REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Alkoholu wysokoprocentowego nie można kupić w internecie.
Alkoholu wysokoprocentowego nie można kupić w internecie.

REKLAMA

REKLAMA

Mimo oferowania przez niektóre sklepy internetowe napojów alkoholowych prawo nie zezwala na ich sprzedaż w Internecie.  

Miejsca sprzedaży detalicznej napojów alkoholowych

Sprzedaż detaliczna tego typu napojów, zawierających, powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, prowadzi się tylko w punktach sprzedaży, którymi są:

REKLAMA

 • sklepy branżowe ze sprzedażą napojów alkoholowych;
 • wydzielone stoiska – w samoobsługowych placówkach handlowych o powierzchni sprzedażowej powyżej 200 m2
 • pozostałe placówki samoobsługowe oraz inne placówki handlowe, w których sprzedawca prowadzi bezpośrednią sprzedaż napojów alkoholowych.

REKLAMA

W tym katalogu nie znajdują się sklepy oferujące swoje usługi za pośrednictwem internetu. Nie przestrzeganie przepisów w tym zakresie może powodować utratę zezwolenia na sprzedaż alkoholu w tradycyjny sposób. Z wnioskiem o ponowne wydanie zezwolenia przedsiębiorca może wystąpić dopiero po upływie 3 lat od dnia wydania decyzji o jego cofnięciu.

W przypadku zakupu napojów alkoholowych przez internet trudno byłoby dostosować tego typu działalność do wymogów jakie są nałożone na przedsiębiorcę, związane z otrzymaniem zezwolenia na sprzedaż alkoholu.

Zezwolenie na sprzedaż alkoholu

Zezwolenia są wydawane oddzielnie na różne rodzaje napojów alkoholowych, organem zezwalającym jest wójt (burmistrz, prezydent miasta), właściwy ze względu na lokalizację punktu sprzedaży. Bez względu na tą różnicę każdy wniosek o zezwolenie na sprzedaż alkoholu musi zawierać:

 • oznaczenie rodzaju zezwolenia;
 • oznaczenie przedsiębiorcy, jego siedzibę i adres, w przypadku ustanowienia pełnomocników ich imiona, nazwiska i adres zamieszkania;
 • numer w rejestrze przedsiębiorców lub ewidencji działalności gospodarczej;
 • przedmiot działalności gospodarczej;
 • adres punktu sprzedaży;
 • adres punktu składowania napojów alkoholowych (magazynu dystrybucyjnego).

Najbardziej problematyczna wydaje się być kwestia miejsca, w którym sprzedaż ma się odbywać (lokal budynek). W przypadku przedsiębiorcy dokonującego transakcji przez internet trudno jest jednoznacznie takie miejsce określić. Niestety obowiązujące przepisy prawne nie są przystosowane do teraźniejszej sytuacji rynkowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oferta i miejsce zawarcia umowy

Trzeba zwrócić uwagę na to, że jeśli dokonuje się zamówienia przez internet, nie oznacza to, że zakup został dokonany w siedzibie przedsiębiorcy. Ofertą jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie w chwili zawarcia umowy, jeżeli zawiera istotne postanowienia tej umowy. Wtedy informacje jakie są przedstawiane na stronach sklepów internetowych można uznać za ofertę. Jeżeli konsument się na nią zdecyduje, to miejscem zawarcia umowy jest miejsce położenia serwera, na którym znajduje się strona sklepu. Jeśli jednak dane zamieszczone na witrynach nie posiadają elementów oferty, bo są jedynie np. reklamą, cennikiem to należy je uznać jedynie za zaproszenie do zawarcia umowy. W związku z tym klient wysyłając e-maila z zamówieniem przedstawia własną ofertę i do zawarcia umowy dochodzi jeśli druga strona niezwłocznie potwierdzi jej otrzymanie. Natomiast miejscem zawarcia umowy w tej sytuacji będzie miejsce zamieszkania składającego ofertę, tzn. miejsce zamieszkania konsumenta.

Co musi zrobić przedsiębiorca by sprzedawać alkohol zgodnie z prawem

 • posiadać zezwolenie;
 • dokonywać opłaty w zależności od rodzaju sprzedawanych alkoholi oraz wartości sprzedaży napojów alkoholowych w skali roku (z tym ostatnim wiąże się również obowiązek składania pisemnego oświadczenia o uzyskanej wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w punkcie sprzedaży w roku poprzednim);
 • kupować napoje alkoholowe tylko u producentów lub przedsiębiorców, którzy posiadają odpowiednie zezwolenie;
 • posiadać tytuł prawny do korzystania z lokalu, w którym prowadzona jest sprzedaż alkoholu;
 • spełniać wymogi, które są określone w uchwale rady gminy;
 • wykonywać działalność gospodarczą w zakresie objętym zezwoleniem tylko przez przedsiębiorcę w nim oznaczonego i wyłącznie w miejscu wymienionym w zezwoleniu;
 • zgłaszanie organowi zezwalającemu wszystkich istotnych zmian faktycznych i prawnych.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

Projekt rozporządzenia: Ładowanie urządzeń za pośrednictwem gniazda USB typu C. Jednolite, uniwersalne gniazdo dla telefonów, laptopów, słuchawek i innych urządzeń

Większość urządzeń radiowych w Unii Europejskiej, w tym w Polsce, będzie musiała być dostosowana do ładowania za pośrednictwem gniazda USB typu C. Urządzenia będą oferowane do sprzedaży w dwóch wariantach – z ładowarką lub bez ładowarki.

Opieka nad dzieckiem to dodatkowy płatny urlop. Jak wnioskować

Jednym z praw pracownika wynikającym z kodeksu pracy jest zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem. Sprawdź, ile dni przysługuje na opiekę nad dzieckiem. Jak wnioskować o zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem?

REKLAMA

Usługi sąsiedzkie – nowe świadczenie z pomocy społecznej

Od 1 listopada 2023 r. można korzystać z nowej formy świadczenia pomocy społecznej jaką są usługi sąsiedzkie. Według danych ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej w 2024 r. 773 gminy zgłosiły chęć ich rozwijania.

7 ważnych świadczeń dla samotnych rodziców w 2024 r. Ile wynoszą i jak się ubiegać?

Samotni rodzice mogą ubiegać się o szereg świadczeń. Z niektórych mogą korzystać wszyscy rodzice, inne zaś są dedykowane jedynie tym samotnym. Wybraliśmy kilka najistotniejszych. Ile wynoszę w 2024 r.? Jak można się o nie ubiegać? Czy samotni rodzice będą mogli skorzystać również z tzw. babciowego? Oto przydatne zestawienie!

600 zł miesięcznie wsparcia dla studenta I roku. To program na rok akademicki 2024/2025. Wnioski można składać do 10 września

600 zł miesięcznie wsparcia dla studenta I roku. To program na rok akademicki 2024/2025. Wnioski można składać do 10 września, jednak aby mieć szansę na przyznanie pomocy, trzeba spełnić szereg warunków. Nie tylko podczas rekrutacji, ale i w czasie studiów.

1 października 2024 r. rusza program Aktywny rodzic. Opiekunom dzieci będą przysługiwać świadczenia od 400 zł do 1900 zł

Od 1 października 2024 r. opiekunowie dzieci w wieku do 3 lat będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia z programu „Aktywny rodzic”. W zależności od świadczenia opiekunowie będą mogli otrzymać od 400 zł do 1900 zł miesięcznie.

REKLAMA

1000 zł miesięcznie dla maturzystów. To stypendium pomostowe. Termin składania wniosków minie w sierpniu. Kto może dostać?

1000 zł miesięcznie dla tegorocznych maturzystów. Tak działa stypendium pomostowe. Oprócz comiesięcznej wypłaty można też skorzystać z oferty rozwojowej i zagranicznych staży. Termin składania wniosków minie w sierpniu. Kto może aplikować?

System kaucyjny coraz bliżej. Za jakie opakowania zwrot kaucji? Ile za jedną sztukę?

Zgodnie z przyjętymi przepisami system kaucyjny w Polsce ruszy od stycznia 2025 r. Zostały już sprecyzowane rodzaje opakowań objęte systemem, do których będzie doliczana kaucja. Jest także znana wysokość kaucji za jedną sztukę zwracanego opakowania. Opakowania te będą odpowiednio oznakowane.

REKLAMA