reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa > Czym jest oszustwo ubezpieczeniowe?

Czym jest oszustwo ubezpieczeniowe?

Jest to występek polegający na umyślnym spowodowaniu zdarzenia w celu uzyskania odszkodowania z tytułu umowy ubezpieczenia. Zdarzeniem takim będzie wypadek losowy stanowiący podstawę wypłaty odszkodowania

Sprawca przestępstwa nie musi być beneficjentem ubezpieczenia. Może być to każda osoba działająca w celu uzyskania odszkodowania dla innej osoby.

Kiedy przestępstwo zostaje popełnione?

Przestępstwo zostaje popełnione w momencie spowodowania zdarzenia, od wystąpienia którego umowa ubezpieczeniowa uzależnia wypłatę odszkodowania. Bez znaczenia dla przypisania odpowiedzialności pozostaje fakt,  czy odszkodowanie z tego tytułu zostało wypłacone.

Karane jest zarówno celowe zaproszenie ognia w celu wywołania pożaru i późniejszego pozyskania pieniędzy z polisy, jak i celowe uszkodzenie samochodu i zgłoszenie do towarzystwa ubezpieczeniowego, że brał on udział w wypadku, w którym uległ zniszczeniu.

Z zakresu omawianego przestępstwa wyłączone jest spowodowanie zdarzeń, które stanowią przesłankę do wypłaty odszkodowania ale na innej niż umowa ubezpieczeniowa podstawie prawnej.

Oszustwa ubezpieczeniowe dotyczą każdego rodzaju ubezpieczenia a zatem mogą to być zarówno wyłudzane odszkodowania z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia autocasco jak i ubezpieczenia budynków, budowli, lokali mieszkalnych.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Wyłączenie odpowiedzialności karnej:

Jeżeli sprawca zapobiegnie wypłacie nienależnego - wyłudzonego odszkodowania możliwe jest wyłączenie odpowiedzialności karnej. Taka sytuacja może mieć miejsce jedynie w przypadku dobrowolnego, dokonanego bez żadnego przymusu zapobiegnięcia wypłacie odszkodowania jeszcze przed wszczęciem postępowanie karnego.

Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają swój własny odrębny dział zajmujący się wyłapywaniem nieuczciwych klientów, zatrudniają detektywów, analityków, współpracują z Policją.

Zagrożenie karne za oszustwo ubezpieczeniowe wynosi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Zobacz serwis: Policja

reklama

Czytaj także

Ekspert:

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Kancelaria Prawa Karnego i Gospodarczego Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czym jest oszustwo ubezpieczeniowe? /Fot. Fotolia
Czym jest oszustwo ubezpieczeniowe? /Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama