reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Co grozi za brak karty wędkarskiej?

Co grozi za brak karty wędkarskiej?

Aby móc zgodnie z prawem łowić ryby, każdy wędkarz od 14. roku życia powinien posiadać kartę wędkarską. By zostać takiej posiadaczem należy zdać egzamin i złożyć odpowiednie dokumenty w starostwie powiatowym. Łowienie ryb przez osobę nieposiadajacą karty zagrożone jest karą grzywny.

Kto może być właścicielem karty?

Aby móc uprawiać amatorski połów ryb, należy posiadać dokument uprawniający do tego połowu, czyli kartę wędkarską.

Obowiązek jej posiadania dotyczy osób powyżej 14. roku życia. Osoby poniżej tego wieku są zwolnione z obowiązku, nie mniej jednak mogą uprawiać połów ryb wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej, która taką kartę posiada.

Ponadto, z obowiązku posiadania karty wędkarskiej zwolnione są osoby, które łowią ryby w wodach znajdujących się w obiektach przeznaczonych do chowu i hodowli ryb, jeżeli uzyskały zezwolenie na połów w tych wodach.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Jak uzyskać kartę?

Po pierwsze, należy wiedzieć, że kartę wędkarską wydaje starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanej osoby. Aby otrzymać kartę należy złożyć z wynikiem pozytywnym egzamin ze znajomości zasad i warunków ochrony i połowu ryb przed komisją egzaminacyjną.

Nie muszą zdawać egzaminu osoby, które posiadają średnie lub wyższe wykształcenie z zakresu rybactwa.

Egzamin na kartę wędkarską przeprowadza komisja egzaminacyjna, np. w kole wędkarskim w danym okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego.

Aby uzyskać kartę należy więc, w pierwszej kolejności, udać się do najbliższego koła Polskiego Związku Wędkarskiego i dowiedzieć się o termin najbliższego egzaminu. Następnie należy zapłacić za egzamin (30 zł, a opłata ulgowa 20 zł) i zabrać ze sobą na niego dokument tożsamości (dowód osobisty lub legitymację szkolną).

Jeżeli zdamy egzamin, musimy wziąć ze sobą zaświadczenie o pozytywnym wyniku egzaminu oraz podanie o wydanie karty wędkarskiej i udać się do starostwa powiatowego. W urzędzie składamy:

  1. zaświadczenie o zdaniu egzaminu;
  2. dwie fotografie;

oraz uiszczamy opłatę urzędową za wydanie karty (ok. 10 zł) oraz opłatę skarbową w wysokości 5,50 zł.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Konsekwencje nieposiadania karty

Za łowienie ryb bez karty wędkarskiej grozi grzywna. Straż rybacka może ukarać nas grzywną w wysokości 200 zł. Co ważne, kara czeka nie tylko tych, którzy w ogóle nie posiadają karty, ale także tych, którzy ją mają, ale zapomnieli wziąć na łowisko.

Wędkarze mogą być kontrolowani zarówno przez straż rybacką, jaki i policję, straż łowiecką, straż leśną i straż parków narodowych.

Każdy wędkarz, oprócz tego, że musi posiadać kartę wędkarską, powinien pamiętać o okresach ochronnych ryb, a także o tym, że ustawa o rybactwie śródlądowym zabrania połowu ryb o wymiarach ochronnych. Jednym słowem – gdy złowimy rybę o nieodpowiednim wymiarze, musimy ją wypuścić. Ponadto, ryby można łowić tylko z zarejestrowanej łodzi i w odległości nie mniejszej niż 50 metrów m.in. od sieci rybackich czy budowli hydrotechnicznych spiętrzających wodę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie kary za brak karty wędkarskiej? / Fot. Fotolia
Jakie kary za brak karty wędkarskiej? / Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych

OPZZ jest reprezentatywną organizacją pracowniczą w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, konsekwentnie dążącą do realizacji w Polsce fundamentalnych zasad: wolności, równości, solidaryzmu społecznego, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości społecznej, a także – pozbawionego jakichkolwiek wykluczeń – prawa do godnego życia, godnej pracy i płacy oraz godnej emerytury.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama