| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - telekomunikacja > Abonenci szykują pozew zbiorowy przeciwko sieci ERA

Abonenci szykują pozew zbiorowy przeciwko sieci ERA

Abonenci, którzy czują się nabici w butelkę przez swojego operatora zamierzają wystąpić przeciwko niemu z pozwem grupowym do sądu. Sprawą konkursu SMS-owego „Czy stałeś się dzisiaj milionerem?” zainteresował się również Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Sprawdziliśmy jak jest w rzeczywistości. Na stronie internetowej konkursu na pierwszym miejscu widnieje informacja "Aby zagrać o milion wyślij SMS-a o treści GRAM pod numer 8007 (opłata za subskrypcję 4,92 zł za dzień)i możesz być następny!". Jak to porównać z reklamą sugerującą, że "SMS-y na 8007 są darmowe!", którą otrzymywać mieli posiadacze telefonów? 

Uczestnicy, którzy zdecydowali się wziąć udział w loterii żalą się także, że operator odsyła ich do regulaminu, w którym warunki zostały określone. Przyjrzeliśmy się zatem i regulaminowi. To piętnaście (!) stron zapisanych językiem mniej zrozumiałym, niż większość polskich ustaw. Na jego dokładne przestudiowanie należałoby poświęcić co najmniej jeden dzień. - Jest on pisany przez prawnika dla prawnika. To kilkanaście stron wielokrotnie złożonych prawniczych zdań. Co ciekawe wiemy, że regulamin ten był wielokrotnie zmieniany, ale organizator loterii nie nałożył na siebie obowiązku poinformowania o tym uczestników - wskazuje Osiński.

Zobacz: Mobilny internet. Można zrezygnować, gdy brak zasięgu?

Długi i skomplikowany regulamin to nie koniec. Jak się okazało po przestudiowaniu dokumentu równie zawiłe są zasady rządzące loterią. Sugerując się kampanią reklamową można zrozumieć, że milion jest losowany każdego dnia. Nic bardziej mylnego. Podobnie jak to, że skorzystanie z płatnej części loterii zwiększy nasze szanse.

Każdego dnia trwania loterii można wygrać Nagrody Dzienne, które są losowane spośród wszystkich abonentów korzystających z oferty PTC (operator m.in. ERA, HEYAH, TAK TAK). Osoba, która zostanie wylosowana otrzyma 1 tysiąc złotych lub też milion złotych, w zależności, czy w danym dniu dokonała "Jednorazowego Zakupu" lub też skorzystała z opcji "Zakup Pakietu".

Co to oznacza? Wysłanie SMS-a wcale nie zwiększało naszych szans na wygraną każdego dnia Nagrody Dziennej. Nagroda dalej jest losowana spośród wszystkich osób korzystających z usług telekomunikacyjnych, nawet tych, które nie mają o tym pojęcia. Dość powiedzieć, że od października do 23 stycznia 2011 r. (do tej daty na stronie internetowej konkursu są wskazani zwycięzcy) miliona w losowaniu dziennym nie wygrał nikt. Nawet gdyby było inaczej, organizator na sto dni loterii przewidział jedynie trzy nagrody w wysokości miliona oraz jeden milion na nagrodę finałową. Zatem na pytanie „Czy stałeś się dzisiaj Milionerem”, które to stanowi hasło konkursu, każdy z uczestników może odpowiedzieć „nie”.

Gwoli ścisłości trzeba jednak powiedzieć, że osoby, które jednak skusiły się na okazję i wysłały SMS-a wezmą udział w losowaniu miliona złotych, jako nagrody finałowej. Tak też operator przez sto dni loterii milion wydał najpewniej tylko raz.

Zobacz: Jak rozwiązać umowę z operatorem?

O wypowiedź na temat konkursu oraz kontrowersji wokół niego poprosiliśmy operatora sieci ERA. Jak na razie nie uzyskaliśmy jeszcze odpowiedzi. Gdy tylko się pojawi, niezwłocznie ją opublikujemy.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »