reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Sprzedaż towarów > Jak mądrze kupować na święta

Jak mądrze kupować na święta

Przed świętami często popadamy w szał „zakupowej gorączki”. Wówczas zdarza nam się nie przemyśleć niektórych decyzji albo podejmujemy jej zbyt pochopnie. Dlatego też radzimy na co zwracać uwagę i jak mądrze kupować.

Obniżka”, „promocja”, „gratis” – to hasła, z którymi w czasie zbliżających się Świąt Wielkanocnych możemy się bardzo często spotkać. Jesteśmy kuszeni atrakcyjnymi ofertami ze wszystkich stron. Gdy jednak bliżej przyjrzymy się praktykom sklepów zauważymy, że nie są one zawsze rzetelne i zgodne z przepisami prawa. Świadczy o tym chociażby ostatnia kontrola Inspekcji Handlowej.

Na co zwracamy uwagę

Wybierając produkty w ofercie sklepu zwracamy uwagę przede wszystkim na ich cenę. I słusznie, bo obok walorów jakościowych jest to jeden z najważniejszych czynników. W okresie przedświątecznym należy zwracać uwagę na cenę ze zdwojoną czujnością. Przede wszystkim należy sprawdzić czy promocja faktycznie nią jest, a nie tylko jest nią z nazwy. Jeżeli sklepy oferują nam towary z rabatem, to powinny zaznaczyć cenę sprzed promocji. W ten sposób wiemy ile naprawdę możemy zaoszczędzisz. To samo dotyczy pojemności, wielkości, masy danych produktów. Niekiedy w ulotce reklamowej podana jest waga, a w rzeczywistości mamy o wiele mniej produktu.

Jednym z podstawowych asortymentów, jakie kupujemy przed świętami są artykuły żywnościowe. Poniżej przedstawiamy listę rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:

  • termin ważności – produkty oferowane w świątecznej promocje mogą mieć krótki okres przydatności;
  • nazwy – z punktu widzenia konsumenta istotne jest czy kupuje „sok”, „nektar” czy też „napój”. Oprócz różnych walorów smakowych różnią się one składem;
  • cenę – ta na wywieszce lub produkcie musi być zgodna z tą, którą pokazuje czytnik lub kasa;
  • gratisy” – czy ich waga oraz cena faktycznie jest dla nas opłacalna, czy też sklep tylko wystawił zestaw promocyjny, który przed promocją był w takiej samej cenie bądź niższej;
  • dowody zakupu – mogą okazać się bardzo pomocne w przypadku składania reklamacji.

W przypadku sporów z przedsiębiorcą możemy zgłosić się o pomoc do powiatowych/miejskich rzeczników konsumentów, Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej lub stałych polubownych sądów konsumenckich.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak mądrze kupować na święta?
Jak mądrze kupować na święta?

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama