Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak nie wydać fortuny podczas urlopu?

Związek Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF)
Jak nie wydać fortuny podczas urlopu?
Jak nie wydać fortuny podczas urlopu?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak podejść do planowania wczasów, aby nie okazały się one „zabójcze” dla naszego budżetu? Oto wakacyjny poradnik Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).

Jak bezpiecznie zaplanować urlop ? Wakacyjny poradnik ZFPF

Rok temu do wakacyjnych wyjazdów zniechęcała pandemia, w tym… inflacja, która w maju osiągnęła rekordowe 13,9%[1]! W związku z tym nie dziwią wyniki ankiety przeprowadzonej przez Instytut Badań Pollster, w której aż 6 na 10 (59%) Polaków zadeklarowało, że nie stać ich na wakacyjny wjazd[2]. Z drugiej strony, mimo wysokich cen, nie brakuje osób, które nie chcą rezygnować z tej przyjemności: w innym badaniu aż 40% Polaków deklaruje, że zamierza wyjechać na co najmniej 7-dniowy urlop zagraniczny[3]. Jak jednak podejść do planowania wczasów, aby nie okazały się one „zabójcze” dla naszego budżetu? I dlaczego na pewnych rzeczach nie warto oszczędzać? O tym Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).

REKLAMA

Inflacja hamuje wakacyjne plany Polaków

REKLAMA

Bez względu na to, czy na urlop udajemy się nad polski Bałtyk czy na rozległe plaże Grecji, która niezmiennie od kilku lat jest najbardziej obleganym kierunkiem przez Polaków, obie opcje wiążą się
z wydatkiem od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych przy czteroosobowej rodzinie. W dodatku galopująca inflacja sprawiła, że coraz uważniej patrzymy na wydatki: aż 66% ankietowanych Polaków stwierdziło, że największy wpływ na ich wakacyjne decyzje ma właśnie inflacja i rosnące ceny[4].

– W maju inflacja osiągnęła blisko 14% w ujęciu rocznym. Jest to najwyższy wynik od 24 lat. W ciągu ostatnich miesięcy ceny noclegów, paliwa czy jedzenia poszły w górę od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent. Nic dziwnego, że koszty wakacji również wzrosły, zarówno tych planowanych
z biurem podróży, czy organizowanych na „własną rękę” – komentuje Wojciech Droździel, ekspert ZFPF, Lendi.

Jednak czy to oznacza, że w tym roku jesteśmy „z góry skazani” na urlop w przydomowym ogródku? Nie! Poniżej przedstawiamy wskazówki, jak budżetowo zaplanować wakacyjny wyjazd, a na czym nie warto oszczędzać, by „nie popsuć” sobie wypoczynku.

Na własną rękę taniej?

Z jednej strony, biura podróży mają podpisane umowy z hotelami czy przewoźnikami, dzięki którym mogą liczyć na atrakcyjne cenowo oferty. Z drugiej, wyjazd organizowany na własną rękę ma m.in. tę przewagę, że nie musimy płacić pośrednikowi marży. Jeśli tylko dobrze zaplanujemy naszą podróż, możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych od osoby przy zagranicznych wakacjach. Jak to zrobić?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po pierwsze: wybierz odpowiedni środek transportu

To niezwykle istotna kwestia, a opcji mamy co najmniej kilka: począwszy od samochodu, poprzez pociąg/autobus, a skończywszy na samolocie.

REKLAMA

Samolot: zdecydowanie najwygodniejszy i najszybszy środek transportu. Umożliwiający również łatwe dotarcie w wiele trudnodostępnych dla innych pojazdów miejsc. Jednak podróż samolotem zazwyczaj bywa bardzo droga, choć oczywiście można znaleźć i takie oferty, które swoją atrakcyjnością pod względem ceny przewyższą chociażby podróż samochodem. Warto więc na bieżąco śledzić propozycje tanich linii lotniczych i ustawiać alerty informujące o promocjach. Miejmy jednak świadomość, że nie zawsze znajdziemy tanio bilety w interesującym nas kierunek oraz w wybranym przez nas terminie. Dlatego ta opcja będzie najlepsza dla osób mogących pozwolić sobie na dużą elastyczność związaną z wyborem miejsca i czasu, nawet „na ostatnią chwilę”.

– Decydując się na zakup biletu lotniczego, przewoźnik może zaoferować zakupienie polisy. Takie ubezpieczenie przydatne jest, gdy w wyniku niespodziewanych, nagłych sytuacji jesteśmy zmuszeni do rezygnacji z podróży. Zazwyczaj zawiera ono także odszkodowanie w przypadku uszkodzenia bagażu czy opóźnienia lotu. Pokrywa również koszty leczenia do określonej w umowie sumy, ale mimo to taka polisa będzie mało przydatna np. podczas wypadku w górach czy na morzu, bo nie „zapewnia” kosztów ratownictwa. Lepszą, pewniejszą opcją będzie wykupienie „tradycyjnej” polisy turystycznej, od ubezpieczyciela. Dzięki temu kupujący może lepiej dostosować zakres ubezpieczenia do swoich potrzeb, poszerzając polisę np. o odszkodowanie w razie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) czy wcześniej wspomniane pokrycie kosztów ratownictwa. Mimo że polisa jest dodatkowym wydatkiem, to jednak warto rozważyć jej zakup, bo ewentualne koszty ratownictwa zdecydowanie przewyższają wydatek związany z wykupieniem ubezpieczenia – mówi Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse.

Samochód: doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących samodzielność i niezależność. Jednak najlepiej sprawdzi się na stosunkowo krótkich dystansach z racji mniejszej wygody niż np. podróż samolotem.
A co z kosztami? Za litr benzyny zapłacimy blisko 8 zł. Przyjmując odległość ok. 800 km z centralnej części Polski do węgierskiej miejscowości Siófok położonej nad Balatonem oraz spalanie na poziomi
8 l/100 km, na sam przejazd w dwie strony wydamy trochę ponad 1000 zł[5]. Wprawdzie przy podróży
w pojedynkę nie jest to „wyjątkowo” tania opcja, jednak biorąc pod uwagę podróż czteroosobowej rodziny koszt na jedną osobę to już tylko 250 zł. Jednak trzeba pamiętać, że dodatkowym wydatkiem
w tym wypadku będą również winiety.

– Planując wakacyjną podróż samochodem, podstawą jest OC. Brak ważnej polisy przez ponad 14 dni wiąże się z opłatą nawet 6020 zł dla właścicieli aut osobowych. Oprócz tego dobrze jest posiadać nieobligatoryjne ubezpieczenie assistance. Jeśli jednak kierowca go nie ma, nie musi od razu decydować się na wykupienie standardowej wersji, zwłaszcza, jeśli zagraniczne wyjazdy są rzadkością. Zaoszczędzić w tym wypadku pozwoli asssistance krótkoterminowe, które jak nazwa wskazuje, wykupywane jest tylko na określony czas. Jak długi? Uzależnione jest to już od konkretnego ubezpieczyciela, ale bez problemu znajdziemy oferty obejmujące swoim zakresem 7 czy 15 dni. Ubezpieczyciele w ramach tego pakietu obejmują sytuację związane z wypadkiem, awarią bądź kradzieżą samochodu. Jest to niezwykle przydatna opcja np. gdy nasze auto musi zostać odholowane. Taka daleka „podróż”, jeśli nie posiadamy wykupionego ubezpieczenia, może kosztować nas nawet kilka tysięcy złotych – wyjaśnia Wojciech Droździel, ekspert ZFPF, Lendi.

Warto porównywać poszczególne oferty dostępne na rynku, ponieważ często mogą się one różnić między sobą np. zakresem ochrony. Sprawdźmy też, czy ubezpieczyciel narzuca na nas ograniczenia związane z wiekiem pojazdu, a także przeanalizujmy dokładnie listę wyłączeń. W doborze odpowiedniej polisy (zarówno tej do auta, jak i turystycznej) do naszych wymagań, może nam pomóc np. pośrednik finansowy, którego usługi są darmowe.

Autobus/pociąg: opcja stosunkowo tania, jednak jej minusem, podobnie jak przy podróży samolotem, jest mała elastyczność: nie wszędzie da się dojechać, korzystając z bezpośrednich połączeń. Gdzie za to sprawdzi się pociąg/autobus? Przy podróżach na terenie kraju do większych miast. Przykładowo: podróż pendolino z Warszawy do Gdańska zajmuje trochę ponad 2,5 godziny i bilet normalny kosztuje 169 zł (2 klasa). Dla porównania taka sama podróż tylko pociągiem TLK zajmie nam już godzinę dłużej, ale pozwoli zaoszczędzić prawie 100 zł (2 klasa)[6].

Po drugie: wybierz odpowiedni nocleg.

Tutaj również podróżujący mają kilka opcji, a najdroższą z nich zazwyczaj bywają hotele. Tańszą alternatywą dla nich może być wynajęcie pokoju/apartamentu u „lokalsów” już na miejscu lub wcześniejsza jego rezerwacja. Przydatne z pewnością okażą się takie portale jak Airbnb, gdzie możemy znaleźć prywatne kwatery udostępnianie przez mieszkańców danej miejscowości.

– Jeśli preferujemy nocleg w hotelu warto jest szukać i porównywać oferty na kilku stronach jednocześnie. Obecnie jest to wyjątkowo łatwe i szybkie, wystarczy skorzystać z jednej z licznych porównywark cen. To dobra opcja, gdy zależy nam na czasie. A jeśli spędzenie kilku chwil dłużej
w Internecie nie jest dla nas problemem, dobrze jest również zajrzeć bezpośrednio na stronę hotelu. Może okazać się, że znajdziemy tam atrakcyjniejszą ofertę niż w jakimkolwiek serwisie pośredniczącym w rezerwacji i tym samym zaoszczędzimy od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych – podpowiada Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse.

Dla tych, dla których niska cena znajduje się bardzo wysoko na liście priorytetów, polecamy rozważenie serwisów internetowych oferujące darmowe zakwaterowanie tj. Couchsurfing. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne dla każdego i sprawdzi się w przypadku osób, które otwarte są na przygodę
i wymianę doświadczeń kulturowych. Najprościej mówiąc polega to na tym, że tzw. „host” (gospodarz) dodaje ogłoszenie o tym, że ma np. wolny pokój/ kanapę w mieszkaniu i może przenocować jedną bądź więcej osób. Taka osoba również pisze o swoich zainteresowaniach i może oferować np. wspólne wyjście na lokalne jedzenie lub zwiedzanie. A czego oczekuje w zamian? Chodzi przede wszystkim o wymianę wcześniej wspomnianych doświadczeń kulturowych, a także dzielenie się przeżyciami/doświadczeniem, zwykłą rozmowę.

Od 2020 r. w wyniku pandemii serwis wprowadził opłatę dla swoich użytkowników, wynosi ona obecnie 2,39 USD miesięcznie (lub 14,29 USD rocznie w przypadku płatności z góry[7]).

Po trzecie: atrakcje i jedzenie

W zeszłym roku Polacy deklarowali, że największą część wakacyjnego budżetu przeznaczą na zakwaterowanie (38%), na drugim miejscu znalazło się jedzenie (22%), a na trzecim równoważnie dojazd i atrakcje (20%)[8]. Jak widać, ponad 40% naszych wakacyjnych wydatków stanowią te związane z wyżywieniem i organizacją czasu wolnego już na miejscu. Czy da się je jakoś ograniczyć? „Rozwiązaniem” może okazać się lokalna społeczność. „Lokalsi” doskonale orientują się, gdzie można smacznie i tanio zjeść. Dobrze jest również unikać zatłoczonych centrów, tam ceny w restauracjach
i barach bywają nawet dwukrotnie większe niż w mniejszych, lokalnych knajpach. Rozwiązanie, które pozwoli nam najwięcej zaoszczędzić na jedzeniu, to oczywiście gotowanie samemu i ograniczenie wizyt w restauracjach. Jednak nie oznacza to nudnych posiłków – warto udać się na targ po tamtejsze produkty i spróbować przyrządzić regionalne przysmaki danej kuchni samodzielnie.

Jeśli chodzi o atrakcje, tutaj z pomocą również mogą przyjść „miejscowi”. Oprócz tego warto zapytać w informacji turystycznej o dostępne zniżki w ramach wykupienia większych pakietów.
W niektórych miastach świata możemy udać się na darmową wycieczkę z lokalnym przewodnikiem tzw. „Free walking tours” podczas których istnieje możliwość zobaczenia najważniejszych, darmowych atrakcji danego miejsca i posłuchania historii z nimi związanych. W zamian w ramach podziękowania możesz na koniec podarować drobny napiwek oprowadzającemu.

[1] Dane: GUS, czerwiec 2022.

[2] Sondaż Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”.

[3] „Plany wyjazdowe Polaków”: badanie przeprowadzone przez portal Wakacje.pl

[4] „Wakacyjne plany Polaków”, ARC Rynek i Opinia.

[5] Wyliczenia na podstawie kalkulatora http://spalanie.formuly.pl/.

[6] PKP Intercity, dane na: 22.06.2022 r.

[7] Couchsufing, „Couchsurfing potrzebuje Waszej pomocy”

[8] Badanie sondażowe „Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2021” zrealizowane przez serwis Prezentmarzen.com.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Catfishing

  Na czym polega catfishing w Internecie? Jak go rozpoznać i w jaki sposób można się przed nim chronić?

  22 października sprawdzą, kto chodzi do kościoła

  Tradycyjnie raz w roku w kościele katolickim odbywa się liczenie wiernych. Podczas niedzielnych praktyk religijnych sprawdza się, ilu z zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępowania do komunii św. katolików jest obecnych. W tym roku odbędzie się to 22 października we wszystkich parafiach.

  Phishing

  Phishing to jedno z podstawowych pojęć związanych z cyberprzemocą. Na czym polega atak phishingowy? Jak się chronić przed tym zjawiskiem?

  Kradzież towaru w transporcie - kiedy to przewoźnik jest odpowiedzialny? To zależy

  Branża transportowa boryka się z problemem coraz częstszych kradzieży. Czy to przewoźnik ponosi odpowiedzialność za kradzież towaru? To zależy od okoliczności. Prawo transportowe rozstrzyga część sytuacji, w pozostałych przypadkach decyduje sąd. A decyzje te bywają dyskusyjne. 

  REKLAMA

  Rodzice nie są parą, nie chcą tworzyć rodziny, poznają się tylko w celu zostania rodzicami i wspólnego wychowywania dziecka

  Czy nastaje nowy model rodzicielstwa? W coparentingu rodzice nie chcą stworzyć rodziny, ani nie są parą, chcą tylko mieć wspólne dziecko. W Barcelonie za miesiąc urodzi się pierwsze dziecko w tym alternatywnym systemie rodzicielstwa. 

  103. rocznica bitwy niemeńskiej. Obchody w Warszawie
  Ponad 143 mln zł trafi do szkół

  Ponad 143 mln zł trafi do szkół samorządowych i niesamorządowych w latach 2023-2024 na realizację inwestycji infrastrukturalnych. Dofinansowanie otrzymają łącznie 242 projekty. Poznaliśmy wyniki rozstrzygnięcia w programie „Inwestycje w oświacie”.

  Ogródki działkowe w cenie. Czy na RODOS można mieszkać cały rok?

  Nawet 300 tys. zł trzeba zapłacić za ogródek działkowy z budynkiem w Poznaniu! I to mimo, że takiej działki nie można kupić, ale jedynie nabyć prawo do korzystania z niej. Nie można na niej także mieszkać przez cały rok! A o to często pytają notariusza zainteresowani kupnem takiej działki, a seniorzy o możliwość zapisania nieruchomości wnukom bądź przyjaciołom. 

  REKLAMA

  Jaka wysokość diet dla członków komisji wyborczych przy jednoczesnych wyborach i referendum?

  Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na problem diet dla członków obwodowych komisji wyborczych. Jak wskazuje, podczas wyborów parlamentarnych oraz referendum ogólnokrajowego będą one takie, jak podczas wyborów do Sejmu i Senatu RP, Prezydenta RP oraz do Parlamentu Europejskiego. „Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach - podkreśla RPO.

  Inflacja w II połowie 2023 r. i kolejnych latach. Jaka?

  Zdaniem RPP inflacja w II połowie 2023 r. oraz w kolejnych latach będzie się nadal obniżać. Sprawdź szczegóły!

  REKLAMA