reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Co trzeba wiedzieć o rezerwacji biletu lotniczego

Co trzeba wiedzieć o rezerwacji biletu lotniczego

Zakup biletu lotniczego od taniego przewoźnika wymaga kilkustopniowego procesu rezerwacji. Poczytaj co może cię podczas niej spotkać.

Każdy z przewoźników lotniczych jest zobowiązany do prezentowania pełnej ceny biletu lotniczego. Ale uwaga. Cena taka może nie zawierać opłat za usługi dodatkowe.

Przewoźnicy lotniczy są zobowiązani do prezentowania na wszystkich etapach procesu rezerwacji pełnej, ostatecznej ceny biletu, jaką pasażer będzie zobowiązany uiścić - przy czym cena ta nie obejmuje dodatkowych usług, bez skorzystania z których możliwe jest odbycie podróży lotniczej.

Za taką usługę dodatkową można uznać przewóz bagażu rejestrowanego, płatność kartą, czy odprawę na lotnisku przy stanowisku check-in. Jeżeli przewoźnik stosuje takie dodatkowe opłaty, informacja o nich powinna być w sposób wyraźny, przejrzysty i jednoznaczny wskazana na początku procesu rezerwacji, a zgoda klienta na zakup takich usług nie może być domniemana, ale musi być wyrażona przez klienta.

Zobacz również serwis: Konsument - turystyka

Niekiedy może zdarzyć się, że z przyczyn losowych będziemy musieli zmienić dane naszej rezerwacji. Nie zawsze będziemy mogli dokonać tego bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Taka możliwość zależy od warunków danej taryfy lotniczej.

Zwykle im niższa cena podróży lotniczej, niższa taryfa lotnicza, tym bardziej restrykcyjne są warunki dokonywania jakichkolwiek zmian w rezerwacji. Taryfy lotnicze tanich przewoźników zwykle nie zezwalają na dokonanie bezpłatnie jakiekolwiek zmiany w rezerwacji, a opłaty dodatkowe za ewentualne zmiany są wysokie.

Zobacz również: Odwołanie lotu - prawa pasażera

Niektórzy przewoźnicy oferują w postaci dodatkowo płatnej usługi możliwość nieograniczonych zmian w danej rezerwacji. Zwykle też możliwość dokonywania zmian bez ograniczeń oraz dodatkowej opłaty umożliwia rezerwacja w klasie biznes lub pierwszej.

Na każdym etapie procesu rezerwacyjnego należy dokładnie przeczytać informacje wyświetlane się na ekranie, tak by być świadomym, na jakie warunki przewozu, w tym w szczególności opłaty dodatkowe, wyrażamy zgodę.

Źródło: Urząd Lotnictwa Cywilnego

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama