REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Reklamacja produktów promocyjnych

Paulina Soliwoda
Reklamacja produktu promocyjnego /fot. Fotolia
Reklamacja produktu promocyjnego /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Atrakcyjne ceny produktów nie oznaczają pozbawienia klienta prawa do reklamacji. Zasady są takie, jak przy towarze pełnopłatnym. Istnieją od niej jednak wyjątki.

W przypadku obniżenia ceny za pełnowartościowy towar, bez wad konsument ma takie same uprawnienia, jak w przypadku reklamacji towaru nieprzecenionego.

REKLAMA

Błąd dotyczący towaru

Sprzedawca lub producent nie może wprowadzać w błąd dotyczący towaru na jego opakowaniu, gdyż dopuszcza się wówczas czynu nieuczciwej konkurencji. Zgodnie z art. 5 Ustawy z 23. sierpnia 2007 roku o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym, do działań wprowadzających w błąd można zaliczyć rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji lub prawdziwych, ale w sposób mogący wprowadzić w błąd, działanie związane z wprowadzeniem produktu na rynek oraz nieprzestrzeganie kodeksu dobrych praktyk, do którego przedsiębiorca dobrowolnie przystąpił. Takie wprowadzenie w błąd może dotyczyć pochodzenia, ilości, jakości, składników, sposobów wykonania, przydatności, możliwości zastosowania, naprawy, konserwacji lub innych istotnych cech produktów lub usług, a także zatajenie ryzyka, wiążącego się z korzystaniem z nich.

Zobacz serwis: Konsument

Towar dodatkowy

Jeśli przy zakupie określonego towaru, klient otrzymuje w promocji towar dodatkowy za symboliczną cenę i okazuje się, że ma on wady zaburzające jego działanie, może on reklamować go w taki sam sposób, jak towar właściwy. Konsument może odstąpić od umowy, bądź żądać obniżenia ceny. Uprawnienie takie nie przysługuje jednak, jeśli towar zostaje od razu wymieniony. Przy sprzedaży konsumenckiej udzielenie gwarancji następuje bez odrębnej opłaty przez oświadczenie gwaranta zawarte w dokumencie gwarancyjnym, gdzie zamieszczone są również obowiązki i uprawnienia kupującego. W dokumencie tym muszą być podane podstawowe dane potrzebne do dochodzenia roszczeń z gwarancji oraz stwierdzenie, że na sprzedany towar nie wyłącza ona, nie ogranicza ani nie zawiesza uprawnień kupującego wynikających z niezgodności towaru z umową.

Wyłączenie możliwości reklamacji

Jeśli przy dokonywaniu zakupu klient zostanie poinformowany o wadzie towaru, nie ma możliwości reklamacji. Towaru przecenionego ze względu na wadę zasadniczo nie można również zwrócić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Udowadnianie swoich racji

Kiedy cechy zakupionego towaru nie odpowiadają jego właściwościom, klient może zgłosić jego reklamację. Wówczas sprzedawca zobowiązany jest ustosunkować się do zgłaszanych zarzutów w terminie 14 dni, a jego milczenie oznaczało będzie, iż uznaje żądanie kupującego. Gdy towar jest niezgodny z umową, nie ma potrzeby udowadniania jego wad. Przepisy przewidują domniemanie, iż jeśli niezgodność towaru z umową stwierdzona została przed upływem sześciu miesięcy od wydania produktu kupującemu, to zgłaszana wada istniała już przy zakupie. Zatem po upływie tego czasu konsument musi wykazać, że towar był wadliwy już w chwili zakupu.

Zobacz serwis: Reklamacje

Obrona praw konsumentów

Konsument, który zauważył nieprawidłowości u sprzedawcy bądź producenta może zgłaszać je do miejskiego bądź powiatowego rzecznika konsumentów czy inspekcji handlowej. Przy dużej ilości takich uchybień, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma możliwość wszczęcia postępowania o naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Przepisy ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej mówią, iż odpowiedzialności z tytułu niezgodności towaru z umową nie można ograniczać ani wyłączać.

Zagrożenie nieuczciwego sprzedawcy

Nieuczciwemu sprzedawcy nawet za samo istnienie niebezpieczeństwa wprowadzenia w błąd grozi kara aresztu lub grzywny. W przypadku procesu dotyczącego reklamacji, konsument może domagać się prócz samego zwrotu pieniędzy za towar lub usługę, również zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny. Dodatkowo, jeśli prezes UOKiK stwierdzi naruszenie zbiorowych interesów konsumentów, przedsiębiorcy grozi kara sięgająca nawet 10% ubiegłorocznego dochodu.

Zobacz: Jak sporządzić reklamację?

Podstawa prawna:

 • Ustawa z 23. sierpnia 2007 roku o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym (Dz. U. z 2007r. nr 171, poz. 1206 z późn. zm.)
 • Ustawa z 27. Lipca 2002 roku  o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. nr 141, poz. 1176 z późn. zm.)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W marcu 2024 r. przypada 168 godzin pracy i 21 dni roboczych. Niektórzy będą mieli szansę na dłuższy wypoczynek. Sprawdź, czy ty też.

  W marcu 2024 r. pracownicy będą musieli przepracować 168 godzin. Jednak na przełomie marca i kwietnia będą mieli szansę na przedłużenie wypoczynku.

  Jak przetrwać rozwód z narcyzem – 8 praktycznych wskazówek

  Rozwód z narcyzem to nie tylko prawne, ale i emocjonalne wyzwanie. Zerwanie więzów z osobą z narcystycznym zaburzeniem osobowości prowadzi do wzmożenia konfliktu. Oto 8 praktycznych wskazówek od psychologa, które pomagają przetrwać rozwód z narcyzem, a może nawet pomagają go wygrać.

  Podwyżka o 375 zł dodatku za stopień dla policjantów. Służbowy i funkcyjny w górę o 90 zł. Nowe mnożniki [projekt rozporządzenia]

  To są podwyżki średnie. Trzeba przeliczyć indywidualnie, ile otrzyma dany policjant.

  Rząd o 20% podwyższa rozporządzeniami dodatki dla mundurowych. Pierwszym etapem były podwyżki 20% kwoty bazowej na 2024 r.

  Przykładem takich zmian jest Służba Graniczna i opracowany przez rząd projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2424). Najdalej za kilkanaście dni stanie się obowiązującym prawem. 

  REKLAMA

  Orzekanie o zdolności do służby wojskowej. Nowe rozporządzenie ma zmniejszyć ilość osób uznanych za niezdolne do służby wojskowej

  Zmienią się zasady orzekania o zdolności do służby wojskowej. Rząd pracuje nad projektem rozporządzenia, które ma m.in. zmniejszyć odsetek osób uznawanych za niezdolne do służby wojskowej.

  Komunikat PFRON: od 1 marca dopłaty przez 5 lat do czynszu. 2732 zł w Katowicach, 2600 zł w Bydgoszczy i 3344 zł w Warszawie [miesięcznie]

  PFRON poinformował, że od 1 marca obowiązuje bardzo korzystna nowość dla osób niepełnosprawnych. Wsparcie finansowe na wynajem mieszkania lub domu jednorodzinnego może być udzielane nawet przez 5 lat (60 miesięcy). Poprzednio to było 36 miesięcy.

  Podatek wyrównawczy - to będzie nowy podatek w Polsce, zapłacą go przedsiębiorstwa

  Do polskiego systemu prawnego ma zostać wprowadzony podatek wyrównawczy. Rząd pracuje nad projektem ustawy wdrażającej dyrektywę UE zapewniającą minimalny poziom opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

  Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

  „Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację dodając "Zdaniem szefowej resortu reforma możliwa będzie najwcześniej w 2026 r.". 

  REKLAMA

  14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

  MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

  Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

  REKLAMA