REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Każda wada lokalu mieszkalnego jest podstawą do złożenia reklamacji.
Każda wada lokalu mieszkalnego jest podstawą do złożenia reklamacji.

REKLAMA

REKLAMA

Zakup nieruchomości jest bardzo poważną i kosztowną decyzją. W momencie odbioru lokalu należy dokładnie sprawdzić czy nie ma żadnych wad, żeby je od razu zgłosić. Jednak niekiedy dopiero po odbiorze mieszkania od sprzedawcy okazuje się, że w lokalu znajdują się wady. Odpowiedzialność za to ponosi sprzedawca. Na rynku pierwotny jest to najczęściej deweloper, a na wtórnym spółdzielnia mieszkaniowa lub TBS. 

 Jeżeli zakupione zostało mieszkanie od dewelopera i posiada ono wady, to on jako sprzedawca nieruchomości jest za nie odpowiedzialny. Każda wada lokalu mieszkalnego jest podstawą do złożenia reklamacji przez konsumenta. Kupujący jednak musi pamiętać o pewnej kolejności.

REKLAMA

Kto ponosi odpowiedzialność za wady nieruchomości

Za wady budynku odpowiada sprzedawca. W przypadku zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym zazwyczaj jest nim deweloper. Jeżeli mieszkanie jest z rynku wtórnego to sprzedawcą najczęściej jest spółdzielnia mieszkaniowa lub TBS.

Jeżeli usterki są zauważalne już podczas odbioru technicznego, to należy je zamieścić w protokole odbioru. Może się jednak zdarzyć tak, że wady uwidocznią się dopiero po pewnym czasie. Wtedy reklamacje należy złożyć do sprzedawcy, najlepiej w formie pisemnej.

Zobacz również: Czy właściciel przekazujący nieruchomość ponosi odpowiedzialność za jej wady?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Naprawa mieszkania

REKLAMA

Sprzedający mieszkanie zobowiązany jest do usunięcia usterek niezwłocznie. Jeżeli uchyla się od tego, to kupujący może wezwać go do naprawy i wyznaczyć w tym celu odpowiedni termin. W pierwszej kolejności można żądać usunięcia wad i wyznaczyć w tym celu odpowiedni termin. W przypadku gdy wady nie zostaną naprawione we wskazanym przez konsumenta terminie może on od umowy odstąpić od albo żądać obniżenia ceny.

Jedynym przypadkiem uchylenia się przez dewelopera, jako podmiotu, który wybudował nieruchomość od obowiązku usunięcia wad są nadmierne koszty naprawy. Wady budynku mogą dotyczyć rożnych rzeczy.

Zobacz również: Jak rozpoznać profesjonalnego pośrednika w obrocie nieruchomościami?

Do najczęściej spotykanych zaliczyć można:

  • kłopoty z instalacją elektryczną,
  • cieknąca woda,
  • krzywe ściany,
  • wady w zabudowie balkonu albo za mały balkon,
  • złe wymiary.

Państwo Iksińscy po miesiącu zamieszkiwania w swoim własnym M-3 zauważyli, że z sufitu odpada im tynk. Mieszkanie zostało wybudowane i zakupione od dewelopera. Deweloper jednak nie zareagował na złożoną przez właścicieli nieruchomości reklamacje. Czy można w jakiś sposób zmusić dewelopera do naprawy odpadającego tynku?                                                                                                                    W tym przypadku można wezwać dewelopera do naprawy usterek i wyznaczyć tym celu odpowiedni termin. Można również zagrozić, że w przypadku niedochowania wskazanego terminu naprawa zlecona będzie innemu fachowcowi, jednak na koszt dewelopera. Takie rozwiązanie może sprzyjać szybkiej naprawie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat: 300 zł plus dla sołtysa po siedmiu latach i niezależnie od liczby kadencji. Świadczenie to podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca

Przyjęta 18 kwietnia 2024 r. wraz z poprawkami przez Senat nowelizacja ustawy dotycząca świadczenia dla sołtysów zakłada, że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

8600 zł – tyle od 1 lipca 2024 r. może wynieść kara dla kierowcy, który się zagapi. Namierzy go system.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest zagrożony karą. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Ministerstwo Zdrowia już pracuje nad nowymi przepisami

Możliwe jest wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Zdaniem minister zdrowia Izabeli Leszczyny na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol. Podobnego zdania jest były premier Mateusz Morawiecki.

Dla 2-3 osobowego gospodarstwa bon energetyczny 400 zł lub 800 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł lub 1000 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł 1200 zł. Projekt na RCL

Dla gospodarstwa 2-3 osobowego bon energetyczny będzie miał wartość 400 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł.

REKLAMA

Tysiące Polaków urodzonych po 2009 r. nie kupią i nie zapalą już legalnie papierosa? Celem wyeliminowanie palenie w kolejnych pokoleniach.

Czy stworzenie pierwszego pokolenia wolnego od nikotyny będzie korzystne dla państw, bo ograniczy liczbę chorób i zgonów ich obywateli, czy niekorzystne, bo spadną dochody z akcyzy i rozwinie się szara strefa? Kolejne państwo próbuje zaostrzyć przepisy antynikotynowe.

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Prawdopodobnie tak

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Taki jest plan.

Zakaz wprowadzania psów na plaże niezgodny z prawem. Ale nie można psów puszczać wolno – trzeba prowadzić na smyczy i po nich sprzątać

Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą zakazu wprowadzania psów na plaże w gminie Ustronie Morskie, który uchwaliła ta gmina. Najpierw Rzecznik bezskutecznie interweniował u wójta, a potem zaskarżył uchwałę gminy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. WSA wyrokiem z 4 kwietnia 2024 r. stwierdził nieważność tego zakazu. Ale jednocześnie Sąd wskazał, że nieważność generalnego zakazu wprowadzania psów na plażę nie oznacza dowolności postępowania osób, wprowadzających psy na plaże. Cały czas bowiem obowiązują w tej gminie przepisy regulaminu utrzymania czystości i porządku, które zobowiązują właścicieli lub opiekunów do wyprowadzania psów na smyczy na terenach użytku publicznego (a psów ras uznawanych za na smyczy i w kagańcu przez osobę pełnoletnią). Przepisy te nakładają też na właścicieli lub opiekunów zwierząt domowych obowiązek usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych. To jedna z wielu podobnych spraw. Co jakiś czas samorządy gminne postanawiają zakazać wstępu psom a to do parku, na plażę, czy nawet na cmentarz.

Rząd: wzrost opłat od bogatych firm aż o 200%. Opozycja: 200% to żadna podwyżka. Bo inflacja

Wzrost rocznego wskaźnika opłaty telekomunikacyjne na poziomie 0,15% - co stanowi wzrost o 200% w stosunku do stanu obecnego. Sprawdź szczegóły!

REKLAMA

Zasiłek pielęgnacyjny i rodzinny: Zbliżają się terminy ustawowe waloryzacji tych zasiłków

Od wielu lat nie były waloryzowane świadczenia rodzinne. W 2024 r. muszą zostać podwyższone. Jest to nakaz ustawowy.

Przedostatnie 13. emerytury będą wypłacone wcześniej. Ile wyniesie "trzynastka" na rękę?

Dobiega końca tegoroczna wypłata 13. emerytur. Przedostatnie „trzynastki" dotrą do seniorów jeszcze przed tym weekendem. W piątek, 19 kwietnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

REKLAMA