| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa > Wypadek komunikacyjny jako przestępstwo

Wypadek komunikacyjny jako przestępstwo

Spowodowanie wypadku komunikacyjnego to jedno z nielicznych przestępstw, którego można dopuścić się nieumyślnie. Skazanie za przestępstwo spowodowania wypadku, nawet poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, powoduje dotkliwe konsekwencje. Za spowodowanie wypadku, w którym inna osoba poniosła śmierć może grozić karą nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Bardzo często orzekany jest również środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Spowodowanie wypadku drogowego:

- większość zdarzeń drogowych polegających na drobnych stłuczkach, stanowi jedynie wykroczenie i kończy się mandatem karnym bądź wyrokiem nakazowym. Jeżeli jednak w wyniku zdarzenia, inna osoba doznała naruszenia czynności ciała lub rozstroju zdrowia przez czas trwający dłużej niż 7 dni, taki czyn stanowić już będzie przestępstwo. Jak wskazano powyżej, bez znaczenia będzie czy kierujący pojazdem umyślnie czy nieumyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu:

- stanowi złamanie przez kierującego reguł wyrażonych w przepisach prawnych,  sygnalizacji świetlnej czy nie stosowanie się do znaków drogowych. Zawsze obowiązuje nas również zasada zachowania należytej ostrożności. Jeżeli przekroczyłeś dozwoloną prędkość, nie zastosowałeś się do sygnalizacji świetlnej, wyprzedzałeś na przejściu dla pieszych powodując wypadek to w sposób umyślny naruszyłeś zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jeżeli natomiast przyczyną wypadku był brak zachowania należytej ostrożności w postaci np. nie upewnienia się czy możliwa jest  bezpieczna zmiana kierunku – zachowanie Twoje uznane będzie za nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Uszczerbek na zdrowiu innej osoby:

- stanowi drugą konieczną przesłanką uznania danego zdarzenia za przestępstwo wypadku komunikacyjnego. Dla uznania iż takie przestępstwo zostało popełnione, konieczna jest opinia lekarska stwierdzająca  iż dana osoba doznała naruszeń czynności ciała lub rozstroju zdrowia przez okres trwający powyżej 7 dni.

Jeżeli pokrzywdzonym w wypadku jest wyłącznie osoba najbliższa sprawcy, ściganie przestępstwa, następuje na jej wniosek. Sytuacja ta nie dotyczy przypadku, w którym inna osoba poniosła śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

Konsekwencje

- za przestępstwo spowodowania wypadku drogowego grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć człowieka lub ciężkie obrażenia ciała, wtedy sprawcy grozi kara od 6 miesięcy do nawet 8 lat pozbawienia wolności. Jeżeli natomiast sprawca wypadku znajdował się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo zbiegł z miejsca zdarzenia, sąd może wymierzyć karę nawet do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę. W konsekwencji nietrzeźwemu kierowcy, który spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkimi obrażeniami ciała - grozi nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Praktyka pokazuje że w sprawach wypadków drogowych bardzo często zapadają wyroki z warunkowym zawieszeniem wykonania kary pozbawienia wolności. Bezwzględne kary pozbawienia wolności są związane z wypadkami, w których inna osoba poniosła śmierć, zwłaszcza gdy sprawca był w stanie nietrzeźwym bądź zbiegł z miejsca wypadku.

Zadaj pytanie na FORUM

Zakaz prowadzenia pojazdów:

- w przypadku skazania za przestępstwo spowodowania wypadku drogowego sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od roku do lat dziesięciu. W przypadku gdy sprawca był nietrzeźwy sąd orzeka taki zakaz obligatoryjnie. Jeżeli następstwem wypadku spowodowanego przez nietrzeźwego kierowcę jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu innej osoby, zakaz taki może być orzeczony na zawsze.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Adam Wiśniewski

Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »