REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa upadłość szansą na nowe życie

Barbara Marcinkowska
Specjalista do spraw merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Nowa upadłość szansą na nowe życie/Fot. Shutterstock
Nowa upadłość szansą na nowe życie/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowa upadłość jest szansą na szybkie rozpoczęcie życia na nowo. Dzięki możliwościom, jakie daje nam ustawodawca, w chwili obecnej otwiera się furtka dla podmiotów, których zadłużenie sięgnęło horrendalnych wysokości.

Nowy rok, nowa upadłość

Wraz z nadchodzącym rokiem wiele osób stawia sobie nowe postanowienia, wyzwania, motywuje się do działań na najbliższy okres. Często decydujemy się na przeliczenie zawartych przez nas zobowiązań i dochodzimy do wniosku, że łączna suma rat znacząco przekracza nasze możliwości finansowe. Jak rozpocząć nowy rok z nowym budżetem?

REKLAMA

Nowa upadłość jest szansą na szybkie rozpoczęcie życia na nowo. Dzięki możliwościom, jakie daje nam ustawodawca, w chwili obecnej otwiera się furtka dla podmiotów, których zadłużenie sięgnęło horrendalnych wysokości. W ciężkim okresie, jaki przyszło nam doświadczyć w wyniku trwającej pandemii, oszczędności, które posiadaliśmy, maleją, a długi stale się powiększają. Większość konsumentów utraciło miejsca pracy, inni natomiast byli zmuszeni zamknąć własne biznesy, na które pracowali przez większość swojego życia. Wielu konsumentów utrzymywało dodatkowo nie tylko siebie, lecz także swoje, czasem duże, rodziny. W chwili utraty zatrudnienia bądź zredukowania wynagrodzenia, pracownicy firm zostali narażeni na ogromne problemy finansowe, często doprowadzające do całkowitego pozbawienia płynności finansowej czy wypłacalności.

Zacznij działać

W chwili, kiedy nasze zadłużenie sięgnęło wysokości, której nie jesteśmy w stanie sprostać, należy podjąć odpowiednie działania. Ustawodawca ułatwił dostęp do upadłości konsumenckiej poprzez nowelizację prawa upadłościowego, eliminując dotychczasowe przesłanki, które uniemożliwiały w niektórych sytuacjach pozytywne rozpatrzenie sprawy. W chwili, kiedy dłużnik stał się kompletnie niewypłacalny, tracąc zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jedynym rozsądnym działaniem jest zgłoszenie się do specjalistów w danej dziedzinie, którzy utworzą wniosek upadłościowy i przeprowadzą przez całe postępowanie.

Obecnie nawet dłużnik, który doprowadził do swojej niewypłacalności umyślnie i wskutek rażącego niedbalstwa ma szansę na ogłoszenie wobec niego upadłości.

Zacznij nowy rok z nową upadłością

Uzyskanie statusu upadłego jest swoistym zakończeniem problemów finansowych oraz szansą na nowe życie. Należy również pamiętać, iż z chwilą ogłoszenia upadłości, wszelkie egzekucje komornicze, które były prowadzone wobec dłużnika, zostają wstrzymane. Całość postępowania nie należy jednak do najprostszych, może również powodować niepotrzebny stres wywołany nieznajomością przepisów przez dłużnika. Aby zapobiec niepotrzebnym nerwom oraz błędom, które mogą tylko pogorszyć trwające postępowanie, należałoby zgłosić się do specjalistów, którzy znają działania sądów i dzięki pozyskanemu, wieloletniemu doświadczeniu pomogą odzyskać płynność finansową oraz rozpocząć nowy rok bez zobowiązań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Barbara Marcinkowska
Specjalista ds. merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Kancelaria Prawna RIO

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja
Kancelaria Prawna RIO
Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA