REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy radca prawny może być obrońcą w postępowaniu karnym?

Aleksandra Pajewska
Czy radca prawny może być obrońcą w postępowaniu karnym? /fot. Fotolia
Czy radca prawny może być obrońcą w postępowaniu karnym? /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 lipca 2015 r. zrównane zostaną uprawnienia procesowe adwokatów i radców prawnych. Także radca prawny będzie mógł występować w roli obrońcy w postępowaniu karnym. Jednak czy w każdej sytuacji radca prawny będzie mógł w sprawie karnej reprezentować oskarżonego?

Uprawnienie radców prawnych ulegają stopniowemu rozszerzaniu właściwie od chwili powstania tego samorządu zawodowego (1982 r.). W 2005 r. dopuszczono bowiem radców prawnych do świadczenia pomocy prawnej w sprawach rodzinnych i opiekuńczych. Usunięto także ograniczenia w świadczeniu pomocy prawnej osobom fizycznym niebędącym przedsiębiorcami. W 2010 r. natomiast zniesiono ograniczenia do występowania radców prawnych w postępowaniu karnym w roli pełnomocników. Zgodnie z art. 88 Kodeksu postępowania karnego nie ma – jeśli chodzi o możliwość występowania w procesie karnym jako pełnomocnik żadnych różnic między adwokatem a radcą prawnym. Radcowie prawni mogą także występować w postępowaniu w sprawach o wykroczenia oraz podejmować się obrony w postępowaniach dyscyplinarnych.

REKLAMA

Zadaj pytanie na Forum

Od 1 lipca 2015 roku radcowie prawni będą mogli (ale nie musieli) występować w postępowaniu karnym także w charakterze obrońcy. Nowe uprawnienia to szansa, nie dodatkowy obowiązek dla radców.

Zgodnie z brzmieniem art. 82 ustawy o radcach prawnych obrońcą może być jedynie osoba uprawniona do obrony według przepisów o ustroju adwokatury lub ustawy o radcach prawnych.

Koniec monopolu adwokatów na obrony karne jest efektem nowelizacji procedury karnej z 30 sierpnia 2014 r. Ustawa wprowadziła zmiany takie jak:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. przemodelowanie postępowania sądowego w kierunku większej kontradyktoryjności, która stwarza najlepsze warunki do wyjaśnienia prawdy materialnej i najlepiej służy poszanowaniu praw uczestników postępowania,
  2. zaktywizowanie stron procesowych przy jednoczesnym wzmocnieniu roli sądu jako arbitra,
  3. usprawnienie i przyspieszenie postępowania także dzięki nowemu ujęciu instytucji mediacji,
  4. ograniczenie przewlekłości postępowania odwoławczego,
  5. podejmowania decyzji o charakterze porządkowym i technicznym (a także mniej ważkich decyzji merytorycznych) przez referendarzy sądowych, a dzięki temu umożliwienie wykorzystania czasu sędziów w bardziej efektywny sposób,
  6. szerszy dostęp do pomocy prawnej dla stron na etapie postępowania sądowego,
  7. przyznanie radcom prawnym uprawnień w zakresie prowadzenia obrony w sprawach karnych i sprawach karno-skarbowych,

Prawo do adwokata nie dla wszystkich

REKLAMA

Jednak nie zawsze reprezentowanie oskarżonego/ podejrzanego przez radcę prawnego będzie możliwe. Radca prawny będzie mógł pełnić funkcję obrońcy w postępowaniu karnym tylko jeśli nie będzie pozostawał w stosunku pracy z innymi podmiotami. Wyłączenie to nie dotyczy pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych. Rozszerzenie uprawnień procesowych dotyczy więc tych radców prawnych, którzy wykonują zawód na podstawie umowy cywilnoprawnej (umowy zlecenia), w kancelarii radcy prawnego oraz w spółce radców lub adwokacko-radcowskiej.

Zdaniem osób ze środowiska prawniczego, np. Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych Macieja Bobrowicza rozszerzenie uprawnień radców prawnych ma charakter przełomowy. „Ten wielki sukces oznaczać będzie zdecydowaną poprawę dostępu do pomocy prawnej dla milionów obywateli naszego kraju, a sam rynek usług prawnych stanie się bardziej przejrzysty i konkurencyjny”.

Zmiany w postępowaniu karnym w 2015 roku

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz.U. 1997 nr 89 poz. 555 ze zm.).

Nowelizacja z dnia 30 sierpnia 2013 r. ustawy Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu karnego i niektórych innych ustaw.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA