reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie szczególne > Postępowanie przyśpieszone

Postępowanie przyśpieszone

Sprawy o wykroczenie mogą być prowadzone bądź w drodze postępowania zwyczajnego bądź jednego z trzech postępowań szczególnych. Postępowania szczególne uregulowane w kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia to postępowanie przyśpieszone, nakazowe albo mandatowe.

Postępowanie przyśpieszone jak sama nazwa wskazuje ma doprowadzić do szybkiego skazania sprawcy wykroczenia. W postępowaniu tym stosuje się przepisy o postępowaniu zwyczajnym z opisanymi niżej zmianami.

Kogo dotyczy

W postępowaniu przyspieszonym orzeka się tylko wówczas, gdy sprawca został ujęty na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia i niezwłocznie doprowadzono go do sądu.

Jednak nie dotyczy to wszystkich osób. Kodeks wymienia kto może odpowiadać za wykroczenia w trybie przyśpieszonym.

Po pierwsze postępowanie przyspieszone stosuje się do osób niemających stałego miejsca zamieszkania lub miejsca stałego pobytu, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że rozpoznanie sprawy w postępowaniu zwyczajnym będzie niemożliwe lub znacznie utrudnione.

Po drugie postępowanie przyspieszone stosuje się do osób przebywających jedynie czasowo na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że rozpoznanie sprawy w postępowaniu zwyczajnym będzie niemożliwe lub znacznie utrudnione.

Zobacz: Śledztwo i dochodzenie

Po trzecie postępowanie przyspieszone stosuje się wobec sprawców niektórych wykroczeń popełnionych w związku z imprezą masową.

Przepisów o postępowaniu przyśpieszonym nie stosuje się do osób podlegających orzecznictwu sądów wojskowych.

Zmiany w procedurze

Postępowanie przyśpieszone ma na celu szybkie skazanie obwinionego. Dlatego też ustawodawca przewidział łagodniejsze wymogi formalne odnośnie wniosku ukaranie. Może on zawierać tylko niektóre dane i informacje. Wniosek o ukaranie można złożyć również ustnie do protokołu.

Postępowanie, o którym tu mowa odbywa się w bardzo krótkich terminach. Sąd bez zbędnej zwłoki otwiera rozprawę, przerwa w rozprawie może trwać maksymalnie 3 dni, termin do wniesienia środka odwoławczego wynosi 3 dni.

Ponadto aby nie przedłużać sprawy sąd co do zasady nie uzasadnia orzeczeń. Czyni to wyłącznie na wniosek obwinionego zgłoszony do protokołu i też w bardzo krótkim terminie (3 dni).

Wyrok apelacyjny musi być wydany w terminie miesiąca od daty wpływu apelacji do sądu odwoławczego.

Zobacz serwis: Postępowanie karne

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kodeks wymienia kto może odpowiadać za wykroczenia w trybie przyśpieszonym.
Kodeks wymienia kto może odpowiadać za wykroczenia w trybie przyśpieszonym.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Groński

Radca prawny i Partner Zarządzający (komplementariusz) w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama