| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - telekomunikacja > Jedna ładowarka do wszystkich komórek od 2010 roku

Jedna ładowarka do wszystkich komórek od 2010 roku

W 2010 roku mają pojawić się w sprzedaży pierwsze telefony komórkowe różnych producentów przystosowane do ładowania uniwersalnymi ładowarkami wykorzystującymi złącze mini USB. Zatem od przyszłego roku rzadziej będziemy słyszeć np. w biurach dramatyczne pytania typu: „kto ma ładowarkę do Nokii ? (Sony Ericssona, Motoroli etc.”). Będziemy częściej pytać: „masz ładowarkę USB?”

Komisja Europejska przekonała największych producentów telefonów komórkowych do harmonizacji ładowarek, oferowanych każdorazowo przy zakupie nowego modelu telefonu.

Apple, LG, Motorola, Nokia, Samsung i Sony Ericsson zgodzili się na harmonizację ładowarek w UE, zobowiązując się do zapewnienia ich kompatybilności za pomocą złącza mini USB.

Producenci telefonów zapowiedzieli równocześnie wprowadzenie już w 2010 r. na rynek nowej generacji telefonów, przystosowanych do przesyłania danych przy wykorzystaniu złącza mini USB jako interfejsu do zasilania. Zgodnie z oczekiwaniami, złącza te mają zapewnić satysfakcjonującą wydajność ładowania.

Kompatybilność ma zapewnić w przyszłości wspólne dla wszystkich ładowarek uniwersalne złącze – mini USB, które będzie pasować do każdego typu komórki. Dzięki temu skończy się wieczny dylemat braku ładowarki w podróży lub w pracy. Na ujednoliceniach skorzysta również środowisko, bo mniej ładowarek to mniej szkodliwych odpadów elektronicznych.

W Unii Europejskiej jest nadmiar ładowarek do telefonów komórkowych. Wiele z nich nadaje się wyłącznie do jednego rodzaju telefonów. Niekompatybilność ładowarek powoduje nie tylko poważne niedogodności dla użytkowników komórek, ale przyczynia się również do produkcji tysięcy ton odpadów rocznie. Tym bardziej cieszy, że  producenci telefonów dobrowolnie rozwiązują te problemy i nie są potrzebne nowe regulacje prawne w tym zakresie. 

Źródło: Komisja Europejska

Oprac. Paweł Huczko

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »