Kto może zostać przyjęty do domu spokojnej starości?
REKLAMA
REKLAMA
Aktualne informacje dotyczące pobytu seniora w domu pomocy społecznej: Pobyt seniora w domu pomocy społecznej – zasady, opłaty
REKLAMA
Umieszczenie w placówce
Prawo do umieszczenia w domu opieki społecznej przysługuje osobie, która wymaga całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, nie mogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych.
Wniosek
Do domu spokojnej starości kieruje się również na podstawie pisemnego wniosku osoby ubiegającej się o skierowanie do domu, który składany jest do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania lub pobytu w dniu jej kierowania. Wniosek może zostać złożony przez inną osobę fizyczną lub prawną za zgodą osoby ubiegającej się lub jej przedstawiciela ustawowego. Do złożenia wniosku ma również prawo powiatowe centrum pomocy rodzinie lub ośrodek pomocy społecznej.
Zobacz również: Czy można w domu opieki umieścić osobę bez jej zgody?
Wywiad środowiskowy
Do domu opieki kieruje się także na podstawie rodzinnego wywiadu środowiskowego przeprowadzonego przez pracownika socjalnego ośrodka pomocy społecznej, zawierającego przede wszystkim pisemne stwierdzenie braku możliwości zapewnienia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania przez rodzinę i gminę.
Orzeczenie sądu
W kompetencji sądów jest możliwość skierowania osoby do domu pomocy społecznej na podstawie orzeczenia sądu.
Dokumentacja
Do wniosku o przyjęcie do domu spokojnej starości należy dołączyć decyzję o przyznaniu takiej osobie zasiłku stałego oraz pisemną zgodę na ponoszenie opłaty za pobyt w takiej placówce, decyzję organu emerytalno – rentowego ustalającego wysokość emerytury lub renty oraz pisemną zgodę na ponoszenie opłaty i jej potrącanie ze świadczenia emerytalnego lub rentowego. Dołącza się również oświadczenie o wysokości dochodu osoby ubiegającej się, małżonka, zstępnych przed wstępnymi w przypadku, gdy opłatę będzie ponosił przedstawiciel ustawowy.
Przyjęcie
O pozytywnej decyzji dyrektor domu zawiadamia osobę ubiegającą się oraz informuje ją lub jej przedstawiciela ustawowego o terminie przyjęcia do domu. Osoba jest kierowana do domu opieki na czas nieokreślony, chyba że ona lub jej przedstawiciel ustawowy wystąpi z wnioskiem o skierowanie do domu na czas określony.
Zobacz również serwis: Prawa seniora
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat