reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Sprzedaż towarów > Czy można odstąpić od umowy z akwizytorem?

Czy można odstąpić od umowy z akwizytorem?

Moja babcia została zaproszona na prezentację kołder w siedzibie lokalnej szkoły. Zachęcona przez akwizytora, kupiła kołdrę, która moim zdaniem kosztowała zbyt dużo. Kiedy następnego dnia, za moją namową, babcia próbowała zwrócić towar, akwizytor odmówił przyjęcia zwrotu, powołując się na zastrzeżenie w umowie. Czy jest to zgodne z prawem?

Nie. W przypadku umów zawieranych poza siedzibą przedsiębiorstwa, a więc także zawartych w ramach specjalnych pokazów, dokonywanych w prywatnych mieszkaniach, hotelach itd., konsument ma bezwzględne prawo do odstąpienia od umowy w przeciągu 10 dni.

Prawo konsumenta

Konsument odstępuje od umowy poprzez złożenie oświadczenia na piśmie. Jeżeli oświadczenie wysyłane jest pocztą należy pamiętać o nadaniu go listem poleconym.

Oświadczenie konsumenta nie musi zawierać wskazania powodu rezygnacji. Nie ma obowiązku tłumaczenia przyczyn czy usprawiedliwiania się.

Wszelkie zawarte w umowie zastrzeżenia sprzedającego, które ograniczają lub warunkują prawo klienta do zwrotu towaru, są niezgodne z prawem. Akwizytor nie może np. zastrzec odstępnego ani dodać warunku, że wypadku, gdyby kupujący rozpakował towar, to nie podlega on już zwrotowi.

Zobacz:  Czy muszę płacić odstępne

Obowiązek informacyjny

Akwizytor jest zobowiązany poinformować klienta na piśmie o uprawieniu do odstąpienia od umowy w terminie 10 dni od dnia jej zawarcia . Powinien też wręczyć konsumentowi wzór oświadczenia o odstąpieniu. W praktyce akwizytorzy często nie dopełniają tego obowiązku. Jeżeli sprzedawca nie pouczy klienta o możliwości odstąpienia od umowy, wtedy 10-dniowy termin liczy się od dnia, w którym konsument dowiedział się o przysługującym mu prawie. Nie może to jednak nastąpić później niż 3 miesiące od dnia wykonania umowy.

Zobacz serwis:  Sprzedaż towarów

Zwrot

W przypadku skutecznego odstąpienia umowa jest uznawana za niezawartą. Konsument zwraca towar na własny koszt, a w zamian dostaje zwrot pieniędzy. Zwrot świadczeń między stronami powinien nastąpić w terminie 14 dni.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama