reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Usługi uzupełniające w hotelach i motelach

Usługi uzupełniające w hotelach i motelach

Podczas pobytu w hotelu możemy liczyć na pewnego rodzaju usługi uzupełniające, które będą nam oferowane. Zamawiając mycie, czy naprawę samochodu będziemy zawierać umowę o dzieło.

Zgodnie z art. 627 k.c. przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

W umowie tej chodzi doprowadzenie do oznaczonego rezultatu, a końcowy wynik powinien być z góry jasno określony. Na podstawie umowy o dzieło pracownicy zakładu hotelarskiego podejmują się, np.:
1. odpłatnego oczyszczenia oznaczonej rzeczy z brudu i plam,
2. prania i prasowania odzieży,
3. naprawy lub mycia samochodu gościa hotelowego.

Zobacz również: Umowa zlecenia a umowa o dzieło

Stosunkowo łatwy do określenia jest rezultat w postaci uprania lub oczyszczenia określonej rzeczy gościa, czy uprasowania jego garderoby, co stanowi usługę uzupełniającą w hotelach i motelach, poczynając od trzygwiazdkowych oraz w pensjonatach pięciogwiazdkowych, ustala rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie z dnia 19 sierpnia 2004 r. (Dz. U. t.j. z 2006 r., nr 22, poz. 169).

Różne usługi motoryzacyjne, w tym zwłaszcza naprawcze, albo mycie samochodów, przewidziane powyższym rozporządzeniem jako usługi uzupełniające w motelach, również mają za przedmiot oznaczony przez strony rezultat.

Zobacz również serwis: Auto

Należy pamiętać, że ten typ umowy zawieranej przez konsumenta z przyjmującym zamówienie, który jest przedsiębiorcą, dotyczy dzieła będącego rzeczą ruchomą, jest nazywany konsumencką umową o dzieło, do której stosujemy odpowiednio przepisy o sprzedaży konsumenckiej.

Do postanowień przedmiotowo istotnych umowy należy:
1. oznaczenie dzieła, którego wykonania podejmuje się przyjmujący zamówienie
2. określenie wynagrodzenia za wykonania danego dzieła.

Jest to umowa odpłatna, też wzajemna, przy czym wysokość wynagrodzenia przysługującego przyjmującemu zamówienie może być określona przez wskazanie postawy do jego ustalenia. Taką podstawę może stanowić cennik.

Umowa może mieć charakter konsensualny i jest zawierana w dowolnej formie. Forma pisemna jest na ogólnych zasadach wymagana tylko dla celów dowodowych. Jednakże wykonanie dzieła przekraczającego wartość 2 tys. zł wymaga pisemnego potwierdzenia przyjmującego zamówienie. Zawarcie umowy o naprawę samochodu może więc wymagać potwierdzenia na piśmie, ale poza tym umowy o dzieło zawierane z gośćmi hotelowymi w zakresie prania, czyszczenia, prasowania lub naprawy ich rzeczy są zawierane ustnie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama