Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Głośni sąsiedzi? Sposoby na uciszenie uciążliwych sąsiadów

Pamela Opoczka
Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej
Głośni sąsiedzi? Sposoby na uciszenie uciążliwych sąsiadów
Głośni sąsiedzi? Sposoby na uciszenie uciążliwych sąsiadów
Shutterstock
Przykłady głośnych zachowań można w zasadzie mnożyć. Co można zrobić, gdy uciążliwi sąsiedzi pozostają głusi na nasze prośby?

Głośni i uciążliwi sąsiedzi

Duże balkony, przymieszkaniowe prywatne tarasy i ogródki sprzyjają towarzyskim spotkaniom w gronie znajomych. Jeszcze jakby do tego dodać ciepłe temperatury za oknem, to jesteśmy w stanie przez co najmniej kilka miesięcy w roku doświadczać wielkiej sąsiedzkiej imprezy.

Łatwo jest czasem zapomnieć, że nie mieszkamy sami i że nasze głośne rozmowy, czy też inne zachowania, mogą być dla innych niezwykle uciążliwe. Wyciszeniu sąsiedzkich dźwięków niestety nie sprzyjają nieraz także cienkie ściany w mieszkaniach, dlatego spokojni sąsiedzi są często kluczem do bezstresowego zamieszkiwania.

W przypadku zwrócenia karcącej uwagi, ktoś może zasłaniać się argumentem, że przecież jest u siebie w domu, ale pamiętajmy, że w świetle prawa, mimo faktu, że taka osoba przebywa na terenie własnej nieruchomości, nie oznacza to, że może zachowywać się w dowolny sposób. Warto bowiem nieprzyjemnemu sąsiadowi uświadomić o obowiązywaniu art. 5 Kodeksu cywilnego, który brzmi następująco: „Nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony”.

Przykłady uciążliwych zachowań sąsiadów

Przykłady uciążliwych zachowań sąsiadów można w zasadzie mnożyć. Mogą to być m.in.: prowadzenie głośnych rozmów, włączanie głośnej muzyki, tupanie dzieci w podłogę lub ich codzienne maratony biegowe po całym mieszkaniu, donośne chodzenie po domu (np. w szpilkach), korzystanie o późnej porze z donośnych urządzeń takich jak pralka, suszarka, czy blender, a nawet głośne uprawianie seksu.

Problem powstaje, gdy takie sytuacje zdarzają się nagminnie, a sąsiedzi nie reagują na nasze skargi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie mamy prawa?

Co zatem można zrobić, gdy uciążliwi sąsiedzi pozostają głusi na nasze prośby?

Zacznijmy może od tego, że w polskim prawie, działania, które zakłócają korzystanie nam z nieruchomości, określa się jako „immisje”. O zakazie takich działań mówi art. 144 Kodeksu cywilnego: „Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”.

Jeśli zatem nasze prośby, czy zgłoszenia na Straż Miejską lub Policję, nie odnoszą skutków, można wytoczyć powództwo negatoryjne, czyli powództwo o zaniechanie naruszeń. Podstawą prawną wytoczenia takiego powództwa jest art. 222 § 2 Kodeksu cywilnego (w związku z art. 144 Kodeksu cywilnego), który stanowi, że przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.

Pamiętajmy jednak, że roszczenie negatoryjne ma zawsze charakter majątkowy (zob. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 13 września 2018 r., sygn. II CZ 37/18). Co za tym idzie, wnosząc pozew musimy liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty stosunkowej od pozwu, chyba że jesteśmy zwolnieni przez Sąd od ponoszenia kosztów sądowych.

Można również pokusić się o wytoczenie pozwu o ochronę dóbr osobistych. Niezamknięty katalog dóbr osobistych wymienia art. 23 Kodeksu cywilnego: „Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach”. W ramach ochrony dóbr osobistych przysługuje nam prawo do spokojnego i niezakłóconego zamieszkiwania.

Mając na uwadze treść art. 24 Kodeksu cywilnego, w razie naruszenia dobra osobistego, możemy domagać się zaniechania danego działania, usunięcia skutków dokonanych naruszeń, przeprosin lub też złożenia innego oświadczenia, zadośćuczynienia pieniężnego, a także odszkodowania, jeśli została wyrządzona nam szkoda majątkowa.

Warto również wspomnieć o możliwości żądania eksmisji uciążliwego lokatora. Takie uprawnienie konstytuuje art. 13 ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2001 r. Jeżeli lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, inny lokator lub właściciel innego lokalu w tym budynku może wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia.

Cisza nocna

Jak wspomniano na początku artykułu, można zacząć od interwencji Straży Miejskiej lub Policji. Nie sposób bowiem pominąć regulacji z art. 51 Kodeksu wykroczeń, który stanowi, że kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Jeżeli zaś czyny te mają charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się ich, będąc pod wpływem alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Często pojawiają się też spory na tle pojęcia „cisza nocna”. Każdy bowiem może ten termin interpretować inaczej – dla wielu noc może zaczynać się już nawet o godz. 20-ej.

Jak zapatruje się na tę kwestię polskie prawo?

W zasadzie żaden akty prawny nie określa ram czasowych czasu nocnego. W Kodeksie postępowania karnego, a dokładnie w art. 221 k.p.k., pojawia się pojęcie pory nocnej w kontekście prawnej możliwości dokonywania przeszukania zamieszkałych pomieszczeń. W przepisie tym wskazuje się, że czas pory nocnej obejmuje godziny od 22-ej do 6-ej rano. Godziny ciszy nocnej są zatem ustalane odrębnie przez każdą wspólnotę mieszkaniową, czy spółdzielnię lub inny zarząd. Powinien je określać ogólnodostępny regulamin wywieszony w budynku mieszkalnym.

Warto mieć na uwadze, że opisane powyżej rozwiązania prawne nie dotyczą tylko sąsiadów zamieszkujących we wspólnym bloku. Regulacje te obejmują wszak także sąsiedztwo zamieszkujące domy wolnostojące.

Z pewnością dokonanie zgłoszenia czy wytoczenie stosownego powództwa przeciwko sąsiadowi spowoduje pogorszenie sąsiedzkich relacji i zrodzi napięcie między stronami. Ważne zatem by umieć być zarówno nieuciążliwym lokatorem dla innych, a zarazem by nie być też nadwrażliwym i czasem pozwolić sobie na odrobinę wyrozumiałości względem sąsiada.

Adwokat Pamela Opoczka

Zestaw arkuszy egzaminacyjnych z odpowiedziami i punktacją do zadań
Zestaw arkuszy egzaminacyjnych z odpowiedziami i punktacją do zadań.

Język polski, Matematyka, Język angielski.


Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(17)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Rafał
  2021-11-06 20:38:14
  Ja mieszkam w bloku i mam sąsiadów co z boku mają dzieci z 2 i tak biegają po domu aż słysze pręty w betonie, na górze Kobieta chodzi w szpilkach i słysze jak robi kotlety na obiad i tłucze tłuczkiem, miałem kupić jej prezent tłuczek cichy, ale nie kupiłem : D
  2
  pokażodpowiedzi (3)
 • Danka
  2022-05-08 09:26:31
  Co to znaczy trochę wyrozumiałości? Zaznaczam, że mieszkamy w domku jednorodzinnym otoczonym innymi domkami. Nasi sąsiedzi imprezują weekend w weekend od ponad roku. Głośniki wystawione na zewnątrz, muzyka na cały regulator, piski, wrzaski, kłótnie, a nawet fajerwerki. I wcale nie przesadzam. Jak piszę do nich z prośbą o przyciszenie muzyki, to raczej albo brak reakcji, albo jest wręcz gorzej. I tak w dzień i w nocy. I co dalej?
  1
  pokażodpowiedzi (2)
 • Watacha 2
  2022-05-25 15:22:02
  2021 w naszej klatce wynajęła mieszkanie rodzina z trójką dzieci (około 7,15,18). Od początku grała bardzo głośno muzyka, bieganie, walenie, rzucanie czymś o podłogę , nocne głośne rozmowy i śpiewy. Matka tych dzieci nie pracuje i biedna nie ma czasu zwrócić im uwagę. Z czasem doszły nocne kąpiele1, 3 , 4 nad ranem ( i bywało często, że to nie była jedna kąpiel, a np. 3). Prać w dzień, również nie ma czasu, zdarzało się ostatnie odwirowanie kończyło się około 24. Sprawa była wielokrotnie zgłaszana do spółdzielni mieszkaniowej i do właścicielki, która nie widzi żadnych problemów i byle dostała przelew na czas. Policja natomiast, widzi jedno rozwiązanie "sprawa sądowa", która nie wiadomo kiedy się odbędzie (oni dostaną adwokata z urzędu, a my musimy za niego zapłacić, na koniec sąd orzeknie karę 100 lub 200 zł.
  1
 • izaf
  2022-08-07 18:57:57
  Mieszkamy w domku jednorodzinnym na obrzeżach małego miasta. 4 lata temu obok nas zamieszkała pięcioosobowa rodzina, która w tym roku powiększyła się o kolejnego potomka i psa. Dzieci są w wieku od 2 msc do 6 lat. My również mamy dwójkę dzieci, które wkraczają właśnie w dorosłość, ale doskonale pamiętamy czasy gdy były małe. Miały trampolinę, latem basen i znajome dzieciaki, z którymi się bawiły, ale gdy robiło się za głośno, zwracaliśmy uwagę, że mogą przeszkadzać innym ludziom. Moi sąsiedzi takich skrupułów nie mają. Sami są głośni, co wynika pewnie z wiecznego hałasu w którym żyją, i najwyraźniej uważają, że im dzieci głośniej piszczą tym są szczęśliwsze. Wolność i swoboda Od czterech lat zbliżające się letnie miesiące zamiast nas cieszyć wpędzają w popłoch i rosnącą frustrację. Dzieci wypuszczone na podwórko drą się non stop niemiłosiernie, co uniemożliwia nam praktycznie korzystanie z ogrodu. Do tego dochodzą wizyty znajomych, którzy chętnie odwiedzają moich sąsiadów pewnie m.in z racji tego, że u nich ich dzieci mogą krzyczeć do woli (na żadnym znanym mi placu zabaw nie jest tak głośno, poziom decybeli z sąsiedzkiego podwórka jest jak z wesołego miateczka). Średnio 2 do 3 razy w tygodniu od maja do września musimy więc znosić wielogodzinne popołudniowe pikniki - kinderzabawy na 10 do 14 dzieci + rodzice. Oczywiście próbowaliśmy próśb, potem gróźb, ale nie posunęliśmy się jeszcze do wzywania straży miejskiej (zwłaszcza że w naszym mieście pracuje do g. 15) ani policji. Powstrzymuje nas myśl, że usłyszymy: "przecież to tylko dzieci". Musimy jednak przedsięwziąć jakieś kroki, bo psychicznie nie wytrzymamy tego terroru przez kolejne lata. Rozważamy podjęcie kroków prawnych, ale czy w świetle naszego prawa mamy jakieś szanse? Do kogo możemy się zwrócić z prośbą o pomoc?
  1
 • Ola
  2022-09-24 22:40:05
  Jaka wyrozumiałość? Moi sąsiedzi są głośni, włączają głośno muzykę, są trzaski, awantury, smród, brud. Ponadto sprowadzają do domu inne osoby pod wpływem alkoholu - nawet nie będę wspominać, że ledwo wchodzą po tych schodach na 3 piętro. Najgorsze jest to, że za każdym razem gdy wezwiemy policję, to oni zaczynają imprezy punkt 6 rano...
  0
 • Zibi
  2022-08-05 15:12:06
  Mam schorowana matkę (87 lat). Lokatorzy którzy tymczasowo wynajmują mieszkanie nad nami nie reagują na moje prośby o cichsze zachowywanie się ich dzieci, a i sami są nie lepsi, ciągłe kłótnie. Lokatorka gdy prosiłem o to by zeszła do mnie na dół i posłuchała jak to wygląda z naszej strony powiedziała: że ona płaci za mieszkanie więcej niż ja i będzie w nim robiła to co jej się podoba. Zgłoszenie do spółdzielni nic nie daje chociaż w regulaminie wyraźnie jest napisany podpunkt mówiący że w takim wypadku zarządca może ukarać nieodpowiednio zachowującego się lokatora. Policja też nic nie robi. Pozostaje mi już tylko sąd lub sprzedaż mieszkania i ...
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • sąsiadka
  2022-06-14 23:18:57
  Dzisiaj, 14 czerwca po godz. 22.15 zadzwoniłam do Straży Miejskiej z prośbą o zwrócenie uwagi moim sąsiadom urządzającym sobie maraton biegowy pięto nade mną. Pani, która odebrała telefon poinformowała mnie, że Straż nie interweniuje w mieszkaniach. Dotyczy to tylko Warszawy?
  0
 • Mick
  2023-02-11 21:51:41
  A co robić zadaje sobie pytanie dziesiątki tysięcy ludzi w Polsce na okropnie TUPIĄCYCH piętami sąsiadów którzy nie przywykli do zakładania obuwia domowego niwelującego ten męczący dramatycznie hałas ? Zaznaczam ze 99% tych walących piętami nie widzi w tym problemu bo oni tylko chodzą. Próby dogadania się są praktycznie zawsze skazane na wulgarne zachowanie ze strony hałasującego. Każdy zainteresowany niech wpisze w google : "tupiący sąsiad" a można przeczytać setki historii ludzi na granicy wyczerpania nerwowego. To chyba warte jest zauważenia przez aparat prawny ?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Bambino
  2023-01-22 11:13:47
  Art. 5 K. C. nie ma tu w ogóle zastosowania.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dziecko może samo robić zakupy? Kiedy możliwy zwrot?

Osoba przed osiągnięciem pełnoletności nie ma zdolności do czynności prawnych, co wyklucza swobodę w zakupach. Prawo zakłada jednak wyjątki. W pewnych przypadkach można prawnie podważyć zakup dokonany przez niepełnoletniego.

Rośnie liczba ataków hakerskich. Jak chronić swoje dane?

Pomysłowość przestępców w wymyślaniu nowych sposobów wyłudzenia danych osobowych jest bardzo duża. Ale mechanizm działania zawsze podobny. 

Ostatnie dni na płatności bonem turystycznym. Co z terminem wyjazdu?

Polska Organizacja Turystyczna przypomina, iż tylko do 31 marca przedsiębiorcy mogą przyjmować płatności bonem turystycznym. Jest to jednak ostateczny termin na opłacenie usługi turystycznej. Wyjazd może się odbyć później.

Rząd dopłaci do transportu zboża do nadbałtyckich portów

Rząd chce dofinansować transport pszenicy i kukurydzy do portów nadbałtyckich; stawki będą uzależnione od odległości od portów; najwięcej do tony zboża dopłaci się we wschodnich i południowych województwach - wynika z projektu, o którym poinformowano w wykazie prac legislacyjnym rządu.

Rewolucja w przepisach o zagospodarowaniu przestrzennym?

Reforma planowania przestrzennego wpłynie na dostępność i ceny działek pod budownictwo mieszkaniowe, a co za tym idzie na ceny mieszkań - podkreślił w piątek w TVP1 minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Mieszkańcy chcą mieć dostępne mieszkania, cena może spaść nawet o 15 proc. 

Oszuści próbują podszyć się pod ZUS

Po raz kolejny Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega klientów przed oszustami, którzy wysyłają fałszywe wiadomości w celu wyłudzenia danych. 

Czy będzie rewolucja w leczeniu stwardnienia rozsianego?

Stwardnienie rozsiane. Lekarze wskazują, że zmiany w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) są jednym z największych osiągnięć medycyny w ostatnich latach. Wraz z pojawianiem się kolejnych leków i włączaniem ich do refundacji neurolodzy mają możliwość coraz lepszej personalizacji leczenia uwzględniającej styl i plany życiowe pacjenta. 

Pielęgniarka rodzinna. Jak nią zostać? Ile zarabia?

Pielęgniarka rodzinna – kto to jest? Ścieżek rozwoju dla pielęgniarek jest wiele, jedną z nich to pielęgniarstwo rodzinne. Jakie kwalifikacje są niezbędne, aby móc pracować, jako pielęgniarka rodzinna? Czy jest to opłacalne zajęcie? 

Kawalerzyści dostaną w tym roku śmigłowce ze Świdnika

Pierwsze dwa śmigłowce AW149 produkowane w PZL Świdnik trafią do końca roku do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. W 2024 r. kawalerzyści otrzymają kolejnych sześć. Uzbrojone m.in. w pociski Hellfire będą transportować żołnierzy i wspierać ich z powietrza; posłużą także do operacji ewakuacyjnych i poszukiwawczych.

Najwięcej prób samobójczych jest w poniedziałki

Próba samobójcza. Z danych KGP wynika, że w 2022 roku było o ponad 5% więcej prób samobójczych niż rok wcześniej. Powód wciąż najczęściej pozostaje nieustalony. W ub.r. tak stwierdzono w 5,7 tys. przypadków, a rok wcześniej – w 5,5 tys. Z kolei wśród znanych przyczyn przeważnie wskazuje się chorobę psychiczną i zaburzenia psychiczne. Miejscem popełnienia takiego czynu zwykle jest mieszkanie lub dom. Najwięcej osób próbuje odebrać sobie życie w poniedziałki. Eksperci komentujący dane podnoszą alarm, że wciąż zbyt mało wiadomo o przyczynach takich dramatów. Przypominają też o pogarszającym się zdrowiu psychicznym Polaków i o braku wystarczających nakładów budżetowych w celu zminimalizowania tego zjawiska.

Nakaz noszenia maseczek będzie przedłużony. Jak długo jeszcze?

Nakaz noszenia maseczek ma zostać przedłużony o kolejny miesiąc – do końca kwietnia 2023 r. Gdzie wciąż należy nosić maseczki? Kto podlega temu obowiązkowi? Czy są jakieś wyjątki od obowiązku noszenia maseczek?

Cyfryzacja. mObywatel do aktualizacji

Aktualizacja aplikacji mObywatel ma pojawić się na przełomie czerwca i lipca. Zmieni się interfejs aplikacji, pojawią się w niej nowe funkcjonalności. Aktualizacja ma być powiązana w czasie z planowanym wejściem w życie nowych przepisów o uznawaniu elektronicznych dokumentów.

Babciowe - jest pomysł na nowe świadczenie. Dla kogo 1500 zł?

Babciowe - to pomysł na nowe świadczenie. Ma wynosić 1500 zł miesięcznie. Jego wprowadzenie zapowiedział Donald Tusk podczas spotkania w Częstochowie.

Pierwsze trzynastki dla emerytów i rencistów jeszcze przed Wielkanocą

Tradycyjnie 13. są wypłacane razem z kwietniową emeryturą lub rentą. Gdy termin płatności wypada w sobotę, niedzielę lub święto - ZUS przelewa pieniądze tak żeby trafiły do adresata jeszcze przed dniem wolnym. Poniedziałek Wielkanocny, który w tym roku jest 10 kwietnia to jeden z dni, w których seniorzy dostają swoje wypłaty. Nie muszą jednak czekać aż skończą się święta gdyż 13. trafi do nich jeszcze przed Wielkanocą. 

500 tys. podpisów pod projektem ustawy ws. refundacji procedury in vitro

Refundacja in vitro. Posłanki KO poinformowały, że zebrano pół miliona podpisów pod obywatelskim projektem ustawy ws. refundacji procedury pozaustrojowego zapłodnienia metodą in vitro, który złożyły w czwartek w Sejmie. Podkreślały, że projekt stanowi test dla PiS, czy faktycznie chce walczyć z bezpłodnością w Polsce.

Przedterminowe wybory w Michałowie. Mieszkańcy wybiorą wójta według znowelizowanego Kodeksu wyborczego

Przedterminowe wybory wójta Michałowa zostaną przeprowadzone 7 maja – tak postanowił premier. Kandydaci mogą zgłaszać się do 12 kwietnia. Wybory zostaną przeprowadzane po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu wyborczego.

Opiekun medyczny. Kto może nim zostać? Ile zarabia?

Opiekun medyczny – kto może nim zostać? Zawód opiekuna medycznego został stworzony w 2007 z inicjatywy ówczesnego Ministra Zdrowia. To odpowiedź na niewystarczającą infrastrukturę opiekuńczą – w szpitalach brakowało i brakuje pielęgniarzy, i pielęgniarek, a ludzi chorych i niesamodzielnych było i jest coraz więcej. Czym zajmuje się opiekun medyczny? Jakie kryteria należy spełnić, by nim zostać? 

Wydziedziczenie. Kiedy spadkobierca nie dostanie nic

Wydziedziczenie polega na pozbawieniu uprawnionych spadkobierców prawa do zachowku. Spadkodawca może to zrobić, ale jego swoboda w tym zakresie jest ograniczona przepisami Kodeksu cywilnego. W jakich sytuacjach spadkodawca może wydziedziczyć spadkobiercę? Jak dokonuje się wydziedziczenia? Jakie są skutki wydziedziczenia?

Ubrania w sklepach coraz gorszej jakości? Polacy narzekają

Polacy narzekają na jakość ubrań. Prawie połowa badanych konsumentów skarży się, że ubrania, kupowane w sklepach w ostatnich 6-12 miesiącach, są produkowane z coraz to gorszych materiałów. Według znawców tematu, problemy zaczęły się już podczas pandemii, gdy zostały zaburzone łańcuchy dostaw. Do tego doszła wysoka inflacja. Widać również, że gorszą jakość wymusza polityka klimatyczna. Jak dodają eksperci, powrót do wysokogatunkowych towarów może być dość trudny i trwać długo, bo producentom cała ta sytuacja jest raczej na rękę.

Wybory parlamentarne. Pierwsze propozycje daty

Termin 15 października jest bardzo dobry – powiedział wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki, pytany o możliwą datę wyborów parlamentarnych. 

Nowelizacja Prawa o notariacie. Minister zaprowadzi dyscyplinę wśród notariuszy

Kolejna nowelizacja Prawa o notariacie niebawem trafi do Sejmu. Resort sprawiedliwości chce zwiększyć kontrolę nad notariatem. Twierdzi jednak, że w porównaniu z projektem nowelizacji odrzuconej przez Sejm w grudniu złagodzono propozycje dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej i zawieszania notariuszy. 

Ile można dorobić do emerytury lub renty od 1 marca 2023 r.? Kogo dotyczą limity?

Przez najbliższe 3 miesiące, licząc od 1 marca 2023 r. obowiązują nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Pracujący mogą dorobić 177 zł więcej. Limity te dotyczą tyko wcześniejszych emerytów. Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli kobiety 60 a mężczyźni 65 lat, nie muszą ograniczać się przy dorabianiu żadnymi limitami.

Czy spotkania w pracy to strata czasu? BADANIE

Spotkania w pracy. Prawie połowa Polaków podczas spotkań w pracy zajmuje się czymś innym, a 27% w ogóle nie widzi ich sensu. Nie znaczy to jednak, że wyjątkowo nie cierpią spotkań — 62% przyznaje, że je lubi. Z drugiej strony ⅓ sądzi, że są one stresujące (w tym ponad połowa najmłodszych badanych) i nudne, a 23%, że są przez nie mniej produktywni.

WIRON. Czy wiązać z nim nadzieje?

O tym, że wskaźnik WIRON nie zmieni wiele w wysokości rat kredytów hipotecznych, pisaliśmy już w połowie lutego. Dziś na ten temat piszą kolejne media. Bańka oczekiwań całkowicie pękła, gdy o przejściu z indeksu WIBOR na WIRON wypowiedział się sam premier. Przyznał, że przeliczył się co do tej zmiany i doradził, aby nie wiązać z nią zbytnio nadziei. Jak powiedział - to nie będzie żaden “game changer”.

UODO nałożył administracyjną karę pieniężną na wspólnotę mieszkaniową

Kilka naruszeń przepisów RODO było powodem nałożenia kary pieniężnej na wspólnotę mieszkaniową.