reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Przedawnienie wykroczeń

Przedawnienie wykroczeń

Gdy mówimy o przedawnieniu mamy najczęściej na myśli jedną z trzech instytucji- przedawnienie karalności, przedawnienie wykonania kary lub zatarcie skazania. Każda z nich wiąże się z upływem czasu.

Zarówno przedawnienie karalności jak i przedawnienie wykonania kary oraz zatarcie skazania uregulowane są w kodeksie wykroczeń.

Przedawnienie karalności

Karalność wykroczeń się przedawnia. Oznacza to, że po upływie pewnego czasu (co do zasady 1 rok od chwili popełnienia wykroczenia), nie można ukarać sprawcy za popełnienie wykroczenia.

Grzegorz D. 1.04.2006 r. przekroczył prędkość jadąc swoim samochodem. Policja nie może złożyć wniosku o ukaranie Grzegorza D. po dniu 1.04.2007 r.

Odstąpienie od tej zasady następuje gdy w trakcie roku od popełnienia wykroczenia wszczęto postępowanie. W takim wypadku karalność przedawnia się z upływem lat 2.

Zobacz: Skutki procesowe śmierci pełnomocnika

Grzegorz D. 1.04.2006 r. przekroczył prędkość jadąc swoim samochodem. Policja wszczęła w tej sprawie postępowanie. Wniosek o ukaranie wpłynął do sądu jednak dopiero 10.04.2009 r. W tym przypadku sąd uzna, że karalność czynu się przedawniła.

W razie uchylenia prawomocnego rozstrzygnięcia, przedawnienie biegnie od daty uchylenia rozstrzygnięcia.

Przedawnienie wykonania kary

Instytucja przedawnienia wykonania kary polega na tym, iż wobec skazanego za wykroczenie nie można stosować kar po upływie lat 3 od jej orzeczenia (prawomocnego rozstrzygnięcia). Rozstrzygnięciem tym może być orzeczenie sądu lub mandat.

Za przekroczenie prędkości Grzegorz D. został w dniu 1.04.2006 r. ukarany mandatem karnym. Po dniu 1.04.2009 r. nie będzie można wykonać tej kary, a więc ściągnąć grzywny.

Zatarcie skazania

Ukaranie uważa się za niebyłe po upływie 2 lat od wykonania, darowania lub przedawnienia wykonania kary.

Jeżeli ukarany przed upływem 2 lat od popełnienia wykroczenia, popełnił nowe wykroczenie, za które wymierzono mu karę aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny, ukaranie za oba wykroczenia uważa się za niebyłe po upływie 2 lat od wykonania, darowania albo od przedawnienia wykonania kary za nowe wykroczenie.

Zatarcie skazania nie może nastąpić przed wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem wykonania orzeczonego środka karnego.

Zobacz serwis: Wykroczenia

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Karalność wykroczeń się przedawnia.
Karalność wykroczeń się przedawnia.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Sołtys

radca prawny, doktor nauk prawnych z dziedziny prawo pracy, trener, szkoleniowiec z zakresu prawa pracy i zatrudniania cudzoziemców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama