Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto nie może być świadkiem w sprawach karnych?

Łukasz Matys
W Kodeksie postępowania karnego określone jest kto nie może być świadkiem.
W Kodeksie postępowania karnego określone jest kto nie może być świadkiem.

REKLAMA

REKLAMA

Każda osoba mająca wiadomości pozwalające ustalić prawdę w danej sprawie może być przesłuchana jako świadek. Kodeks postępowania karnego przewiduje jednak pewne grupy osób, które nie muszą się stosować do tego nakazu.

Każda osoba wezwana przez sąd lub prokuratora ma obowiązek stawić się na wezwanie tego organu oraz złożyć zeznania.

REKLAMA

Świadka można przesłuchać również na odległość. Albo za pomocą stosownych środków technicznych albo bezpośrednio w miejscu zamieszkania świadka. Ten drugi wariant ma zastosowanie do osób chorych lub kalekich

Polskie prawo przewiduje również trzy grupy osób, które nie muszą zeznawać. Pierwsza z nich to osoby, które nie mogą być przesłuchiwane jako świadkowie co do pewnych okoliczności. Druga to osoby, które mogą odmówić składania zeznań. Trzecia to z kolei osoby, mogące odmówić odpowiedzi na konkretne pytanie.

Kodeks postępowania karnego (k.p.k.)określa również katalog podmiotów, od których nie odbiera się przysięgi w wypadku gdy są przesłuchiwane jako świadkowie.

Kto nie może być świadkiem?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie wolno przesłuchiwać jako świadków:

 • obrońcy lub adwokata działającego na podstawie art. 245 § 1 k.p.k., co do faktów, o których dowiedział się udzielając porady prawnej lub prowadząc sprawę,
 • duchownego co do faktów, o których dowiedział się przy spowiedzi,
 • osoby obowiązanej do zachowania tajemnicy państwowej co do okoliczności objętych tą tajemnicą,
 • osoby obowiązane do zachowania tajemnicy notarialnej, adwokackiej, radcy prawnego, lekarskiej lub dziennikarskiej co do faktów objętych tą tajemnicą.

Zobacz: Dowody

REKLAMA

Obrońca ustanowiony w sprawie karnej jak również ksiądz nie mogą być przez sąd zwolnieni z obowiązku zachowanie tajemnicy. Dlatego osób tych nigdy nie można przesłuchiwać odpowiednio co do faktów zasłyszanych podczas prowadzenia sprawy lub w trakcie spowiedzi.

Osoby objęte tajemnicą państwową lub zawodową mogą być przez sąd lub właściwy organ z niej zwolnieni. Wtedy też osoby takie przesłuchiwane są na rozprawie, która się odbywa z wyłączeniem jawności. Ten zabieg pozwala sądowi zapoznać się z całością materiału dowodowego w sprawie a jednocześnie pozwala na zachowanie tajemnicy.

Kto może odmówić zeznań

W przepisach prawa istnieje również grupa osób, które co prawda mogą być wzywane w charakterze świadka ale mogą odmówić składania zeznań. Prawo takie dotyczy bliskich osoby oskarżonej (podejrzanej). Do osób bliskich zaliczamy przede wszystkim: małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki, itd.) wstępnych (rodziców, dziadków, pradziadków), osób przysposobionych (czyli mówiąc językiem potocznym adoptowanych). Ważne jest jednak że uprawnienie do odmowy zeznań nie ustaje wraz z rozwodem lub rozwiązaniem przysposobienia. Mimo zerwania więzi osoby te nadal mogą powoływać się na prawo odmowy zeznań.

Prawo do odmowy składania zeznań przysługuje również świadkowi, który w innej toczącej się sprawie jest oskarżony o współudział w przestępstwie objętym postępowaniem.

Prawo do odmowy odpowiedzi na pytanie

Takie uprawnienie przysługuje każdemu świadkowi w postępowaniu karnym. Warunek jest jednak taki, że udzielenie odpowiedzi na pytanie mogłoby narazić świadka lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Jeżeli natomiast odpowiedz miałaby narazić świadka (lub jego najbliższych) na hańbę wtedy można utajnić rozprawę. O wyłączenie jawności musi wnioskować świadek.

Odebranie przyrzeczenia

Istnieją również osoby, które mogą być przesłuchiwane jednak z różnych przyczyn nie odbiera się od nich przyrzeczenia. Każdy świadek bowiem przed przystąpieniem do składania zeznań powinien złożyć przyrzeczenie (od tej zasady istnieją jednak wyjątki). Nie odbiera się przyrzeczenia:

 • od osób, które nie ukończyły 17 lat
 • gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że świadek z powodu zaburzeń psychicznych nie zdaje sobie należycie sprawy ze znaczenia przyrzeczenia,
 • gdy świadek jest osobą podejrzaną o popełnienie przestępstwa będącego przedmiotem postępowania lub pozostającego w ścisłym związku z czynem stanowiącym przedmiot postępowania albo gdy za to przestępstwo został skazany,
 • gdy świadek był prawomocnie skazany za fałszywe zeznanie lub oskarżenie

Zobacz serwis: Świadek

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Co deweloperzy sprzedają w największych miastach?

  Popyt jakiego nie widziano od lat - tak najkrócej można scharakteryzować sytuację na największych rynkach mieszkaniowych. W sierpniu 2023 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach prawie trzy razy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Taki boom zasługuje na szerszą analizę. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakie mieszkania w sierpniu 2023 r. najczęściej sprzedawali deweloperzy. 

  Edukacja prawna

  Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

  Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

  Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

  Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

  Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

  REKLAMA

  Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

  To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r.. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

  Ministerstwo Cyfryzacji: Ograniczamy bon 2500 zł tylko dla niektórych nauczycieli. Jesteś na liście?

  Przykra wiadomość dla nauczycieli. Bonu 2500 zł na zakup laptopa nie dostaną wszyscy nauczyciele.

  Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

  Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

  Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

  W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

  REKLAMA

  PGG zapewnia o dostępności węgla opałowego w e-sklepie i składach firmowych

  Polska Grupa Górnicza (PGG) miesięcznie kieruje do sprzedaży w swoim sklepie internetowym ok. 270-300 tys. ton węgla opałowego, czyli całość bieżącej produkcji - podała w czwartek 29 września firma, zapewniając o stałej dostępności węgla w e-sklepie i składach firmowych.

  Z końcem września wiele zmian w prawie pracy!

  Koniec września przynosi wiele zmian w prawie pracy, ale nie można zapominać o już istniejących obowiązkach – przypomina radca prawny Monika Jurkiewicz. To m.in. dofinansowanie do posiłków dla pracowników, zwiększona ochrona pracowników czy udzielenie zaległego urlopu do 30 września.

  REKLAMA