| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Co nowego > PZU skazane za ograniczanie konkurencji w kujawsko-pomorskim

PZU skazane za ograniczanie konkurencji w kujawsko-pomorskim

Powszechny Zakład Ubezpieczeń oraz Maximus Broker zawarły porozumienie ograniczające konkurencję w województwie kujawsko-pomorskim. UOKiK wymierzył karę w wysokości przekraczającej 56 mln zł.

Zmowa na rynku ubezpieczeń

Niedozwolona współpraca dotyczyła ubezpieczeń grupowych dzieci i młodzieży oraz pracowników placówek oświatowych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Postępowanie wyjaśniające przeprowadzone przez urzędników Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wykazało, iż największy polski ubezpieczyciel – PZU i toruńska spółka Maximus Broker zawarły nielegalne porozumienie, którego przedmiotem był podział rynku.

Jak podaje Urząd na swojej stronie „zmowa została zawarta w lipcu 2009 r. i dotyczyła sprzedaży grupowych ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) do placówek oświatowych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego”. Dokładnie chodzi o produkty ubezpieczeniowe kupowane w imieniu uczniów oraz personelu placówek edukacyjnych.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia

Podział rynku

Ubezpieczający, którymi są założyciele placówek (organy samorządu terytorialnego) umowy ubezpieczeniowe zawierały przez pośredników (brokerów) lub tez w bezpośrednich kontaktach z ubezpieczycielem. Jednym z takich pośredników o znaczącej pozycji w województwie jest Maximus Broker.

Spółka rywalizowała przy tym z PZU, który to dążył do wyeliminowania pośredników i próbował bezpośrednio dotrzeć do potencjalnych klientów.  W ostateczności doszło jednak do zawarcia porozumienia między oboma podmiotami.

Jak czytamy na stronach UOKiKu PZU zobowiązał się do sprzedaży ubezpieczeń grupowych NNW placówkom oświatowym tylko za pośrednictwem Maximus Broker. Pośrednik z kolei rekomendował swoim klientom ofertę Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń jako najlepszą, niezależnie od jej rzeczywistej atrakcyjności oraz warunków oferowanych przez innych ubezpieczycieli.”

Stanowiło to naruszenie prawa z racji tego, iż brokera ubezpieczeniowego nie może łączyć z ubezpieczycielem inna umowa, niż porozumienie dotyczące wysokości prowizji. W efekcie porozumienia doszło do ograniczenia konkurencji, czego efektem był m.in. wzrost Maximus Broker do pozycji jednego z największych brokerów w całym kraju.

Zobacz: UOKiK pozywa fundusz hipoteczny

Kara

Nałożona na obydwa podmioty kara łącznie wyniosła ponad prawie 56,7 mln zł. Olbrzymią cześć kary, bo ponad 56,6 mln zł, zapłaci PZU. Na Maximus Broker nałożona karę prawie 62 tys. zł. Jak wskazuje przy tym Urząd taka różnica to po prostu efekt wielkości przychodów ukaranych podmiotów, a nie stopnia ich przewinienia. Zgodnie bowiem z przepisami prawa maksymalna kara nie może przekroczyć 10 proc. przychodów przedsiębiorcy w roku poprzedzającym wydanie decyzji.

Na podstawie: uokik.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »