| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Czy cena biletu lotniczego przy rezerwacji jest ostateczna?

Czy cena biletu lotniczego przy rezerwacji jest ostateczna?

Rezerwując bilet, przewoźnik lotniczy jest obowiązany do zaprezentowania pełnej jego ceny w każdym etapie rezerwacji. Nie dotyczy to jednak opłat dodatkowych..

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa przewoźnicy lotniczy są zobowiązani do prezentowania na wszystkich etapach procesu rezerwacji pełnej, ostatecznej ceny biletu, jaką pasażer będzie zobowiązany uiścić - przy czym cena ta nie obejmuje dodatkowych usług, bez skorzystania z których możliwe jest odbycie podróży lotniczej.

Obowiązujące warunki przewozu, czyli tzw. regulaminy przewoźników lotniczych, zwane także ogólnymi warunkami przewozu oraz ostateczna cena, którą należy zapłacić za podróż lotniczą muszą zostać podane pasażerowi do wiadomości już na początku procesu rezerwacji biletu.

Dotyczy to wszystkich obowiązkowych składników ceny, a w szczególności: taryfy lotniczej, podatków, opłat lotniskowych, innych opłat, dopłat i należności, takich jak związane z ochroną lub paliwem, jeżeli są one uwzględnione w ostatecznej cenie przewozu.

Zobacz również serwis: Konsument - turystyka

Na całkowitą cenę podróży lotniczej wpływa wiele czynników m.in.:

  • czas od dokonania rezerwacji do dnia wylotu – co do zasady im wcześniej zarezerwujemy lot, tym będzie on tańszy,
  • data wylotu – w szczytach sezonu takich jak wakacje, święta, ferie koszt podróży lotniczej rośnie,
  • długość pobytu na miejscu, podróż w piątek i powrót w niedzielę – zwykle działa tzw. „Sunday rule”, choć raczej w przypadku tradycyjnych przewoźników lotniczych, zgodnie z którą bilet jest tańszy w przypadku, gdy pobyt w miejscu docelowym obejmuje co najmniej jedną niedzielę.

Opłaty dodatkowe związane są z usługami, które są z punktu widzenia pasażera nie są niezbędne w celu odbycia podróży lotniczej, zwłaszcza wakacyjnej związanej z przewozem dużego bagażu.

Zobacz również: Jakie rzeczy trzeba zostawić w luku bagażowym

Jeżeli przewoźnik stosuje takie dodatkowe opłaty, informacja o nich powinna być w sposób wyraźny, przejrzysty i jednoznaczny wskazana na początku procesu rezerwacji, a zgoda klienta na zakup takich usług nie może być domniemana, ale musi być wyrażona przez klienta.

Przy rezerwacji warto pamiętać, iż do opłat dodatkowych, a więc nieuwzględnionych w cenie całkowitej podróży wyświetlanej na początku procesu rezerwacyjnego, przewoźnicy lotniczy doliczają opłaty za usługi, które pasażer uważa za wliczone już w koszt podróży lotniczej.

Przed kupnem biletu warto zapoznać się z tabelą opłat dodatkowych. W takiej tabeli powinna być zawarta informacja dotycząca ceny za usługi dodatkowe, np. zmianę nazwiska na rezerwacji.

Na podstawie: Urząd Lotnictwa Cywilnego

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gąsecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK