REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co grozi za brak karty wędkarskiej?

Redakcja
Jakie kary za brak karty wędkarskiej? / Fot. Fotolia
Jakie kary za brak karty wędkarskiej? / Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Aby móc zgodnie z prawem łowić ryby, każdy wędkarz od 14. roku życia powinien posiadać kartę wędkarską. By zostać takiej posiadaczem należy zdać egzamin i złożyć odpowiednie dokumenty w starostwie powiatowym. Łowienie ryb przez osobę nieposiadajacą karty zagrożone jest karą grzywny.

Kto może być właścicielem karty wędkarskiej?

Aby móc uprawiać amatorski połów ryb, należy posiadać dokument uprawniający do tego połowu, czyli kartę wędkarską.

REKLAMA

Obowiązek jej posiadania dotyczy osób powyżej 14. roku życia. Osoby poniżej tego wieku są zwolnione z obowiązku, nie mniej jednak mogą uprawiać połów ryb wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej, która taką kartę posiada.

Ponadto, z obowiązku posiadania karty wędkarskiej zwolnione są osoby, które łowią ryby w wodach znajdujących się w obiektach przeznaczonych do chowu i hodowli ryb, jeżeli uzyskały zezwolenie na połów w tych wodach.

Jak uzyskać kartę wędkarskiej?

Po pierwsze, należy wiedzieć, że kartę wędkarską wydaje starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanej osoby. Aby otrzymać kartę należy złożyć z wynikiem pozytywnym egzamin ze znajomości zasad i warunków ochrony i połowu ryb przed komisją egzaminacyjną.

Nie muszą zdawać egzaminu osoby, które posiadają średnie lub wyższe wykształcenie z zakresu rybactwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Egzamin na kartę wędkarską przeprowadza komisja egzaminacyjna, np. w kole wędkarskim w danym okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego.

REKLAMA

Aby uzyskać kartę należy więc, w pierwszej kolejności, udać się do najbliższego koła Polskiego Związku Wędkarskiego i dowiedzieć się o termin najbliższego egzaminu. Następnie należy zapłacić za egzamin (30 zł, a opłata ulgowa 20 zł) i zabrać ze sobą na niego dokument tożsamości (dowód osobisty lub legitymację szkolną).

Jeżeli zdamy egzamin, musimy wziąć ze sobą zaświadczenie o pozytywnym wyniku egzaminu oraz podanie o wydanie karty wędkarskiej i udać się do starostwa powiatowego. W urzędzie składamy:

 1. zaświadczenie o zdaniu egzaminu;
 2. dwie fotografie;

oraz uiszczamy opłatę urzędową za wydanie karty (ok. 10 zł) oraz opłatę skarbową w wysokości 17 zł.

Konsekwencje nieposiadania karty

Kto dokonując amatorskiego połowu ryb nie posiada przy sobie karty wędkarskiej podlega karze grzywny albo karze nagany. Co ważne, kara czeka nie tylko tych, którzy w ogóle nie posiadają karty, ale także tych, którzy ją mają, ale zapomnieli wziąć na łowisko.

Wędkarze mogą być kontrolowani zarówno przez straż rybacką, jaki i policję, straż łowiecką, straż leśną i straż parków narodowych.

REKLAMA

Każdy wędkarz, oprócz tego, że musi posiadać kartę wędkarską, powinien pamiętać o okresach ochronnych ryb, a także o tym, że ustawa o rybactwie śródlądowym zabrania połowu ryb o wymiarach ochronnych. Jednym słowem – gdy złowimy rybę o nieodpowiednim wymiarze, musimy ją wypuścić. Ponadto, ryby można łowić tylko z zarejestrowanej łodzi i w odległości nie mniejszej niż 50 metrów m.in. od sieci rybackich czy budowli hydrotechnicznych spiętrzających wodę.

Warto pamiętać, iż od 1 stycznia 2022 roku na obwodach użytkowanych rybacko przez Wody Polskie obowiązuje jednolita opłata w wysokości 250 zł. Po uiszczeniu opłaty można wędkować na terenie tych obwodów. Należy jednak przestrzegać zasad wynikających z regulaminu amatorskiego połowu ryb obowiązującego w danym obwodzie rybackim.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • stary wędkarz
  2021-12-06 20:49:21
  Płacić tylko składkę członkowską ,i mieć w du...Tych cwaniaków .I tak na wodach poza okręgiem trzeba opłacić za połów !!!.Ludzie przestańmy utrzymywać nierobów z PZW i okręgów !!! to samo dotyczy myśliwych !!! -następny nie zatapialny układ. Wszysko posprzedawali ,wyławiają po kryjomu !!!.nie zarybiają -na papierze tak !!!.Rozgonić te wygodne stołki !!!!!!!.
  2
  pokażodpowiedzi (2)
 • czas
  2022-06-19 08:56:00
  Z tego w że rybacy mają obowiązek zaznaczyć i wyraźnie opisać miejsce rozpostarcia sieci rybackich - no bo tego nie ma - ba to jest nawet strasznie wielką tajemnicą - która jak widać jest niezgodna z zasadami a nawet prawnie.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę

Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański

Zmiana definicji gwałtu. Prof. Płatek: zgoda na seks powinna być entuzjastyczna [Wywiad]

W Sejmie RP trwają obecnie prace nad poselskim projektem zakładającym zmiany w Kodeksie karnym. Zmianie ma ulec m.in. definicja zgwałcenia. Nowa definicja tego czynu zabronionego zakłada, że do zgwałcenia dochodzi, jeśli sprawca nie uzyska świadomej i dobrowolnej zgody ofiary na współżycie seksualne. Zdaniem prof. Monika Płatek zgoda na seks powinna być wręcz entuzjastyczna. W wywiadzie dla PAP wyjaśnia dlaczego tak być powinno.

Opieka senioralna w Polsce: „Centrum Zdrowia 75+” - hucpa wyborcza czy próba rzetelnego wyjścia problemowi naprzeciw?...

Szacuje się, że dzisiaj w Polsce osób w wieku 75+ jest 2,7 mln, to około 7 proc. obywateli. Seniorów będzie przybywało. Eksperci szacują, że w 2030 w tej grupie wiekowej będzie 11,3% społeczeństwa, w 2040 r. będzie to około 14,4 proc., a w 2050 r. – 16,5 proc. wszystkich obywateli. Już dzisiaj stanowią oni ważny liczebnie elektorat, nad którego potrzebami żadna licząca się siła polityczna w Polsce nie może przejść obojętnie.

261,74 zł zamiast 240,52 zł. Tak przeciętnie wzrosła od 1 kwietnia 2024 r. składka wypadkowego. Sprawdź, czy dla twojej grupy działalności też.

Od 1 kwietnia 2024 r. stopa procentowa składki wypadkowej wzrosła dla 1 grupy działalności, a dla 32 została obniżona. Najniższa wynosi 0,67 proc., a najwyższa 3,33 proc.

REKLAMA

Nowe świadczenia - babciowe to trzy opcje: 1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie na dziecko

Nowe świadczenia, tzw. babciowe oznaczają możliwość skorzystania z trzech opcji świadczeń „aktywny rodzic” już od 1 października 2024 roku. Może to być 1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie na dziecko. Przy czym, na to samo dziecko, za dany miesiąc, przysługuje tylko jedno ze świadczeń „aktywny rodzic”.

Program bezpłatnej pomocy psychologicznej dla dzieci uzależnionych od nowych technologii będzie przedłużony

Do 30 czerwca 2025 r. potrwa pilotaż programu dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych, a nie - jak dotychczas planowano - do końca czerwca 2024 r. Tak wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia.

Czego dotyczą projekty zmian w prawie aborcyjnym?

W Sejmie zakończyła się debata nad czterema projektami ustaw dotyczącymi zmian w prawie aborcyjnym. Na piątek 12 kwietnia zaplanowano głosowania w sprawie dalszych prac nad projektami.

Dwie wypłaty w jednym miesiącu. Kiedy złożyć wniosek, żeby pobrać podwójne świadczenie? Sprawdź zasady.

Tablice trwania życia, trzynasta i czternasta emerytura oraz waloryzacja kapitału – to wszystko, obok stażu pracy i wysokości zarobków, które były uzyskiwane, ma wpływ na wysokość emerytury, jaka zostanie przyznana wnioskującemu. Jak zyskać jeszcze więcej? Można dostać dodatkowe świadczenie.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2025 r. wynagrodzenie zasadnicze miesięczne w grupie V wynosiłoby 7871,03 zł, a dla grupy VI - 7298,59 zł. Zmiany w wynagrodzeniach służby zdrowia

Od 1 stycznia współczynnik dla grupy V wynosiłby 1,10 proc., a dla grupy VI - 1,02 proc. Kos doprecyzował, że wynagrodzenie zasadnicze miesięczne w grupie V wynosiłoby 7871,03 zł, a dla grupy VI - 7298,59 zł. Od 1 stycznia 2026 r., współczynnik dla grupy V miałby wynosić 1,15 proc., a dla grupy VI - 1,08 proc. Tym samym - przekazał wiceminister - od 1 lipca 2026 r. wynagrodzenie zasadnicze dla grupy V wynosiłby 9630,10 zł, a w grupie VI - 9043,92 zł.

Aktywnie w domu 500 zł - dla kogo, na jakich warunkach, od kiedy?

„Aktywnie w domu” to nowe świadczenie, które przysługuje w wysokości 500 zł miesięcznie na dziecko w rodzinie. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

REKLAMA