REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Timesharing: czy to dobry pomysł na urlop?

santorini - sxc
santorini - sxc

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli po powrocie z udanego urlopu stwierdzisz, że w takie miejsce chciałbyś jeździć co roku, to zastanów się nad timesharingiem.

Timesharing w zjednoczonej Europie

REKLAMA

Umowa timesharingu jest zawierana pomiędzy osobą fizyczną oraz przedsiębiorcą i polega w skrócie na tym, że przedsiębiorca udostępnia na określony okres w oznaczonej części roku budynek lub lokal mieszkalny, w zamian za co osoba fizyczna płaci zryczałtowane wynagrodzenie.

I nie chodzi tutaj tylko o domek na Mazurach, czy pokój hotelowy nad Bałtykiem, lecz również a może przede wszystkim o Lazurowe Wybrzeże, Barcelonę, czy Adriatyk.

Zobacz również serwis: Konsument - turystyka

Brak bariery językowej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Obecne regulacje dotyczące timesharingu (czyli umowy o czasowe korzystanie z nieruchomości) wynikają z przepisów unijnych, które wymagają zbieżności regulacji we wszystkich krajach UE. Celem jest umożliwienie korzystania z tej formy wakacji poprzez przełamanie bariery językowej, czy prawnej.

Dlatego też regulacje dotyczące umowy timesharingu mogą różnić się w poszczególnych krajach, ale kwestie podstawowe, jak obowiązek sporządzenia w języku konsumenta, czy prawo odstąpienia znajdą się tak w prawie włoskim, hiszpańskim, czy polskim.

Zgodnie z przepisami unijnej dyrektywy umowy timesharingu we wszystkich krajach UE powinny być sporządzane w języku konsumenta. Nawet jeżeli przedsiębiorca jest z Portugalii to umowę do podpisania przedstawi nam w języku polskim.

Czy to dobry pomysł?

Timesharing to jeden z nowszych trendów w turystyce, w Polsce jeszcze mało popularna forma spędzania wakacji.

Chodzi przede wszystkim o koszty takiego przedsięwzięcia, konieczność często osobistego zaangażowania i wreszcie obawy przed nieuczciwymi przedsiębiorcami. Dlatego zanim zdecydujemy się na zawarcie umowy timesharingu najlepiej najpierw dowiedzieć się czegoś o przedsiębiorcy (z Internetu czy w Europejskim Centrum Konsumenckim)

Pamiętaj, że obietnice przedsiębiorcy powinny znaleźć się także prospekcie, który musisz otrzymać przed zawarciem umowy oraz w treści umowy.

Długi termin

Zawierając umowę musi również pamiętać, że nie ma ona charakteru jednorazowego, jak wycieczka. Zgodnie z ustawą o ochronie nabywców prawa korzystania z budynku lub pomieszczenia mieszkalnego w oznaczonym czasie w każdym roku, umowa timesharingu musi być zawarta co najmniej na trzy lata. 

Zadaj pytanie: Forum prawników

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy unijne. Jakie będą zmiany?

Obecna ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie zastąpiona nową ustawą, która implementuje do polskiego prawa europejskiej dyrektywy adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Przepisy nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powinny być wdrożone do 15 listopada 2024 r.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

Sieć dróg płatnych będzie rozszerzona. Idzie nieuniknione

Resort infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Z informacji opublikowanych na stronie KPRM wynika, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 r.

Zostało tylko kilka dni. Pobierz i przygotuj z nami wniosek o bon energetyczny [komu przysługuje bon energetyczny, treść wniosku, jak złożyć, termin wypłaty świadczenia]

W ramach rekompensaty za częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej uprawnieni mogą otrzymać bon energetyczny. Wnioski o to świadczenie można składać od 1 sierpnia. Przewiduje się, że najliczniejszą grupę objętą wsparciem, ok. 12,5 mln, stanowią gospodarstwa domowe. Sprawdź, czy masz prawo do bonu energetycznego, pobierz wniosek i go wypełnij!

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy są pewne. Będziemy pracowali krócej. Jak będzie wyglądała praca przez 4 dni w szpitalach? Wiemy to.

Trwają prace nad wprowadzeniem najkorzystniejszego rozwiązania w zakresie skrócenia tygodnia pracy. I choć niewiadomych jest nadal wiele, to jest już pewne, że zmiany nas nie ominą. Wielu z nas trudno to sobie wyobrazić, szczególni, gdy chodzi o takie sfery naszego życia, jak służba zdrowia.

Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Nie tylko średnia ocen brana pod uwagę

W poniedziałek, 2 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2024/2025. Sprawdź, jakie stypendia przysługują uczniom. Jakie warunku muszą spełnić? Co oprócz średniej ocen jest brane pod uwagę? Ile maksymalnie mogą wynosić poszczególne stypendia?

300 zł na wyprawkę szkolną. Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Rodzice mogą ubiegać się o dofinansowanie do szkolnej wyprawki. Co w sytuacji, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówi przyznania świadczenia 300 plus? Czy można się odwołać od takiej decyzji?

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r. Sprawdź, ile aktualnie wynosi zasiłek pielęgnacyjny. W 2024 r. kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlega weryfikacji. Ile będzie wynosić od 1 listopada 2024 r.? Kto może skorzystać z zasiłku pielęgnacyjnego? Komu nie przysługuje? 

REKLAMA

Już wiadomo, który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym 2025. Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów

Który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym? Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów, z której wynika, samo płacenie alimentów to za mało, by pozbawić drugiego rodzica status samotnie wychowującego dziecko.

System kaucyjny w praktyce. Nie zgniataj, bo nie będzie zwrotu kaucji

System kaucyjny zakłada, że puste opakowania objęte systemem będzie można zwracać. Bedą one specjalnie oznakowane. W związku z tym nie należy zgniatać opakowań, aby mieć szansę na odzyskanie kaucji. Chodzi o butelki plastikowe do 3 litrów oraz puszki metalowe do 1 litra.

REKLAMA