reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Opieka nad seniorem > Kto może zostać przyjęty do domu spokojnej starości?

Kto może zostać przyjęty do domu spokojnej starości?

Coraz częściej starsi ludzie trafiają do domów opieki społecznej. Wynika to z ich trudnej sytuacji życiowej, braku najbliższych krewnych oraz coraz częściej z braku warunków, możliwości lub ochoty tych krewnych do opieki nad osobami starszymi.

Aktualne informacje dotyczące pobytu seniora w domu pomocy społecznej: Pobyt seniora w domu pomocy społecznej – zasady, opłaty

Umieszczenie w placówce

Prawo do umieszczenia w domu opieki społecznej przysługuje osobie, która wymaga całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, nie mogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych.

Wniosek

Do domu spokojnej starości kieruje się również na podstawie pisemnego wniosku osoby ubiegającej się o skierowanie do domu, który składany jest do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania lub pobytu w dniu jej kierowania. Wniosek może zostać złożony przez inną osobę fizyczną lub prawną za zgodą osoby ubiegającej się lub jej przedstawiciela ustawowego. Do złożenia wniosku ma również prawo powiatowe centrum pomocy rodzinie lub ośrodek pomocy społecznej.

Zobacz również: Czy można w domu opieki umieścić osobę bez jej zgody?

Wywiad środowiskowy

Do domu opieki kieruje się także na podstawie rodzinnego wywiadu środowiskowego przeprowadzonego przez pracownika socjalnego ośrodka pomocy społecznej, zawierającego przede wszystkim pisemne stwierdzenie braku możliwości zapewnienia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania przez rodzinę i gminę.

Orzeczenie sądu

W kompetencji sądów jest możliwość skierowania osoby do domu pomocy społecznej na podstawie orzeczenia sądu.

Dokumentacja

Do wniosku o przyjęcie do domu spokojnej starości należy dołączyć decyzję o przyznaniu takiej osobie zasiłku stałego oraz pisemną zgodę na ponoszenie opłaty za pobyt w takiej placówce, decyzję organu emerytalno – rentowego ustalającego wysokość emerytury lub renty oraz pisemną zgodę na ponoszenie opłaty i jej potrącanie ze świadczenia emerytalnego lub rentowego. Dołącza się również oświadczenie o wysokości dochodu osoby ubiegającej się, małżonka, zstępnych przed wstępnymi w przypadku, gdy opłatę będzie ponosił przedstawiciel ustawowy.

Przyjęcie

O pozytywnej decyzji dyrektor domu zawiadamia osobę ubiegającą się oraz informuje ją lub jej przedstawiciela ustawowego o terminie przyjęcia do domu. Osoba jest kierowana do domu opieki na czas nieokreślony, chyba że ona lub jej przedstawiciel ustawowy wystąpi z wnioskiem o skierowanie do domu na czas określony.

Zobacz również serwis: Prawa seniora

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 30.10.2019

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Miejsce w domu opieki przysługuje osobie, która wymaga całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności.
Miejsce w domu opieki przysługuje osobie, która wymaga całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności.

CIT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama