REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uporczywe nękanie oraz kradzież tożsamości podlegają wysokiej sankcji

Przestępstwa popełnianie z wykorzystaniem Internetu/ Fot. Fotolia
Przestępstwa popełnianie z wykorzystaniem Internetu/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Stalking pozostaje szczególnie istotnym przestępstwem popełnianym z wykorzystaniem Internetu. To właśnie bowiem Internet stwarza ogromne spectrum możliwości w przedmiocie uporczywego nękania poszczególnych osób czy też podszywania się pod daną osobę. Kiedy możemy mówić o stalkingu lub kradzieży tożsamości? Jakie kary grożą za takie zachowania?

Stalking to stosunkowo nowe przestępstwo przewidziane w polskim porządku normatywnym.

REKLAMA

Wzmiankowany czyn niedozwolony polegający na uporczywym nękaniu lub kradzieży tożsamości został wprowadzony do polskiego Kodeksu karnego w dniu 6 czerwca 2011 r. (na mocy ustawy z dnia 25 lutego 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny, Dz. U. nr 72 poz. 381). Stalking pozostaje szczególnie istotnym przestępstwem popełnianym z wykorzystaniem Internetu. To właśnie bowiem Internet stwarza ogromne spectrum możliwości w przedmiocie czy to uporczywego nękania poszczególnych osób, czy też podszywania się pod daną osobę.

Polecamy: Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu - nowa procedura

REKLAMA

Na wstępie należy wskazać, że zgodnie z art. 190a § 1 ustawy kodeksy karny z dnia 6 czerwca 1997 r. (Dz. U. Nr 88, poz. 553; tekst jednolity z dnia 30 października 2017 r., Dz. U. poz. 2204, dalej jako k.k.), kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech. W przepisie tym niezwykle istotne pozostaje zdefiniowane w okolicznościach danej sprawy takich sformułowań jak „uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia”. Warto bowiem wskazać, że „art. 190a § 1 k.k. posługuje się zarówno kryterium subiektywnym w postaci poczucia zagrożenia, oznaczającego wewnętrzny odbiór, odczucie lęku i osaczenia osoby doświadczanej nękaniem, jak i obiektywnym, wskazując na to, iż poczucie zagrożenia musi być uzasadnione okolicznościami. Subiektywne odczuwanie zagrożenia przez osobę należy konfrontować z wiedzą, doświadczeniem i psychologią reakcji ogółu społeczeństwa, obiektywizować poprzez poczucie zagrożenia w danych okolicznościach, jakie towarzyszyłoby przeciętnemu człowiekowi, o ile oczywiście działania sprawcy nie zmaterializowały się w konkretnym skutku” (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 marca 2017 r., w sprawie o sygn.. akt IV KK 413/16). Na gruncie powyższej sprawy Sąd Najwyższy zaznaczył, iż „działania sprowadzające się do obserwacji, filmowania i fotografowania pokrzywdzonych spoza ich posesji, zamykające się w sferze tylko prywatnego dokumentowania, nieużywane do ściągnięcia na pokrzywdzonych jakiegokolwiek wymiernego zagrożenia, nie wypełniają znamienia poczucia zagrożenia z art. 190a § 1 k.k.. Mogą jednak stanowić istotne naruszenie prywatności”.

W myśl natomiast dyspozycji art. 190a § 2 k.k. tej samej karze (jak w art. 190a § 1 k.k. czyli do trzech lat pozbawienia wolności) podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej. Należy podnieść, że „przestępstwo określone w art. 190a § 2 k.k. może być popełnione wyłącznie w zamiarze bezpośrednim, tak więc dla realizacji jego znamion nie jest wystarczające, aby sprawca jedynie godził się na wyrządzenie swoim działaniem szkody osobie, pod którą się podszywa, wykorzystując jej wizerunek lub dane osobowe” (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 27 stycznia 2017 r., w sprawie o sygn. akt V KK 347/16). Art. 190a § 2 kodeksu karnego sprowadza się do tzw. „przywłaszczenia tożsamości”. Należy podnieść, że zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. Nr 133, poz. 883; tekst jednolity z dnia 13 czerwca 2016 r., Dz. U. poz. 922) w rozumieniu ustawy za dane osobowe uważa się wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto należy wskazać, że jeżeli następstwem czynu stypizowanego w art. 190a § 1 k.k. lub art. 190a § 2 k.k. jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie to wówczas sankcja karna jest podwyższona i wynosi od roku do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Dodatkowo warto podnieść, że ściganie przestępstwa określonego w ramach art. 190a § 1 k.k.o oraz art. 190a § 2 k.k. następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Należy wskazać, że generalnie samo wprowadzenie przestępstwa stypizowanego w art. 190a k.k. ukierunkowane było na kryminalizacje szczególnie jaskrawych, szkodliwych oraz pozbawionych uzasadnienia naruszeń prywatności a przewidziana przez ustawodawcę sankcja karna wydaje się być dostosowana do wagi tego czynu niedozwolonego. W uzasadnieniu projektu ustawy czytamy bowiem, iż „celem regulacji pozostaje stworzenie instrumentu ochrony prawnej w reakcji na negatywne zjawisko społeczne zwane stalkingiem. Zjawisko to zaczęto analizować w latach osiemdziesiątych XX wieku, wraz z pojawieniem się często obserwowanych, niebezpiecznych i agresywnych zachowań wobec znanych postaci życia publicznego” (uzasadnienie z dnia 27 października 2010 r. projektu ustawy – o zmianie ustawy kodeks karny, druk nr 3553, strona nr 3).

Autor: Łukasz Rosiak

Polecamy serwis: Przestępstwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyżki wynagrodzeń nauczycieli - rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw

  W Dzienniku Ustaw, pod poz. 234, zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Edukacji z 19 lutego 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

  ZNP: Wyrównań podwyżek 30% i 33% nie można pomniejszać kosztem nauczycieli. Kara grzywny od 1000 zł do 30 000 zł

  Najmniej zarabiający nauczyciele otrzymają nie tylko wyrównanie do podwyżek 30% i 33% licząc od 1 stycznia 2024 r. Otrzymali już dodatki wyrównawcze do poziomu 4242 zł brutto (pensja minimalna) za styczeń i luty 2024 r. Nie wolno im zabierać równowartości tego dodatku z kwot wyrównania podwyżek 30% i 33%.  

  Zakaz używania smartfonów w placówkach oświatowych od 1 września 2024 r.? Jest apel o wprowadzenie tego zakazu

  Zakaz używania smartfonów w placówkach oświatowych od 1 września 2024 r.? Jest apel Instytutu Spraw Obywatelskich o wprowadzenie zakazu.

  Od 500 do 1000 zł dopłaty do kukurydzy. Wnioski o pomoc do 29 lutego 2024 r.

  Od 500 do 1000 zł dopłaty do kukurydzy. Wnioski o pomoc do 29 lutego 2024 r. Biura Powiatowe ARiMR przyjmują wnioski od producentów kukurydzy poszkodowanych w wyniku trudnej sytuacji w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.

  REKLAMA

  Od 250 zł do 1000 zł dla rolników. Wnioski o pomoc suszową można składać od 29.02.2024 r. do 15.03.2024 r.

  Nabór wniosków o pomoc suszową. Najbardziej poszkodowani rolnicy mogą liczyć na wsparcie w wysokości 1000 zł na ha uprawy.

  Soczewki kontaktowe. Czy można zrefundować ich zakup, gdy lekarz zalecił używanie okularów? Sprawdź, jakie są zasady.

  Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom okulary lub szkła kontaktowe korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza. Jednak co to znaczy? Czy pracownikowi, któremu lekarz zaleca używanie okularów korygujących wzrok, pracodawca można zapewnić soczewki kontaktowe?

  Uprawnienia dla Ukraińców w Polsce wydłużone do połowy 2024 roku. Planowane jest kolejne przedłużenie. Co Ukraińcy przebywający w Polsce powinni wiedzieć?

  Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Ustawa ta została już opublikowana w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie 22 lutego 2024 r. Zakłada ona w szczególności przedłużenie uprawnień dla uchodźców wojennych z Ukrainy w Polsce do 30 czerwca 2024 roku. 

  Turystyka dla seniorów i dla osób z niepełnosprawnościami. Czy wrócą bony turystyczne?

  Promocją turystyki dla seniorów i dla osób z niepełnosprawnościami zamierza się zająć resort sportu i turystyki. W środę (21.02.2024 r.) na plenarnym posiedzeniu Sejmu wiceszef resortu sportu i turystyki Piotr Borys przedstawił sprawozdanie na temat realizacji ustawy o Polskim Bonie Turystycznym.

  REKLAMA

  Komunikat PFRON: Od 1 marca 2024 r. III nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochody dla osób niepełnosprawnych. Lista rankingowa i punkty. Wyłączenia

  PFRON: 1 marca 2024 r. o godzinie 10:00 rusza kolejna tura naboru wniosków w programie „Samodzielność-Aktywność-Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Można otrzymać dofinansowanie do zakupu samochodu.

  6445,71 zł – od tej kwoty należy naliczać odpis na ZFŚS i świadczenie urlopowe w 2024 r.

  W Monitorze Polskim, pod poz. 137, opublikowane zostało obwieszczenie Prezesa GUS z 16 lutego 2024 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2023 r. i w drugim półroczu 2023 r.

  REKLAMA