reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Oskarżony - podejrzany > Obrońca w procesie karnym

Obrońca w procesie karnym

W ramach postępowania karnego mamy możliwość skorzystać z usług obrońcy. Można go ustanowić już w ramach postępowania przygotowawczego przez prokuratorem.

Prawo do obrony

Prawo do obrony jest jedną z fundamentalnych zasad postępowania karnego. Zgodnie z art. 6 Kodeksu postępowania karnego oskarżonemu przysługuje prawo do obrony, w tym prawo do korzystania z pomocy obrońcy.

W ramach postępowania karnego ustanowienie obrońcy jest już możliwe w ramach postępowania przygotowawczego, czyli tego, które poprzedza wniesienie do sądu aktu oskarżenia. 

Zobacz również: Czym charakteryzuje się postępowanie karne?

Obrońca czyli kto?

Zgodnie z art. 82 Kodeksu postępowania cywilnego obrońcą może być jedynie osoba uprawniona do obrony według przepisów o ustroju adwokatury. Chodzi tutaj o osobę wpisaną na listę adwokatów i wykonującą zawód adwokata.

Uprawnienia obrońcy

Ustanowienie obrońcy daje mu uprawnienie do działania w cały postępowaniu karnym, a więc nie tylko w trakcie rozprawy sądowej. Niemniej jednak ograniczenia w tej kwestii mogą wynikać z treści upoważnienia.

Oskarżony może ustanowić obrońcę i upoważnić go do działania jedynie w ramach postępowania w I instancji.

Uprawnienie do działania oznacza, że obrońca będzie mógł brać udział we czynnościach przeprowadzanych w ramach toczącego się postępowania karnego. Będzie on zatem miał prawo brać udział w przesłuchaniu świadków, a także zadawać im pytania. Nie oznacza to jednak, że zastąpi oskarżonego we wszystkich sytuacjach. Obrońca nie może bowiem zastąpić swojego klienta w sytuacji, gdy dana czynność wymaga jego osobistego udziału. Przykładowo obrońca nie będzie mógł złożyć wyjaśnień za oskarżonego.

Zobacz również: Odpowiedzialność dyscyplinarna adwokata

Obrońca może być już ustanowiony na etapie postępowania przygotowawczego przed prokuratorem. Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania karnego oskarżony może mieć maksymalnie trzech obrońców.

Obrońca z urzędu

W określonych sytuacjach możliwe będzie uzyskanie pomocy od obrońcy ustanowionego z urzędu. Jak stanowi art. 78 ust. 1 Kodeksu postępowania karnego taka sytuacja może mieć miejsce wtedy, gdy oskarżony nie ma obrońcy z wyboru, a jednocześnie nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny. Fakt ten musi jednak wykazać. Obrońca z urzędu może być ustanowiony do całego postępowania jak również tylko do pojedynczej czynności.

Taka sytuacja będzie zachodzić w przypadku, gdy dokonanie danej czynności jest ograniczone przymusem adwokackim. Będzie tak przy wnoszeniu kasacji.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Snochowska

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama