REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przestępstwo spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu

REKLAMA

REKLAMA

Uszczerbek na zdrowiu jest pojęciem prawniczym, nie medycznym. Obejmuje szereg skutków, które z uwagi na swój charakter medyczny możemy podzielić na lekki (poniżej 7 dni), średni (powyżej 7 dni) i ciężki uszczerbek na zdrowiu – kazuistycznie opisany w cytowanym art. 156 kk.

Ciężki uszczerbek na zdrowiu został stypizowany w art. 156 kodeksu karnego. Zgodnie z powołanym przepisem kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci:

REKLAMA

1) pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia,

2) innego ciężkiego kalectwa, ciężkiej choroby nieuleczalnej lub długotrwałej, choroby realnie zagrażającej życiu, trwałej choroby psychicznej, całkowitej albo znacznej trwałej niezdolności do pracy w zawodzie lub trwałego, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Zobacz: Kodeks karny

Na pojęcie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu składają się następujące skutki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

skutki medyczne - zakłócenie normalnego funkcjonowania organizmu, jego rozstrój,
skutki społeczne – kalectwo, niepełnosprawność, utrata możliwości zarobkowych,
anatomicznej – polegającą na trwałym zeszpeceniu lub zniekształceniu ciała. 

Pierwszy ze skutków medyczny wyraźnie odnosi się do pkt. 1 powołanego art. 156 kk, gdzie działanie sprawcy powoduje pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy lub zdolności rozrodczych. Nie ma przy tym znaczenia czy jest to narząd parzysty czy pojedynczy. Sąd Najwyższy wyraźnie stanął na stanowisku, że zniesienie czynności jednego z narządów parzystych (jąder, oczu, nerek, płuc, uszu) stanowi "inne ciężkie kalectwo", ponieważ każdy z nich jest ważnym dla życia narządem o samodzielnej wysoce wyspecjalizowanej czynności.

Jeżeli natura wyposażyła człowieka w dwa narządy, utrata jednego z narządów parzystych oznacza odebranie w znacznym zakresie temu narządowi zdolności funkcjonowania zgodnie z przeznaczeniem (wyrok SN z 10 listopada 1973 r., IV KR 340/73, OSNPG 1974, nr 3, poz. 42; wyrok SN z 28 marca 1979 r., V KRN 16/79, OSNKW 1979, nr 10, poz. 107).

REKLAMA

Skutki społeczne i anatomiczne odnoszą się zaś do znamion spowodowania innego ciężkiego kalectwa, ciężkiej choroby nieuleczalnej lub długotrwałej, choroby realnie zagrażającej życiu, trwałej choroby psychicznej, całkowitej lub znacznej niezdolności do pracy w zawodzie lub trwałego, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała.

Choroba realnie zagrażająca życiu to taka choroba, w wyniku której nastąpiło poważne zaburzenie podstawowych czynności narządu któregoś z układów istotnych dla utrzymania życia - centralnego układu nerwowego, układu krążenia, oddechowego oraz że z powodu tegoż zaburzenia niezwykle wysokie jest prawdopodobieństwo nastąpienia zatrzymania czynności tych układów i śmierci pokrzywdzonego. 

Zobacz: Ograniczenia dotyczące zażaleń skazanych

Niezdolność do pracy w danym zawodzie oznacza brak możliwości wykonywania wcześniejszego zawodu czy funkcji – nie zaś całkowitą niezdolność do pracy.
Ustawodawca przewidział dwa typy kwalifikowane czynu z art. 156 kk. Pierwszy – gdy sprawca działa nieumyślnie jest zagrożone łagodniejszą karą – do 3 lat pozbawienia wolności. Jeśli natomiast wynikiem działania sprawcy jest śmierć człowieka to sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

Dodatkowe urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowej ustawy

W piątek 24 maja minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprezentowała projekt ustawy wydłużający urlop dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach. Projekt wprowadza zasadę, zgodnie z którą za tydzień hospitalizacji dziecka rodziców będzie przysługiwał tydzień dłuższego urlopu.

Min. Dziemianowicz-Bąk: może najpierw dwa wolne piątki w miesiącu (dla wszystkich)? Jak będzie skracany czas pracy?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje dwa pomysły na skrócenie czasu pracy: 35-godzinny tydzień pracy lub wprowadzenie wolnych piątków - poinformowała 24 maja 2024 r. w Onecie szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Dodała, ze łatwiejszym organizacyjnie rozwiązaniem byłaby redukcja o jeden dzień tygodnia pracy.

Do kiedy trzeba wystawić oceny końcowe w roku szkolnym 2023/2024? Czas na poprawę ocen już prawie się skończył.

Do kiedy trzeba wystawić oceny końcowe? To pytanie co rok zadaje sobie wielu rodziców i uczniów. Choć jeszcze jest maj, to czas najwyższy się nad tym zastanowić, bo czas na poprawę ocen już prawie się skończył.

REKLAMA

Prezent na Pierwszą Komunię - czy quad jest dobrym rozwiązaniem?

Quad jest bardzo popularnym prezent dla dzieci i młodzieży, często także na Pierwszą Komunię. Czy taki podarunek to dobry pomysł jako prezent dla osoby, która nie przekroczyła 18, a nawet 14 roku życia? A co najważniejsze, czy to bezpieczna „zabawka” dla osoby niepełnoletniej?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA