po całym mieszkaniu, donośne chodzenie po domu (np. w szpilkach), korzystanie o późnej porze z donośnych urządzeń takich jak pralka, suszarka, czy blender, a nawet głośne uprawianie seksu.

Problem powstaje, gdy takie sytuacje zdarzają się nagminnie, a sąsiedzi nie reagują na nasze skargi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie mamy prawa?

Co zatem można zrobić, gdy uciążliwi sąsiedzi pozostają głusi na nasze prośby?

REKLAMA

Zacznijmy może od tego, że w polskim prawie, działania, które zakłócają korzystanie nam z nieruchomości, określa się jako „immisje”. O zakazie takich działań mówi art. 144 Kodeksu cywilnego: „Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”.

Jeśli zatem nasze prośby, czy zgłoszenia na Straż Miejską lub Policję, nie odnoszą skutków, można wytoczyć powództwo negatoryjne, czyli powództwo o zaniechanie naruszeń. Podstawą prawną wytoczenia takiego powództwa jest art. 222 § 2 Kodeksu cywilnego (w związku z art. 144 Kodeksu cywilnego), który stanowi, że przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.

Pamiętajmy jednak, że roszczenie negatoryjne ma zawsze charakter majątkowy (zob. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 13 września 2018 r., sygn. II CZ 37/18). Co za tym idzie, wnosząc pozew musimy liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty stosunkowej od pozwu, chyba że jesteśmy zwolnieni przez Sąd od ponoszenia kosztów sądowych.

Można również pokusić się o wytoczenie pozwu o ochronę dóbr osobistych. Niezamknięty katalog dóbr osobistych wymienia art. 23 Kodeksu cywilnego: „Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach”. W ramach ochrony dóbr osobistych przysługuje nam prawo do spokojnego i niezakłóconego zamieszkiwania.

Mając na uwadze treść art. 24 Kodeksu cywilnego, w razie naruszenia dobra osobistego, możemy domagać się zaniechania danego działania, usunięcia skutków dokonanych naruszeń, przeprosin lub też złożenia innego oświadczenia, zadośćuczynienia pieniężnego, a także odszkodowania, jeśli została wyrządzona nam szkoda majątkowa.

Warto również wspomnieć o możliwości żądania eksmisji uciążliwego lokatora. Takie uprawnienie konstytuuje art. 13 ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2001 r. Jeżeli lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, inny lokator lub właściciel innego lokalu w tym budynku może wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia.

Cisza nocna

Jak wspomniano na początku artykułu, można zacząć od interwencji Straży Miejskiej lub Policji. Nie sposób bowiem pominąć regulacji z art. 51 Kodeksu wykroczeń, który stanowi, że kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Jeżeli zaś czyny te mają charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się ich, będąc pod wpływem alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Często pojawiają się też spory na tle pojęcia „cisza nocna”. Każdy bowiem może ten termin interpretować inaczej – dla wielu noc może zaczynać się już nawet o godz. 20-ej.

Jak zapatruje się na tę kwestię polskie prawo?

W zasadzie żaden akty prawny nie określa ram czasowych czasu nocnego. W Kodeksie postępowania karnego, a dokładnie w art. 221 k.p.k., pojawia się pojęcie pory nocnej w kontekście prawnej możliwości dokonywania przeszukania zamieszkałych pomieszczeń. W przepisie tym wskazuje się, że czas pory nocnej obejmuje godziny od 22-ej do 6-ej rano. Godziny ciszy nocnej są zatem ustalane odrębnie przez każdą wspólnotę mieszkaniową, czy spółdzielnię lub inny zarząd. Powinien je określać ogólnodostępny regulamin wywieszony w budynku mieszkalnym.

Warto mieć na uwadze, że opisane powyżej rozwiązania prawne nie dotyczą tylko sąsiadów zamieszkujących we wspólnym bloku. Regulacje te obejmują wszak także sąsiedztwo zamieszkujące domy wolnostojące.

Z pewnością dokonanie zgłoszenia czy wytoczenie stosownego powództwa przeciwko sąsiadowi spowoduje pogorszenie sąsiedzkich relacji i zrodzi napięcie między stronami. Ważne zatem by umieć być zarówno nieuciążliwym lokatorem dla innych, a zarazem by nie być też nadwrażliwym i czasem pozwolić sobie na odrobinę wyrozumiałości względem sąsiada.

Adwokat Pamela Opoczka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(31)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Danka
  2022-05-08 09:26:31
  Co to znaczy trochę wyrozumiałości? Zaznaczam, że mieszkamy w domku jednorodzinnym otoczonym innymi domkami. Nasi sąsiedzi imprezują weekend w weekend od ponad roku. Głośniki wystawione na zewnątrz, muzyka na cały regulator, piski, wrzaski, kłótnie, a nawet fajerwerki. I wcale nie przesadzam. Jak piszę do nich z prośbą o przyciszenie muzyki, to raczej albo brak reakcji, albo jest wręcz gorzej. I tak w dzień i w nocy. I co dalej?
  1
  pokażodpowiedzi (4)
 • izaf
  2022-08-07 18:57:57
  Mieszkamy w domku jednorodzinnym na obrzeżach małego miasta. 4 lata temu obok nas zamieszkała pięcioosobowa rodzina, która w tym roku powiększyła się o kolejnego potomka i psa. Dzieci są w wieku od 2 msc do 6 lat. My również mamy dwójkę dzieci, które wkraczają właśnie w dorosłość, ale doskonale pamiętamy czasy gdy były małe. Miały trampolinę, latem basen i znajome dzieciaki, z którymi się bawiły, ale gdy robiło się za głośno, zwracaliśmy uwagę, że mogą przeszkadzać innym ludziom. Moi sąsiedzi takich skrupułów nie mają. Sami są głośni, co wynika pewnie z wiecznego hałasu w którym żyją, i najwyraźniej uważają, że im dzieci głośniej piszczą tym są szczęśliwsze. Wolność i swoboda Od czterech lat zbliżające się letnie miesiące zamiast nas cieszyć wpędzają w popłoch i rosnącą frustrację. Dzieci wypuszczone na podwórko drą się non stop niemiłosiernie, co uniemożliwia nam praktycznie korzystanie z ogrodu. Do tego dochodzą wizyty znajomych, którzy chętnie odwiedzają moich sąsiadów pewnie m.in z racji tego, że u nich ich dzieci mogą krzyczeć do woli (na żadnym znanym mi placu zabaw nie jest tak głośno, poziom decybeli z sąsiedzkiego podwórka jest jak z wesołego miateczka). Średnio 2 do 3 razy w tygodniu od maja do września musimy więc znosić wielogodzinne popołudniowe pikniki - kinderzabawy na 10 do 14 dzieci + rodzice. Oczywiście próbowaliśmy próśb, potem gróźb, ale nie posunęliśmy się jeszcze do wzywania straży miejskiej (zwłaszcza że w naszym mieście pracuje do g. 15) ani policji. Powstrzymuje nas myśl, że usłyszymy: "przecież to tylko dzieci". Musimy jednak przedsięwziąć jakieś kroki, bo psychicznie nie wytrzymamy tego terroru przez kolejne lata. Rozważamy podjęcie kroków prawnych, ale czy w świetle naszego prawa mamy jakieś szanse? Do kogo możemy się zwrócić z prośbą o pomoc?
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • Rafał
  2021-11-06 20:38:14
  Ja mieszkam w bloku i mam sąsiadów co z boku mają dzieci z 2 i tak biegają po domu aż słysze pręty w betonie, na górze Kobieta chodzi w szpilkach i słysze jak robi kotlety na obiad i tłucze tłuczkiem, miałem kupić jej prezent tłuczek cichy, ale nie kupiłem : D
  2
  pokażodpowiedzi (3)
 • Watacha 2
  2022-05-25 15:22:02
  2021 w naszej klatce wynajęła mieszkanie rodzina z trójką dzieci (około 7,15,18). Od początku grała bardzo głośno muzyka, bieganie, walenie, rzucanie czymś o podłogę , nocne głośne rozmowy i śpiewy. Matka tych dzieci nie pracuje i biedna nie ma czasu zwrócić im uwagę. Z czasem doszły nocne kąpiele1, 3 , 4 nad ranem ( i bywało często, że to nie była jedna kąpiel, a np. 3). Prać w dzień, również nie ma czasu, zdarzało się ostatnie odwirowanie kończyło się około 24. Sprawa była wielokrotnie zgłaszana do spółdzielni mieszkaniowej i do właścicielki, która nie widzi żadnych problemów i byle dostała przelew na czas. Policja natomiast, widzi jedno rozwiązanie "sprawa sądowa", która nie wiadomo kiedy się odbędzie (oni dostaną adwokata z urzędu, a my musimy za niego zapłacić, na koniec sąd orzeknie karę 100 lub 200 zł.
  2
 • Mick
  2023-02-11 21:51:41
  A co robić zadaje sobie pytanie dziesiątki tysięcy ludzi w Polsce na okropnie TUPIĄCYCH piętami sąsiadów którzy nie przywykli do zakładania obuwia domowego niwelującego ten męczący dramatycznie hałas ? Zaznaczam ze 99% tych walących piętami nie widzi w tym problemu bo oni tylko chodzą. Próby dogadania się są praktycznie zawsze skazane na wulgarne zachowanie ze strony hałasującego. Każdy zainteresowany niech wpisze w google : "tupiący sąsiad" a można przeczytać setki historii ludzi na granicy wyczerpania nerwowego. To chyba warte jest zauważenia przez aparat prawny ?
  0
  pokażodpowiedzi (3)
 • Zibi
  2022-08-05 15:12:06
  Mam schorowana matkę (87 lat). Lokatorzy którzy tymczasowo wynajmują mieszkanie nad nami nie reagują na moje prośby o cichsze zachowywanie się ich dzieci, a i sami są nie lepsi, ciągłe kłótnie. Lokatorka gdy prosiłem o to by zeszła do mnie na dół i posłuchała jak to wygląda z naszej strony powiedziała: że ona płaci za mieszkanie więcej niż ja i będzie w nim robiła to co jej się podoba. Zgłoszenie do spółdzielni nic nie daje chociaż w regulaminie wyraźnie jest napisany podpunkt mówiący że w takim wypadku zarządca może ukarać nieodpowiednio zachowującego się lokatora. Policja też nic nie robi. Pozostaje mi już tylko sąd lub sprzedaż mieszkania i ...
  0
  pokażodpowiedzi (3)
 • Ola
  2022-09-24 22:40:05
  Jaka wyrozumiałość? Moi sąsiedzi są głośni, włączają głośno muzykę, są trzaski, awantury, smród, brud. Ponadto sprowadzają do domu inne osoby pod wpływem alkoholu - nawet nie będę wspominać, że ledwo wchodzą po tych schodach na 3 piętro. Najgorsze jest to, że za każdym razem gdy wezwiemy policję, to oni zaczynają imprezy punkt 6 rano...
  0
 • sąsiadka
  2022-06-14 23:18:57
  Dzisiaj, 14 czerwca po godz. 22.15 zadzwoniłam do Straży Miejskiej z prośbą o zwrócenie uwagi moim sąsiadom urządzającym sobie maraton biegowy pięto nade mną. Pani, która odebrała telefon poinformowała mnie, że Straż nie interweniuje w mieszkaniach. Dotyczy to tylko Warszawy?
  0
  pokażodpowiedzi (2)
 • Bambino
  2023-01-22 11:13:47
  Art. 5 K. C. nie ma tu w ogóle zastosowania.
  2
 • ANNA
  2023-08-02 19:42:15
  Ja mam sąsiadkę której przeszkadza moje chodzenie po mieszkaniu a nawet jak wracam po 22.00 z pracy, niby dziwne odgłosy dochodzą z mojego mieszkania nawet jak mnie nie ma ,trochę to dziwne, ona jest przed 50 nigdzie nie pracuje i brak jej chłopa i żyje czyimś życiem, szkoda słów na taką osobę, niech idzie do pracy to nie będzie się nudzić
  14
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

REKLAMA

Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

REKLAMA

Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

ZUS informuje, że rodzice i opiekunowie cały czas (także w 2024 roku) mogą ubiegać się o rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Świadczenie to wypłacane jest przez ZUS w dwóch opcjach: po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata - w zależności od wyboru rodzica. Od 2022 roku ZUS przyznał to świadczenie dla ponad 800 tys. dzieci. Na konta rodziców trafiło z tego tytułu w sumie ponad 5 mld 868 mln zł. 

REKLAMA