| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Wynajem samochodów za granicą

Wynajem samochodów za granicą

Chętnie korzystamy z wypożyczalni samochodów za granicą, gdyż można więcej zobaczyć, samochodem dociera się łatwiej i wygodniej, nie ma ograniczeń charakterystycznych dla wycieczki, można zatrzymać się w dowolnym miejscu. Wynajmując samochód warto znać kilka reguł.

Umowa
Wynajmując samochód trzeba domagać się sporządzenia na piśmie umowy, w której zostaną zawarte dane kierowcy i wynajmującego oraz wszystkie warunki wynajmu. Nie można polegać na ustaleniach ustnych. W umowie warto też napisać sposób płatności np. zapłatę zaliczki i zasady jej ewentualnego zwrotu. Zawsze należy zachować kopię umowy. W przypadku, gdy konsument nie zna języka, w jakim sporządzona jest umowa, nie powinien jej zawierać.

Rezerwacja przez Internet

Wybierając samochód z oferty internetowej i składając zamówienie przez Internet zawsze należy wydrukować i zachować sobie kopię zamówienia oraz korespondencję z poczty elektronicznej. Będzie łatwiej wyegzekwować ustalenia umowy na miejscu.

Zawierając umowę wynajmu samochodu przez Internet nie przysługuje prawo do odstąpienia.

Odbiór samochodu

Odbierając samochód konsument powinien go obejrzeć i zgłosić niezwłocznie wszelkie zastrzeżenia na piśmie do przedsiębiorcy, w szczególności widoczne uszkodzenia i ich charakter. Przedsiębiorca ma obowiązek dostarczyć sprawny wóz. W chwili odbioru trzeba pamiętać o odebraniu dokumentów samochodu. Płacąc należy domagać się rachunku albo faktury. W razie problemów potrzebne są wszystkie dokumenty.

Wiek kierowcy

Na pewno, podpisując umowę wynajmu samochodu będzie trzeba okazać prawo jazdy. W niektórych krajach granica wieku, od której można prowadzić samochód wynosi 16 lat, w innych 18 lat. Często zdarza się, że firmy zgadzają się wynająć samochód tylko osobom starszym, np. 21-letnim, posiadającym prawo jazdy przynajmniej od roku.

Protokół odbioru i zdania samochodu

W protokole zdania samochodu warto umieścić stwierdzenie, w jakim stanie samochód został zwrócony, np. bez uszkodzeń zewnętrznych, sprawny technicznie. Protokół odbioru i zdania samochodu powinien być opatrzony datą i podpisem obu stron, sporządzony w dwóch egzemplarzach, w tym jeden dla konsumenta.

Ubezpieczenie

Płacąc dodatkowo na ubezpieczenie za każdy dzień wynajmu, możemy zabezpieczyć się przed odpowiedzialnością za szkody. Koniecznie trzeba sprawdzić, jakie są warunki ubezpieczenia, w szczególności, jakiego rodzaju szkody ono obejmuje. W ogólnych warunkach ubezpieczenia powinien być wskazany tryb zgłaszania szkód, np. w ciągu 48 godzin.

Wypadek

W razie wypadku warto oddać samochód do warsztatu, aby oszacowano koszty szkód. W ten sposób zabezpieczamy się przed zawyżeniem wartości szkody przez przedsiębiorcę w stosunku do faktycznej usterki samochodu. Jednak naprawę samochodu należy pozostawić właścicielowi samochodu.

Podstawa prawna:
- Dyrektywa 92/49 EWG z dnia 18 czerwca 1992 r. w sprawie koordynacji przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do ubezpieczeń bezpośrednich innych niż ubezpieczenia na życie oraz zmieniająca dyrektywy 73/239/EWG i 88/357/EWG (trzecia dyrektywa w sprawie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie) (Dz. Urz. WE L 228 z 11.08.1992).
- Dyrektywa 2000/26/WE z dnia 16 maja 2000 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do ubezpieczenia w zakresie odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów mechanicznych, zmieniająca dyrektywy 73/239/EWG i 88/357/EWG (czwarta dyrektywa w sprawie ubezpieczeń komunikacyjnych) (Dz. Urz. WE L 181 z 20.07.2000).

Dorota Ulikowska

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »