| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Zapis windykacyjny jeszcze w tym roku

Zapis windykacyjny jeszcze w tym roku

Jeszcze w tym roku będzie można przekazać swym bliskim w testamencie konkretne rzeczy ruchome, nieruchomości, a nawet całe przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne.

Spadkodawca będzie mógł zapisać córce dom, synowi działkę, wnuczkowi firmę. Dotychczas nawet w testamencie sporządzonym u notariusza nie było to możliwe.

Jeszcze w tym roku będzie można przekazać swym bliskim w testamencie konkretne rzeczy ruchome, nieruchomości, a nawet całe przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne. W ten sam sposób będzie można zapisać także użytkowanie i służebności. Taki cel ma nowa instytucja prawna wprowadzona do kodeksu cywilnego, czyli zapis windykacyjny. W piątek posłowie zaakceptowali wszystkie poprawki senatorów. Nowela trafi teraz do podpisu prezydenta i wejdzie w życie po upływie sześciu miesięcy od publikacji w Dzienniku Ustaw.

Zapis windykacyjny będzie można ustanowić tylko w testamencie notarialnym. Podobnie jak cały testament w każdej chwili będzie go można zmienić lub odwołać.

Nabycie rzeczy lub prawa na podstawie zapisu windykacyjnego będzie mógł stwierdzić sąd (w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku) lub notariusz. Zapis windykacyjny będzie bezskuteczny, jeżeli w chwili otwarcia spadku przedmiot zapisu nie należał do spadkodawcy albo spadkodawca był zobowiązany do jego zbycia.

Zapis użytkowania lub służebności będzie bezskuteczny wówczas, gdy w chwili otwarcia spadku przedmiot majątkowy obciążony użytkowaniem lub służebnością nie należy do spadku albo spadkobierca jest zobowiązany do jego zbycia.

Obdarowany zapisem będzie musiał jednak liczyć się z pewnymi minusami – odpowiedzialnością za długi spadkowe oraz z roszczeniami o zachowek.

Zapis windykacyjny będzie bezskuteczny, jeżeli w chwili otwarcia spadku przedmiot zapisu nie należał do spadkodawcy

Pełny tekst: Spadki: Wnuczkowi zapiszemy auto, córce dom

Zobacz również serwis: Spadki

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia

Zapis windykacyjny będzie można ustanowić tylko w testamencie notarialnym.
Zapis windykacyjny będzie można ustanowić tylko w testamencie notarialnym.

e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Michałek

Ekspert w zakresie finansów osobistych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »