REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytury pokolenia Z. Jak uniknąć finansowej pułapki?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Emerytury pokolenia Z. Jak uniknąć finansowej pułapki?
Emerytury pokolenia Z. Jak uniknąć finansowej pułapki?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Okazuje się, że tylko 1/3 młodych ludzi wierzy, że uda im się oszczędzić na komfortową emeryturę. W obliczu rosnących wyzwań związanych z systemami emerytalnymi, młodsze pokolenia muszą działać teraz, by uniknąć finansowej pułapki. Odpowiednia edukacja, wczesne oszczędzanie i wykorzystanie nowych technologii to klucz do przyszłej stabilności finansowej.

W świetle danych z raportu Intrum ECPR 2024, jedynie 1/3 młodych ludzi wierzy, że uda im się oszczędzić wystarczająco na komfortową emeryturę, podczas gdy 37% nie jest tego pewnych[1]. Świadczy to więc o wyzwaniach, jakie stoją przed Generacją Z, która wedle prognoz będzie mogła liczyć na wypłatę w wysokości zaledwie 1/4 swoich obecnych dochodów[2]. Warto przy tym pamiętać, że na starość pieniądze są podstawą do zapewnienia sobie odpowiedniej opieki zdrowotnej, dostępu do leków czy komfortu życia. To nie tylko kwestia oszczędzania, ale także zabezpieczenia się na okoliczność nieprzewidzianych wydatków, które mogą przekraczać bieżące dochody.

REKLAMA

Pokolenie Z a oszczędności na emeryturę. Jakie wyzwania stoją przed młodymi?

REKLAMA

Z raportu OECD „Pensions at a Glance 2023” wynika, że systemy emerytalne na świecie tracą na stabilności[3]. Państwa mają trudności z zapewnieniem środków na emerytury z powodu starzejących się społeczeństw i zmniejszającej się liczby pracujących. Obecne składki nie pokrywają rosnących kosztów świadczeń, co może prowadzić do niższych i mniej pewnych emerytur w przyszłości. Prognozy wskazują, że obecni 20- i 30-latkowie mogą liczyć na emeryturę wynoszącą zaledwie 25-30% ostatniego wynagrodzenia[4].

Tymczasem Gen Z, którzy dorastali w cyfrowym świecie, różnią się od poprzednich pokoleń pod względem podejścia do pieniędzy[5]. W tej materii cechuje ich wierność zasadzie „carpe diem” oraz – wynikający z niej – brak finansowej strategii na przyszłość. Młodsze osoby często są mniej skłonne do oszczędzania, koncentrując się raczej na bieżących wydatkach, takich jak opłaty czy przyjemności, a emeryturę traktują jako abstrakcyjną i odległą sprawę[6]. W obliczu zmieniających się realiów społecznych i ekonomicznych, takie podejście może w przyszłości skutkować poważnymi trudnościami w zaspokajaniu podstawowych potrzeb i utrzymaniu poziomu życia, do którego byli przyzwyczajeni.

REKLAMA

- Kluczowe jest zrozumienie, że oszczędzanie na emeryturę może stanowić zabezpieczenie np. w przypadku choroby czy utraty pracy, ale przede wszystkim inwestycję we własną przyszłość. Warto zacząć jak najwcześniej – nawet małe kwoty odkładane regularnie mogą utworzyć znaczący kapitał w długim okresie. Aby utrzymać systematyczność w gromadzeniu finansowych zapasów, młodzi ludzie powinni szukać rozwiązań, które będą odpowiadały ich stylowi życia i potrzebom. Np. biorąc pod uwagę problemy z finansową dyscypliną i regularnym odkładaniem określonych kwot, mogą to być konta oszczędnościowe czy cykliczne plany emerytalne – tłumaczy ekspertka Intrum, Patrycja Karolczak.

– Warto rozważyć takie metody jak np. oszczędzanie kopertowe, które polega na wydzieleniu określonych kwot na różne kategorie wydatków, co pomaga unikać nieplanowanych zakupów i lepiej kontrolować budżet. Innym skutecznym rozwiązaniem jest odkładanie określonej sumy z wypłaty zaraz po jej otrzymaniu – można to zrobić ręcznie lub ustawić automatyczne przelewy na konto oszczędnościowe. Dzięki temu eliminujemy pokusę wydawania pieniędzy, zanim zdążymy je zaoszczędzić. Te proste techniki pomagają w budowaniu dyscypliny finansowej, która w dłuższej perspektywie przekłada się na lepszą kontrolę nad budżetem i większe oszczędności – dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Edukacja finansowa – klucz do przyszłości. Jakie kroki mogą podjąć rodzice, by przygotować dzieci na stabilność finansową?

Jednym z wyzwań, przed którym stają młodsze pokolenia, jest brak wystarczającej wiedzy o zarządzaniu pieniędzmi. Nie są oni wystarczająco świadomi, jak ważne jest oszczędzanie na emeryturę już na wczesnym etapie życia zawodowego.

- Rodzice odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu nawyków swoich dzieci. Wprowadzanie ich w świat zarządzania pieniędzmi i oszczędzania już od najmłodszych lat może znacząco zwiększyć świadomość młodego pokolenia. Im wcześniej nauczą się, jak ważne jest długoterminowe planowanie, tym większe będą miały szanse na stabilność finansową w przyszłości. Dlatego ważne jest, by opiekunowie aktywnie angażowali się w edukację swoich pociech, pokazując im, jak zarządzać pieniędzmi. Warto zacząć od stosunkowo prostych rzeczy, jak własna skarbonka czy przyznawanie kieszonkowego, a także wspólne zadecydowanie na co odkładane pieniądze przeznaczyć – mówi Patrycja Karolczak.

Nowe technologie w oszczędzaniu na emeryturę, Jak fintech i AI zmieniają przyszłość produktów oszczędnościowych?

W obliczu narastających wyzwań związanych z systemami emerytalnymi, nowe technologie odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości produktów oszczędnościowych. Algorytmy, sztuczna inteligencja i fintech oferują możliwość ich dostosowania do indywidualnych potrzeb użytkowników. Dzięki temu młodsze pokolenia mogą korzystać z bardziej spersonalizowanych rozwiązań, które lepiej odpowiadają ich stylowi życia i finansowym oczekiwaniom.

W praktyce oznacza to, że mogą korzystać z wielu dostępnych na rynku narzędzi i aplikacji mobilnych, które nie tylko monitorują wydatki, ale także automatycznie odkładają drobne sumy oszczędności.

Zabezpieczenie na przyszłość – nie tylko oszczędzanie. Jakie metody mogą pomóc w budowaniu finansowej dyscypliny?

Podsumowując, status emerytur pokolenia Z powinien być jednym z najistotniejszych wyzwań społecznych w nadchodzących latach. Aby zapewnić sobie spokojną starość, młodzi ludzie muszą aktywnie planować swoje finanse już teraz. Edukacja finansowa, zrozumienie systemu emerytalnego i korzystanie z produktów oszczędnościowych, które wesprą postanowienia o długofalowym oszczędzaniu, to kluczowe elementy w budowaniu godnej przyszłości.

Warto przy tym pamiętać o inspiracji, jaką mogą być dla nas rozmowy o pieniądzach z dziadkami i innymi przedstawicielami tej doświadczonej generacji. Wielu z nas słyszało od nich przysłowie: „Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka”. Jednak, poza tym zawsze aktualnym powiedzeniem, z pewnością posiadają oni wiele innych, praktycznych wniosków na temat zarządzania budżetem domowym, które pomogą taką „miarkę” uzbierać.

[1] Raport ECPR 2024; https://www.intrum.pl/partner-biznesowy/raporty-i-analizy/raporty/european-consumer-payment-report-2024/pobierz-ecpr-2024/
[2] Średniookresowy plan budżetowo-strukturalny Polski przyjęty przez Radę Ministrów 8 października 2024 r.; https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/semestr-europejski1
[3] OECD, Pensions at a Glance 2023, https://www.oecd.org/en/publications/pensions-at-a-glance-2023_678055dd-en.html
[4] GUS, Rocznik Statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej 2018, https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/roczniki-statystyczne/roczniki-statystyczne/rocznik-statystyczny-rzeczypospolitej-polskiej-2018,2,18.html
[5] McKinsey&Company, What is Gen Z?; https://www.mckinsey.com/featured-insights/mckinsey-explainers/what-is-gen-z
[6] Schwab 401(k) Participant Survey 2023; https://www.aboutschwab.com/schwab-401k-participant-survey-2023

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm na żywo 2 kwietnia [Transmisja online]

32. posiedzenie Sejmu - dzień pierwszy. Dziś Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie.

Od kwietnia wzrosły odszkodowania z ZUS. Jak uzyskać jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy?

Od 1 kwietnia 2025 r. zmieniły się kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Odszkodowanie za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wynosi 1636 zł.

Proces nabywania gruntów pod farmy fotowoltaiczne. Wywiad z ekspertem, rzeczoznawcą majątkowym

Od kilku lat obserwujemy duże zainteresowanie gruntami rolnymi, które dają możliwość alternatywnego sposobu zagospodarowania. Jednym z nich jest budowa farm fotowoltaicznych  - mówi Joanna Borowik w wywiadzie z ekspertem INFOR.pl

Ryszard Cyba (morderca pracownika biura PiS) zwolniony z zakładu karnego - przebywa w szpitalu psychiatrycznym

Ryszard Cyba skazany za zabójstwo Marka Rosiaka w biurze PiS w Łodzi w 2010 r. został zwolniony z zakładu karnego z uwagi na stan zdrowia. Nie oznacza to, że został uwolniony – poinformował rzecznik łódzkiego sądu okręgowego. Z więzienia Cyba trafił do DPS-u, a stamtąd do szpitala psychiatrycznego.

REKLAMA

13 emerytura - terminy wypłat w 2025 roku

We wtorek 1 kwietnia pierwszej grupie emerytów i rencistów jest przekazywane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. trzynasta emerytura. To pierwsza transza tego świadczenia, w ramach którego 1,67 mld zł trafi tego dnia do 889 tys. osób. Co powinni wiedzieć uprawnieni do „trzynastki”, wyjaśnia ekspertka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Aneta Adamiak z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali ZUS i apeluje do seniorów, którzy jeszcze nie mają kont bankowych, o ich założenie ze względów bezpieczeństwa.

Co ze starymi orzeczeniami po nowych wytycznych dla WZON i PZON? Kiedy zmiany dla osób niepełnosprawnych? Co z punkt 7 i 8?

Jestem mamą dziecka, u którego w badaniach przesiewowych zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Córka ma orzeczenie o niepełnosprawności wydane na 3 lata, prawomocne. Według nowych wytycznych wprowadzonych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej choroba córki jest na liście chorób, które kwalifikują do orzeczenia o niepełnosprawności do ukończenia 16 lat oraz przyznania 7 i 8 punktu orzeczenia. W związku z tymi zmianami pojawia się pytanie: czy mogę złożyć ponownie wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności, czy kolejne rozpatrzenie będzie możliwe dopiero pod koniec ustalonego okresu orzeczenia?

Znikomy stopień społecznej szkodliwości czynu. Czym skutkuje w prawie karnym?

Przestępstwa są nagannymi, zabronionymi czynami. Ich popełnienie grozi określoną karą. Niemniej jednak sprawca nie zawsze będzie poddany karze. Co więcej, możliwa jest też sytuacja, w której takie zachowanie, choć wypełnia znamiona czynu określone w ustawie, to jednak w bardzo niewielkim stopniu narusza dobro chronione prawem i w konsekwencji nie będzie przestępstwem.

Orzeczenia o niepełnosprawności w 2025 r. Jak długo są ważne? [FAQ]

Kwestia ważności niektórych orzeczeń o stopniu niepełnosprawności rodzi szereg praktycznych wątpliwości. W artykule odpowiadamy na kilka najważniejszych pytań.

REKLAMA

Jerzyki – naturalni pogromcy komarów. Czy te ptaki mogą skutecznie chronić nas przed owadami?

Walka z uciążliwymi komarami to temat powracający każdego lata. Coraz więcej miast decyduje się na ekologiczne rozwiązania, które są zarówno skuteczne, jak i przyjazne dla środowiska. Jednym z nich jest wspieranie jerzyków – ptaków potrafiących zjeść tysiące owadów dziennie. Jak wygląda akcja rozdawania budek lęgowych dla jerzyków i dlaczego warto wziąć w niej udział?

Masz wadę wzroku i prawo jazdy? Możesz dostać areszt, 1500 zł grzywny a nawet zakaz prowadzenia pojazdów jeśli nie stosujesz się do kodu na dokumencie

Jeśli masz wadę wzroku i jeździsz samochodem sprawdź swoje prawo jazdy. Chodzi o rewers i specjalne kody. Okazuje się, że na kierowców nakładane są wysokie grzywny a nawet odbierane są uprawnienia czy stosowany jest areszt, za to, że nie stosują się do wytycznych na dokumencie uprawniającym do poruszania się samochodem czy innym pojazdem mechanicznym.

REKLAMA