| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Inne > Czym cechuje się taktyka przesłuchania świadków?

Czym cechuje się taktyka przesłuchania świadków?

Pomimo tego, że zdaniem Policji przestępczość w Polsce stale spada, to jednak nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Jest wielce prawdopodobne, że kiedyś znajdziemy w centrum wydarzeń kryminalnych i zostaniemy wezwani np. na komendę policji w charakterze świadka. Jeśli już to nastąpi i usiądziemy twarzą w twarz z funkcjonariuszem przesłuchującym warto wiedzieć, jakie techniki przesłuchania są stosowane, tak by niepotrzebnie nie sprawić sobie kłopotów.

Do najczęściej używanych taktyk należą:

- Metoda swobodnej relacji , która polega w uproszczeniu na przedstawieniu wszystkich znanych świadkowi faktów, dostarczając materiału do zadawania pytań. Jest ona gwarantem wiernych zeznań, choć niekoniecznie kompletnych.

- Metoda pytań ukierunkowanych , gdzie przesłuchujący ma kontrolę nad przebiegiem zeznania. Traktowana jest jako uzupełnienie swobodnej relacji. Pozwala ona świadkowi na przypomnienie sobie istotnych faktów i fragmentów zdarzenia. Dzięki niej zeznania stają się i wierne i kompletne.

- Metoda badania krzyżowego, w której przesłuchujący zadaje pytania niejako z różnych punktów widzenia. Przyjmuje czasami formę pytań naprowadzających oraz sugerujących, a stosuje się ją głównie w krajach anglosaskich.

- Metoda przesłuchania poznawczego, która cechuje się dążeniem do uzyskania jak największej ilości prawdziwych zeznań. Dokonuje się to poprzez stworzeniu „ więzi mnemotechnicznych „pomiędzy stronami przesłuchania.

Najczęściej świadkowie przesłuchiwani są dwukrotnie ( w postępowaniu przygotowawczym i przed sądem). Należy pamiętać, że niektóre elementy rzeczywistości przypominają się łatwo, inne dopiero po długim upływie czasu.

Najlepiej więc, już przed samym przesłuchaniem dokładnie przygotować się, odświeżając sobie w pamięci szczegóły zdarzenia, które stanowi przedmiot przesłuchania. Nie należy także obawiać się przesłuchującego, świadek to przecież nie podejrzany. Warto przeczytać k.p.k i poznać swoje uprawnienia. Nie opłaca się spóźniać ani nie przyjść w terminie przesłuchania, ponieważ grozi to karą grzywny lub doprowadzeniem na nie siłą.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Adwokat Fot. Fotolia
Adwokat Fot. Fotolia

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »