reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Co nowego > Place zabaw pod międzynarodową kontrolą

Place zabaw pod międzynarodową kontrolą

Po sprawdzeniu łącznie 16 tys. placów zabaw część z nich zostanie zlikwidowana z powodów bezpieczeństwa. Taką decyzję wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zabawa w piaskownicy czy na huśtawkach oprócz tego, że powinna być przyjemna musi być również bezpieczna dla dziecka i jego opiekunów. Trzeba brać tutaj pod uwagę odpowiednie ogrodzenie, otoczenie oraz stan urządzeń, które się na placu znajdują. Wymaga to stałej dbałości, konserwacji i nielekceważenia obowiązków przez nadzorujących – administratorów, właścicieli oraz organy kontrolne.

Przedstawiciele państw takich jak: Bułgaria, Dania, Estonia, Holandia, Norwegia, Słowacja, Słowenia oraz Polska przeprowadzili kontrolę placów zabaw. W ramach rocznego projektu współfinansowanego przez Komisję Europejską sprawdzono16 tys. tego typu obiektów.

Polska kontrola

Inicjatorem akcji była Polska i dlatego kontrola przeprowadzona przez nasze państwo objęła największą liczbę placów zabaw – ponad 13 tys. Uchybienia dotyczyły tylko 14% z nich. Dla porównania warto wspomnieć, że w innych krajach wyniki wypadły o wiele gorzej. W Bułgarii aż 4 tys. na blisko 6 tys. urządzeń okazało się nieprawidłowych. W Estonii co piąty skontrolowany plac nie spełniał wymagań bezpieczeństwa, natomiast na Słowacji uchybienia była na 60% placów zabaw.

Kto wykonywał kontrolę

Ponieważ kontrola tego typu wymaga wiedzy i doświadczenia mógł ją przeprowadzić Główny Urząd Nadzoru Budowlanego w zakresie wymagań technicznych. Badał on i przeprowadzał analizę ogólnego stanu infrastruktury. Producenci, importerzy i hurtownicy byli sprawdzani przez Inspekcję Handlową.

Najczęstsze problemy

Do najczęstszych uchybień i nieprawidłowości zaliczyć należy:

  • brak wymaganej dokumentacji, w szczególności instrukcji obsługi, konserwacji i montażu urządzeń; w ten sposób producenci nie mogą udowodnić, że urządzenie, które wytworzyli jest zgodne z obowiązującymi normami;
  • brak wiedzy administratorów o swoich obowiązkach; często nie wiedzą oni na przykład, że powinni przeprowadzać gruntowna kontrolę raz na 5 lat, natomiast rutynowe badania - co najmniej raz na tydzień.

Nakaz rozbiórki

Po przeprowadzeniu kontroli placów zabaw wydane zostały nakazy rozbiórki23 tego typu obiektów oraz całkowitej likwidacji 15 placów zabaw. Ponadto wydanych zostało blisko 650 zaleceń przez Wojewódzkich Inspektorów Nadzoru Budowlanego. Zalecenie skierowane były do zarządzających miejscami zabaw i dotyczyły m.in. uszkodzeń sprzętów, ich za małą stabilnością, zaniedbań w zakresie konserwacji oraz uszkodzeń stwarzających ryzyko zranienia.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Przewodnik

Opracowany został przewodnik dla administratorów i właścicieli, którzy odpowiadają za stan placów; są to spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty, dozorcy lub administratorzy budynków. Określa on m.in. co zrobić by uniknąć problemów związanych z bezpieczeństwem, jak i kiedy przeprowadzane powinny być kontrole.

Źródło: www.uokik.gov.pl

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

14 % placów zabaw w Polsce zostanie zlikwidowana z powodu uchybień.
14 % placów zabaw w Polsce zostanie zlikwidowana z powodu uchybień.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama