reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Śledztwo i dochodzenie > Czas trwania postępowania przygotowawczego

Czas trwania postępowania przygotowawczego

Jednym z problemów, który pojawia się często w praktyce jest to, jaki jest możliwy czas trwania postępowania przygotowawczego i czy są jakieś możliwości jego przyśpieszenia.

Zasadniczo ustawodawca ustalił z góry czas trwania zarówno potencjalnego dochodzenia jak i śledztwa. Są to odpowiednio 2 i 3 miesiące. Nie budzi jednak wątpliwości, iż wskazania ustawodawcy mają charakter jedynie instrukcyjny, wręcz życzeniowy. Świadomy tego faktu ustawodawca zawarł zatem w przepisach kodeksu postępowania karnego zapisy umożliwiające wydłużanie zarówno śledztwa, jak i dochodzenia.

Czas trwania dochodzenia

Teoretycznie dochodzenie (jak to było wskazane powyżej) powinno trwać 2 miesiące. Decyzją Prokuratora może być ono wydłużone do 3 miesięcy. Ustawa stanowi, iż po przekroczeniu tego terminu w wypadkach szczególnie uzasadnionych Prokurator przedłuża postępowanie na dalszy czas oznaczony. Nie jest jednocześnie określone, czy po upływie tego terminu możliwe jest dalsze przedłużenie dochodzenia. Należy wskazać, iż jest to możliwe. W praktyce powoduje to, że zasadniczo  nie ma górnej granicy czasowej kiedy dochodzenie musi być skończone. Wszystko zależy od realiów sprawy i tego czy zachodzi “wypadek szczególnie uzasadniony”. Z pewnością przesłankę tę spełnią wszystkie sytuacje gdy zajdzie potrzeba dalszego prowadzenia postępowania dowodowego, poszukiwania podejrzanego, oczekiwania na opinię biegłego etc.

Czas trwania śledztwa

Teoretycznie śledztwo (jak to było wskazane powyżej) powinno trwać 3 miesiące. Po upływie tego okresu śledztwo może być przedłużone na dalszy czas oznaczony przez prokuratora nadzorującego śledztwo lub prokuratora bezpośrednio przełożonego wobec prokuratora, który prowadzi śledztwo. Ów “dalszy czas oznaczony” nie może przekroczyć roku. Należy jednak wskazać, iż I ta granica czasowa może być przekroczona. Zgodnie z przepisami procedury karnej, w szczególnie uzasadnionych wypadkach właściwy prokurator nadrzędny nad prokuratorem nadzorującym lub prowadzącym śledztwo może przedłużyć jego okres na dalszy czas oznaczony. Ponownie (tak jak przy dochodzeniu) nie istnieje zatem żadna granica czasowa po przekroczeniu której istniałby jakiś prawny przymus zakończenia śledztwa.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Co może zrobić strona niezadowolona z czasu trwania?

Strona niezadowolona z czasu trwania postępowania przygotowawczego (i jednocześnie nie zamierzająca dłużej biernie czekać) ma zasadniczo 2 możliwości:

  • napisanie pisma do nadzoru czyli przełożonych prowadzących dane dochodzenie z skargą na pewne powolne i opieszałe czynności (oczywiście jeśli takowe mają miejsce), jest taka forma prośby
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Borowicz

Asystentka prawnika w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama