| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sądzie > Upadłość niewypłacalnego przedsiębiorcy

Upadłość niewypłacalnego przedsiębiorcy

Dłużnik będący osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w momencie powstania stanu niewypłacalności zobowiązany jest zgłosić wniosek o upadłość do właściwego sądu rejonowego. Jak pokazuje praktyka, jedynie nieliczni przedsiębiorcy podlegający wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej postępują właściwie w momencie utraty zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych.

Ubóstwo masy upadłościowej lub jeden wierzyciel – co dalej?

Zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 PU, postępowanie upadłościowe na zasadach ogólnych zmierza do maksymalnego zaspokojenia wierzycieli. W przypadku niewystarczającego majątku na pokrycie kosztów postępowania lub całkowitego jego braku, sąd oddali wniosek o upadłość przedsiębiorcy, ponieważ cel procedury (zaspokojenie wierzycieli) nie zostanie spełniony. Tzw. ubóstwo masy upadłościowej nie powoduje jednak, że osoba prowadząca działalność gospodarczą jest zwolniona z obowiązku zgłoszenia wniosku.

Dłużnik wiedząc o tym, że nie dojdzie do wszczęcia postępowania upadłościowego, winien wyrejestrować działalność, lecz dopiero po ewentualnym oddaleniu wniosku. Prowadzi to do tego, że dłużnik zyskuje zdolność upadłościową w zakresie tzw. upadłości konsumenckiej. W ramach postępowania upadłościowego konsumenta nie jest konieczne posiadanie jakiegokolwiek majątku, ponieważ koszty postępowania pokrywa tymczasowo Skarb Państwa. Jej głównym założeniem jest oddłużenie, a zaspokojenie wierzycieli jest kwestią drugorzędną.

Podobny schemat postępowania niewypłacalnego przedsiębiorcy powinien mieć miejsce, gdy dłużnik posiada tylko jednego wierzyciela. W takiej sytuacji możliwe jest zamknięcie działalności gospodarczej, a następnie złożenie wniosku o upadłość konsumencką.

Warto nadmienić, że w ramach postępowania upadłościowego konsumenta możliwe jest umorzenie każdego zobowiązania pieniężnego, w tym również tych wynikających z działalności gospodarczej, za wyjątkiem: alimentów, odszkodowania na osobie, kary grzywny i innej kary pieniężnej zasądzonej przez sąd karny, a także zobowiązania nieujętego we wniosku o upadłość.

Kancelaria prawna KL Law Polska specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Eco Carport

Producent i dystrybutor wiat z drewna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »