REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest Niebieska karta?

Aneta Trzeciak

REKLAMA

REKLAMA

Przemoc w rodzinie jest często spotykanym obecnie zjawiskiem. Jej ofiarą padają zarówno kobiety jak i mężczyźni. W 1998 roku powstał program prowadzony przez Policję nazwany „Niebieską Kartą”.

Zgodnie z art. 2 Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, przemoc w rodzinie to jednorazowe lub wielokrotne umyślne działanie bądź zaniechanie działania, które narusza prawa bądź dobra osobiste członków rodziny lub osób wspólnie zamieszkujących albo gospodarujących, w szczególności jeśli zachowania te narażają te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszają ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodują szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołują cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

REKLAMA

Zobacz: Kodeks karny

REKLAMA

Artykuł 207. § 1 Kodeksu karnego stanowi, że „kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Przemoc może być fizyczna, czyli spowodowana agresywnym zachowaniem sprawcy, psychiczna polegająca m.in. na zastraszaniu, groźbach, upokarzaniu czy obwinianiu, czy seksualna. Za przemocą w rodzinie może być nawet uznane uniemożliwienie dostępu do rodzinnych środków finansowych.

Jak założyć „Niebieska kartę”?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ofiary przemocy domowej mogą podczas interwencji poprosić policjanta o założenie tzw. „Niebieskiej Karty” bądź udać się do policjanta dzielnicowego i wtedy ją sporządzić. Karta składa się z dwóch części. W Karcie A policjant opisuje sytuację, którą zastał w trakcie interwencji, dane osób pokrzywdzonych, sprawcy i świadków zdarzenia, podjęte działania oraz sposób zakończenia interwencji. Karta B zawiera informacje dla ofiar przemocy, w tym adresy i telefony do instytucji i organizacji udzielających pomocy. Zdarza się oczywiście, że założenie Niebieskiej Karty w trakcie interwencji jest niemożliwe, gdyż policjanci zmuszeni są do podjęcia natychmiastowych działań polegających np. na obezwładnieniu sprawcy. W takim wypadku funkcjonariusze zbierają jedynie najpotrzebniejsze dane, zaś Kartę wypełniają już po zakończonych czynnościach.

Zobacz: Przestępstwo spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu

REKLAMA

Niebieską Kartę otrzymuje dzielnicowy, który w ciągu 7 dni jest zobowiązany do wizyty w danej rodzinie celem podjęcia czynności zapobiegających zagrożeniom oraz ustalenia rodzaju potrzebnych działań. Jeśli ofiara przemocy nie otrzymała wcześniej Karty B, dzielnicowy w trakcie takiej wizyty powinien ją przekazać. Obowiązkiem policjanta dzielnicowego jest składanie wizyt kontrolnych co najmniej raz w miesiącu celem sprawdzenia stanu bezpieczeństwa domowników oraz zachowania sprawcy. Powinien on także przeprowadzać rozmowy profilaktyczne ze sprawcą, informować go o możliwościach leczenia oraz udziale w programach dla sprawców przemocy w rodzinie. Sporządzenie Niebieskiej Karty spowoduje, że dzielnicowy będzie interweniował na prośbę ofiary.

Dane w Karcie powinny zawierać informacje na temat sytuacji bytowo-socjalnej rodziny, sytuacji dzieci, zachowaniu się sprawcy (w szczególności czy spożywa alkohol, zażywa środki odurzające itd.)

Zobacz: Przemoc w rodzinie

Zakończenie procedury Niebieskiej Karty następuje w momencie gdy z posiadanej dokumentacji oraz informacji wynika, że w danej rodzinie nie występuje już zjawisko przemocy domowej. O zakończeniu programu, dzielnicowy powiadamia ofiarę rodziny.

Warto pamiętać, ze Niebieska Karta może posłużyć jako dowód przeciwko sprawcy w przypadku założenia sprawy karnej. Istnieje możliwość, aby w momencie zakładania Karty złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, jednakże samo sporządzenie Niebieskiej Karty nie powoduje wszczęcia postępowania karnego.

Zobacz: Kodeks postępowania karnego

Celem Niebieskiej Karty jest, aby sprawca przemocy zdał sobie sprawę, że jego zachowanie jest dokumentowane oraz może nieść za sobą poważnie konsekwencje. Ma ona również zapewnić przez interweniujących policjantów bezpieczeństwo osobom pokrzywdzonym oraz zapewnić pomoc medyczną, terapeutyczną czy psychologiczną. Finalnym celem Karty jest zlikwidowanie zjawiska przemocy w danej rodzinie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA