REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Warunkowy dozór Policji służy głownie, aby odizolować sprawce przestępstwa od pokrzywdzonego, który jest jego rodziną lub  wspólnie z nim mieszka.
Warunkowy dozór Policji służy głownie, aby odizolować sprawce przestępstwa od pokrzywdzonego, który jest jego rodziną lub wspólnie z nim mieszka.
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Warunkowy dozór Policji polega na ograniczaniu swobody oskarżonego po to, żeby był on do stałej dyspozycji sądu lub prokuratora. Środek ten stosuje się głównie po to, aby odizolować sprawcę przestępstwa od pokrzywdzonych członków rodziny.

Warunkowy dozór Policji funkcjonuje od 2005 r. , gdzie został uregulowany w art. 14 ustawy z dnia 20 listopada 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, a od 2010 r. widnieje w art. 275 § 3 Kodeksu postępowania karnego.

REKLAMA

Kiedy stosuje się warunkowy dozór?

Sąd lub prokurator może orzec warunkowy dozór Policji wobec sprawcy, który popełnił przestępstwo z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec członka rodziny albo innej osoby zamieszkującej wspólnie ze sprawcą.

REKLAMA

Pierwotnie zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie środek ten mógł zastosować jedynie sąd. W obecnym kształcie uprawnienie takie przysługuje także prokuratorowi w postępowaniu przygotowawczym. Ma to ogromne znaczenie dla pokrzywdzonych przez sprawcę przemocy w rodzinie. Policja może zatrzymać sprawcę przemocy w rodzinie na ustawowy czas 48 godzin, zatem to prokurator jest w stanie szybko podjąć odpowiednie kroki w celu odseparowania podejrzanego od ofiary.

Warunkowy dozór Policji jest środkiem zapobiegawczym w polskim procesie karnym. Stosuje się go w miejsce tymczasowego aresztowania. Jest nazywany warunkowym, ponieważ jego zastosowanie uzależnione jest od opuszczenia w wyznaczonym terminie przez podejrzanego lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym. Ponadto podejrzany musi określić miejsce swojego pobytu.

Zobacz również: Środki zapobiegawcze

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Omawiany środek zapobiegawczy stosuje się w razie obawy matactwa lub dopuszczenia się przez oskarżonego kolejnego przestępstwa przeciwko życiu lub zdrowiu na szkodę pokrzywdzonego.

Obowiązki oskarżonego/podejrzanego

Oddany pod dozór ma obowiązek stosowania się do wymagań zawartych w postanowieniu sądu lub prokuratora o zastosowaniu wobec niego tego środka.

Przy zastosowaniu warunkowego dozoru Policji na sprawcę przestępstwa może zostać nałożony obowiązek powstrzymywania się od wszelkich kontaktów z pokrzywdzonym. Chodzi tu nie tylko o kontakty osobiste, ale również o prowadzenie korespondencji adresowanej do pokrzywdzonego, wysyłanie smsów, telefonowanie, wysyłanie e-maili.

Zobacz serwis: Przemoc w rodzinie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

ZUS zwraca nadpłatę składki zdrowotnej. Zbliża się termin złożenia wniosku

ZUS zwróci nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby otrzymać zwrot nadpłaty, przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek o jej zwrot.

Kiedy jest Dzień Dziecka w 2024 r.

Kiedy obchodzimy Dzień Dziecka? Jak ten dzień wypada w 2024 r.?

ZNP ostrzega nauczycieli: Stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. I kolejne 20% z świadczenia kompensacyjnego

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Przejście na wcześniejszą emeryturę pomniejsza stan konta emerytalnego, dlatego emerytura naliczona w wieku powszechnym może być niższa o kolejne 20 proc. 

REKLAMA

ZNP ostrzega: Nauczyciele stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. Dostaniecie też 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego

20% straty wobec emerytury powszechnej (od 60 roku życia) wynika z pomniejszenia stanu konta emerytalnego. 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego, to efekt obliczenia: stan konta/średnia trwania życia.

Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

REKLAMA

Jak złożyć wniosek przez ePUAP (Internet) o bon energetyczny? Aktywny wzór wniosku najwcześniej za miesiąc. Możesz otrzymać od 300 zł do 1200 zł

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego - ustawę musi podpisać prezydent, a strona rządowa opublikować wzór w rozporządzeniu) bedzie można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy korzystając z profilu zaufanego - na emailu i na załączniku. 

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

REKLAMA