Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższe standardy opieki w prywatnych placówkach od 2020 r.

Usługi opiekuńcze powinny zapewniać udzielanie pomocy w podstawowych czynnościach życiowych, pielęgnację (również w czasie choroby), opiekę higieniczną, niezbędną pomoc w załatwianiu spraw osobistych oraz kontakty z otoczeniem./Fot. Fotolia
Usługi opiekuńcze powinny zapewniać udzielanie pomocy w podstawowych czynnościach życiowych, pielęgnację (również w czasie choroby), opiekę higieniczną, niezbędną pomoc w załatwianiu spraw osobistych oraz kontakty z otoczeniem./Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 2020 r. w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku będą obowiązywały nowe standardy. Mają one wyeliminować dotychczasowe nieprawidłowości oraz ułatwić prowadzenie działalności najmniejszym podmiotom.

Maksymalnie 100 osób

W jednym budynku placówki nie będzie mogło przebywać więcej niż 100 osób, którym jest zapewniana opieka całodobowa. Zmiana ta ma poprawić sytuację mieszkańców, by czuli się mniej anonimowo, a bardziej jak w prawdziwym domu.

REKLAMA

Polecamy: Pomoc społeczna. Komentarz do ustawy

Personel z odpowiednimi kwalifikacjami

REKLAMA

Opieka w domu opieki polega na świadczeniu przez całą dobę usług opiekuńczych i bytowych. Usługi opiekuńcze powinny zapewniać udzielanie pomocy w podstawowych czynnościach życiowych, pielęgnację (również w czasie choroby), opiekę higieniczną, niezbędną pomoc w załatwianiu spraw osobistych oraz kontakty z otoczeniem. Usługi bytowe zapewniają miejsce pobytu, wyżywienie i utrzymanie czystości.

Dotychczasowe przepisy nie określały kwalifikacji oraz doświadczenia osób wykonujących usługi opiekuńcze. Od 1 stycznia 2020 r. usługi opiekuńcze będą mogły wykonywać osoby, posiadające kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodu:

- lekarza;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- pielęgniarki;

- ratownika medycznego;

- opiekuna w domu pomocy społecznej;

- opiekuna osoby starszej;

- asystenta osoby niepełnosprawnej;

- opiekunki środowiskowej;

- opiekuna medycznego

albo osoby posiadające udokumentowane co najmniej 2 -letnia doświadczenie zawodowe, polegające na świadczeniu usług opiekuńczych osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku oraz ukończone szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Osoby wykonujące usługi opiekuńcze powinny być zatrudnione w wymiarze nie miej niż 1/3 pełnego wymiaru czasu pracy na jedną osobę przebywającą w placówce.

Placówki tylko dla osób pełnoletnich

Zgodnie z nowymi przepisami opieka w przedmiotowych placówkach może być świadczona tylko osobom pełnoletnim. Uniemożliwia to tworzenie prywatnych domów opieki, w których wspólnie zamieszkiwałyby niepełnosprawne dzieci z osobami starszymi.

Zgoda sądu na umieszczenie w placówce osoby ubezwłasnowolnionej

Zmiany mają również na celu przypomnienie przedstawicielom ustawowym o ich obowiązku uzyskania zezwolenia sądu opiekuńczego na umieszczenie osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie w placówce. Postanowienie sądu powinno znaleźć się w dokumentacji podmiotu prowadzącego dom opieki.

Budynek z windą

Jeśli placówka znajduje się w budynku wielokondygnacyjnym, to będzie musiała posiadać windę.

Z wymogu tego będą zwolnione najmniejsze domy opieki, w których przebywa nie więcej niż 5 osób i które wyposażone są w urządzenie do przemieszczania osób niepełnosprawnych (np. krzesełko). W przypadku tych budynków ważne jest, aby łazienki i toalety znajdowały się na tej samej

Czas na dostosowanie się do nowych wymogów

Chociaż nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2020 r., to nie zawsze będą musiały być stosowane. Placówki będą miały czas na przygotowanie się do zmian, które będą wprowadzane stopniowo.

REKLAMA

Ograniczenie liczby osób przebywających w jednym budynku placówki do 100 co do zasady będzie miało zastosowanie do placówek nowych, uzyskujących zezwolenie na prowadzenie działalności po 1 stycznia 2020 r. W przypadku już istniejących domów opieki – jeśli zwiększą liczbę miejsc w budynku.

Wymogi dotyczące posiadania postanowienia sądu opiekuńczego w przedmiocie udzielenia zezwolenia na umieszczenie w placówce oraz ograniczenie możliwości zapewniania w placówkach opieki jedynie osobom pełnoletnim będą stosowane od 1 czerwca 2020 r.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (j. t. Dz. U. z2019 r., poz. 1507 z późn. zm.);

Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z 2019 r., poz. 1690).

Polecamy serwis: Prawa seniora

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe kary już od 1 października. Nawet 20 lat więzienia dla pijanych kierowców

  Według dziennych statystyk, prowadzonych przez polską Policję, od początku roku zatrzymano ponad 70 000 pijanych kierowców. Już 1 października dojdzie do kolejnego zaostrzenia przepisów. Czy wyższe kary za jazdę na podwójnym gazie sprawią, że rodzime drogi staną się bezpieczniejsze?

  Wybory 2023. Do kiedy można się zgłosić na bezpłatny transport? Wkrótce mija termin!

  Bezpłatny transport do lub z lokalu wyborczego. Zamiar skorzystania można zgłosić w gminie do 2 października. Do 5 października gminy podadzą do publicznej wiadomości, jak będzie zorganizowany przewóz pasażerów w dniu wyborów. 

  Jak inflacja wpływa na ubezpieczenia? Rzecznik Finansowy przygotował analizę

  Eksperci Biura Rzecznika Finansowego przygotowali specjalne opracowanie. Możemy dowiedzieć się z niego czym jest inflacja i jak wpływa na umowy ubezpieczenia, jakie konsekwencje niesie za sobą tzw. nadubezpieczenie lub niedoubezpieczenie mienia, jakie działania podjąć, aby zminimalizować skutki inflacji i uchronić się przed otrzymaniem świadczenia w wysokości, nie pozwalającej na pokrycie poniesionej szkody.

  24 dni w sanatorium z ZUS. Kto może skorzystać z rehabilitacji?

  Rehabilitacja z ZUS może odbywać się w systemie ambulatoryjnym albo stacjonarnym. W przypadku tej drugiej- kuracjusz może spędzić ponad trzy tygodnie na wjeździe w sanatorium. 

  REKLAMA

  Mowa nienawiści

  Mowa nienawiści (tzw. hate speech) to zjawisko, które może występować zarówno w przestrzeni online, jak i offline. Ma ono poważne negatywne skutki społeczne. Na mowę nienawiści są szczególnie narażone dzieci.

  Czym jest świadczenie rehabilitacyjne i komu przysługuje?

  Zdarza się, iż z powodu długotrwałej choroby czy konieczności rehabilitacji powrót do pracy nie jest jeszcze możliwy. Wielu pracowników zastanawia się wówczas nad możliwością otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego. Co to za rozwiązanie? Komu przysługuje i na jak długo? Prezentujemy najważniejsze informacje.

  Minister Telus: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus powiedział: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych; jeżeli Polska powie, że do końca roku nie potrzebuje czterech zbóż, to nie będą wydawane licencje. Jest to kwestia do rozważenia, ale wydaje się, że jest to dobra propozycja.

  Wydatki związane z edukacją dziecka mogą być problemem, gdy brakuje alimentów

  Dla w sumie 6,446 mln młodych ludzi 1 września rozpoczął się rok szkolny 2023/2024. Wśród nich jest ok. 1,46 mln przedszkolaków oraz 4,66 mln uczniów szkół podstawowych i średnich. Dla zdecydowanej większości tych żaków nowy rok szkolny to czas potężnych wyzwań i sukcesów. Stres związany z edukacją pociech nie omija także rodziców, od których również w tym zakresie wymaga się bardzo dużo – od zaangażowania, wspierania szkolnych inicjatyw, po finansowanie m.in. wycieczek, licznych atrakcji czy dodatkowych lekcji lub zajęć pozalekcyjnych. 

  REKLAMA

  Trolling

  Trolling stanowi obecnie poważne zagrożenie w komunikacji pomiędzy użytkownikami Internetu. Jakie metody obrażania w sieci najczęściej spotykamy i w jaki sposób możemy się przed nimi chronić?

  "Następca tronu Dubaju" oszukał seniora na ponad 70 tys. zł

  Kolejna ofiara oszustwa "na legendę". 76-letni mieszkaniec Krakowa stracił ponad 70 tys. zł. Policja apeluje o rozsądek i zachowanie czujności.

  REKLAMA