Kategorie

Nowa upadłość szansą na nowe życie

Barbara Marcinkowska
Specjalista do spraw merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Nowa upadłość szansą na nowe życie/Fot. Shutterstock
shutterstock
Nowa upadłość jest szansą na szybkie rozpoczęcie życia na nowo. Dzięki możliwościom, jakie daje nam ustawodawca, w chwili obecnej otwiera się furtka dla podmiotów, których zadłużenie sięgnęło horrendalnych wysokości.

Nowy rok, nowa upadłość

Wraz z nadchodzącym rokiem wiele osób stawia sobie nowe postanowienia, wyzwania, motywuje się do działań na najbliższy okres. Często decydujemy się na przeliczenie zawartych przez nas zobowiązań i dochodzimy do wniosku, że łączna suma rat znacząco przekracza nasze możliwości finansowe. Jak rozpocząć nowy rok z nowym budżetem?

Nowa upadłość jest szansą na szybkie rozpoczęcie życia na nowo. Dzięki możliwościom, jakie daje nam ustawodawca, w chwili obecnej otwiera się furtka dla podmiotów, których zadłużenie sięgnęło horrendalnych wysokości. W ciężkim okresie, jaki przyszło nam doświadczyć w wyniku trwającej pandemii, oszczędności, które posiadaliśmy, maleją, a długi stale się powiększają. Większość konsumentów utraciło miejsca pracy, inni natomiast byli zmuszeni zamknąć własne biznesy, na które pracowali przez większość swojego życia. Wielu konsumentów utrzymywało dodatkowo nie tylko siebie, lecz także swoje, czasem duże, rodziny. W chwili utraty zatrudnienia bądź zredukowania wynagrodzenia, pracownicy firm zostali narażeni na ogromne problemy finansowe, często doprowadzające do całkowitego pozbawienia płynności finansowej czy wypłacalności.

Zacznij działać

W chwili, kiedy nasze zadłużenie sięgnęło wysokości, której nie jesteśmy w stanie sprostać, należy podjąć odpowiednie działania. Ustawodawca ułatwił dostęp do upadłości konsumenckiej poprzez nowelizację prawa upadłościowego, eliminując dotychczasowe przesłanki, które uniemożliwiały w niektórych sytuacjach pozytywne rozpatrzenie sprawy. W chwili, kiedy dłużnik stał się kompletnie niewypłacalny, tracąc zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jedynym rozsądnym działaniem jest zgłoszenie się do specjalistów w danej dziedzinie, którzy utworzą wniosek upadłościowy i przeprowadzą przez całe postępowanie.

Obecnie nawet dłużnik, który doprowadził do swojej niewypłacalności umyślnie i wskutek rażącego niedbalstwa ma szansę na ogłoszenie wobec niego upadłości.

Zacznij nowy rok z nową upadłością

Uzyskanie statusu upadłego jest swoistym zakończeniem problemów finansowych oraz szansą na nowe życie. Należy również pamiętać, iż z chwilą ogłoszenia upadłości, wszelkie egzekucje komornicze, które były prowadzone wobec dłużnika, zostają wstrzymane. Całość postępowania nie należy jednak do najprostszych, może również powodować niepotrzebny stres wywołany nieznajomością przepisów przez dłużnika. Aby zapobiec niepotrzebnym nerwom oraz błędom, które mogą tylko pogorszyć trwające postępowanie, należałoby zgłosić się do specjalistów, którzy znają działania sądów i dzięki pozyskanemu, wieloletniemu doświadczeniu pomogą odzyskać płynność finansową oraz rozpocząć nowy rok bez zobowiązań.

Barbara Marcinkowska
Specjalista ds. merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Kancelaria Prawna RIO

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Kancelaria Prawna RIO
Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  6 maja 2021
  Zakres dat:

  Bezpieczne hasło - czyli jakie?

  Bezpieczne hasło jest pierwszą linią obrony przed cyberprzestępcami. Jak skutecznie tworzyć hasło i nie dać się hakerom?

  Szczepienia w zakładach karnych - projekt

  Szczepienia w zakładach karnych zakłada projekt rozporządzenia, który przygotowało Ministerstwo Zdrowia. To nie jedyne miejsce, o które zostanie rozszerzony katalog miejsc, w których będą wykonywane szczepienia.

  SMS-y z pytaniem o alimenty nękaniem? SN uchylił wyrok

  SMS-y z pytaniem o alimenty zostały przez męża uznane za nękanie. Zdaniem Sądu Najwyższego nie można bez wątpliwości uznać, iż doszło do popełnienia występku.

  Zadłużeni emeryci. Co mogą zrobić w ciężkiej sytuacji finansowej?

  Emeryci znajdują się w coraz gorszych sytuacjach finansowych. Według danych Krajowego Rejestru Długów, zadłużonych w tej grupie przybywa.

  Po roku większa liczba bezrobotnych – porównanie [TABELA]

  Liczba bezrobotnych w Polsce w 2021 r. wzrosła w porównaniu do roku ubiegłego. Jak wygląda porównanie w poszczególnych województwach?

  Z jakich wydatków zrezygnują konsumenci w II kwartale 2021 r.?

  Wydatki zakupowe planuje ograniczyć 40% Polaków. Z deklaracji konsumentów wynika, że głównym powodem ograniczeń są rosnące ceny.

  Rejestracja na szczepienie COVID - 4 sposoby

  Rejestracja na szczepienie COVID może odbyć się na 4 sposoby - infolinia, online, SMS i kontakt z konkretnym punktem szczepień. Jak zapisać się na szczepienie?

  Od osób starszych łatwiej wyłudzić dane osobowe

  Osoby po 45. roku życia są bardziej podatne na wyłudzenie danych osobowych. Tak wynika z raportu przeprowadzonego pod patronatem UODO.

  Karta EKUZ z dłuższym terminem ważności

  Karta EKUZ ma dłuższy termin ważności. Nowe zasady obowiązują od 28 kwietnia 2021 r. Co się zmieniło?

  Fałszywe e-sklepy w pandemii częstym problemem

  Na fałszywy e-sklep w pandemii nietrudno się natknąć. Czy potrafimy je rozpoznawać?

  Jak nocować w lesie w 2021 r.?

  Jak nocować w lesie? Od 1 maja 2021 r. można wybrać jedno z ponad czterystu nadleśnictw, realizujących program „Zanocuj w lesie”.

  Skrócenie izolacji dla chorych z COVID-19 – projekt zmian

  Skrócenie izolacji dla chorych z COVID-19 zakłada aktualnie rozpatrywany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia. Co to może oznaczać dla pacjentów?

  Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych

  TSUE wydał wyrok w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich. Jakie stanowisko zajął trybunał?

  Majówka - czego unikać? [ranking szkód]

  Majówka wyróżnia się większą ilością zgłaszanych szkód. Co może się przytrafić podczas długiego weekendu?

  Na co emeryci wydadzą trzynastki?

  Z danych GUS wynika, że comiesięczne wydatki emeryta pochłaniają średnio ¾ dochodów. Na co warto przeznaczyć trzynastą emeryturę, by zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe?

  Zasady kwarantanny granicznej po majówce

  Zasady kwarantanny granicznej po majówce nie zmienią się . Nadal obejmowani nią będą wszyscy przekraczający granicę Polski - przybywający zarówno z państw Strefy Schengen, jak i pozostałych.

  Spis powszechny – loteria

  Spis powszechny i loteria? To możliwe w przypadku samospisu. Podpowiadamy co i jak można wygrać.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnych - co się zmieni?

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnych ma być łatwiejsze do uzyskania. Czy nowe przepisy rozwieją dotychczasowe wątpliwości?

  Obostrzenia maj 2021

  Obostrzenia na maj 2021 r. zostały przedstawione podczas środowej konferencji prasowej. Które branże zostaną otwarte?

  Problematyka żołnierza OT na gruncie Kodeksu karnego

  Czy żołnierze OT są funkcjonariuszami publicznymi w rozumieniu ustawy karnej? Co ze szczególną ochroną przewidzianą dla służb mundurowych?

  Przetwarzanie danych biometrycznych w dowodach osobistych

  Kwestie przetwarzania danych biometrycznych w nowych dowodach osobistych ureguluje rozporządzenie Ministra Cyfryzacji, które zostało skierowane do opiniowania.

  Opłaty za wstęp do parków narodowych

  Opłaty za wstęp do parków narodowych nie muszą uiszczać określone grupy osób. Komu przysługuje bilet ulgowy?

  Minimalna emerytura nie dla każdego

  Minimalna emerytura dla każdego bez względu na posiadany okres składkowy? Obecnie ministerstwo rodziny nie pracuje nad takimi rozwiązaniem.

  Ograniczenia w działalności hoteli a obowiązki likwidacyjne

  Ograniczenia w działalności hoteli mogą utrudnić ubezpieczycielom wykonywanie obowiązków likwidacyjnych. Dlaczego?

  Pozostałe wypłaty trzynastek przed majówką [AUDIO]

  Pozostałe do wypłaty trzynastki seniorzy otrzymają jeszcze przed majówką. Chodzi o trzynastki pobierane z zasiłkami i świadczeniami przedemerytalnymi.