| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Opieka nad seniorem > Czy bliscy muszą dopłacać za pobyt seniora w domu opieki?

Czy bliscy muszą dopłacać za pobyt seniora w domu opieki?

Pobyt osoby w domu opieki społecznej jest odpłatny. Koszty pobytu pokrywa sam przebywający lub w pewnych przypadkach inne osoby.

Od 4 października 2019 r. obowiązują nowe zasady dotyczące zwolnień z obowiązku ponoszenia opłat przez osoby bliskie. Czytaj więcej: Pobyt seniora w domu pomocy społecznej – zasady, opłaty

Opłaty

Do wnoszenia opłat za pobyt w domu opieki społecznej obowiązani są kolejno: mieszkaniec domu, a w przypadku gdy jest on osobą małoletnią jej przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, małżonek mieszkańca, zstępni przed wstępnymi oraz gmina, z której osoba została skierowana do pomocy społecznej. Jeżeli mieszkaniec takiej placówki sam ponosi pełną odpłatność to pozostałe osoby są zwolnione z obowiązku wnoszenia opłat.

Mieszkaniec domu opieki

Mieszkaniec wnosi opłatę nie większą jednak niż 70 proc. swoich dochodów. Gdy 70 proc. dochodów nie jest sumą wystarczającą na pokrycie opłaty, pozostałą część zobowiązani są pokryć: małżonek, wstępni i zstępni.

Zobacz również: Czy można w domu opieki umieścić osobę bez jej zgody?

Małżonek, wstępni, zstępni

Zawierają oni umowę z kierownikiem ośrodka pomocy społecznej, w której ustalają wnoszone przez nich opłaty za pobyt w domu opieki. Osoby te pokrywają koszty: w przypadku osoby samotnie gospodarującej, jeżeli dochód jest wyższy niż 250 proc. kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 250 proc. tego kryterium, a w przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 250 proc. kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 250 proc. kryterium dochodowego na osobę w rodzinie. W razie niewywiązywania się z tego obowiązku, koszty pokrywa gmina, której przysługuje prawo do dochodzenia zwrotu poniesionych na ten cel wydatków.

Gmina

Gmina wnosi opłatę za osobę, z której terenu została umieszczona w domu opieki w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez samego mieszkańca oraz małżonka, wstępnych i zstępnych.

Płatności

Płatności wnoszone są do kasy domu lub na jego rachunek bankowy. Za zgodą mieszkańca opłata może być potrącana z jego emerytury lub renty oraz z zasiłku stałego. 

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

Czytaj także

Aktualizacja: 30.10.2019

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Gdy mieszkaniec domu opieki nie jest w stanie sam zapłacić za swój pobyt robi to rodzina.
Gdy mieszkaniec domu opieki nie jest w stanie sam zapłacić za swój pobyt robi to rodzina.

PKWiU - Nowa matryca stawek VAT – Usługi178.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »