REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Instytucja zwrotu sprawy prokuratorowi w celu uzupełnienia śledztwa lub dochodzenia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Instytucja zwrotu sprawy prokuratorowi ma charakter fakultatywny.
Instytucja zwrotu sprawy prokuratorowi ma charakter fakultatywny.

REKLAMA

REKLAMA

Instytucja zwrotu sprawy prokuratorowi w celu uzupełnienia przez niego dochodzenia lub śledztwa jest uprawnieniem sądu, z którego może skorzystać po wpłynięciu aktu oskarżenia a przed rozpoczęciem postępowania. Jest jednym z możliwych elementów tzw. uprzedniej merytorycznej kontroli aktu oskarżenia.

Decyzja o zwrocie sprawy prokuratorowi zapada po analizie akt sprawy na posiedzeniu sądu, które jest wyznaczane na podstawie zarządzenia Prezesa Sądu. Istotą tej instytucji jest to, że sprawa jest dosłownie “cofana” z powrotem do etapu postępowania przygotowawczego z zaleceniem przeprowadzenia określonych czynności. Zalecenia te precyzyjnie formułuje Sąd.

REKLAMA

Fakultatywny charakter decyzji Sądu

Skorzystanie z tej instytucji zwrotu sprawy prokuratorowi jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem Sądu. Jest to element tzw. uprzedniej kontroli merytorycznej aktu oskarżenia (uprzedniej, bo dokonywanej przed wszczęciem właściwego postępowania – otwarciem przewodu sądowego).

Zobacz również: Wstępna kontrola aktu oskarżenia

Kiedy sąd może podjąć decyzję o zwrocie sprawy prokuratorowi?

Zgodnie z treścią art. 345 p. 1 KPK Sąd przekazuje sprawę prokuratorowi w celu uzupełnienia śledztwa lub dochodzenia, jeżeli akta sprawy wskazują na istotne braki tego postępowania, zwłaszcza na potrzebę poszukiwania dowodów, zaś dokonanie niezbędnych czynności przez sąd powodowałoby znaczne trudności. Reasumując dla zastosowania tej instytucji konieczne jest by:

  • braki postępowania był istotne (zwłaszcza dotyczyły poszukiwania dowodów),
  • braków nie dało się usunąć Sądowi bez znacznych trudności.

Należy w tym miejscu wyjaśnić, iż nie każdy brak postępowania przygotowawczego to podstawa do zwrotu sprawy prokuratorowi. Zasadą jest to, że Sąd konwaliduje (naprawia) błędy śledztwa lub dochodzenia przez uzupełnienie postępowania dowodowego samemu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli prokurator nie przesłuchał 2 świadków zdarzenia, to zasadniczo może to uczynić sąd a to powoduje że nie ma powodów do zwrotu sprawy prokuratorowi.

REKLAMA

Sąd może zatem zwrócić sprawę tylko wówczas gdy usuwanie braku spowodowałoby trudności, a nadto gdy ów brak byłby istotny. Są to sytuacje, gdy ogrom “niedopracowania” sprawy jest naprawdę bardzo duży. W orzecznictwie przyjmuje się, że chodzi o sytuacje gdy Sąd musiałby wykonywać pracochłonne i czasochłonne czynności zamieniając postępowanie sądowe w swoiste postępowanie przygotowawcze (tak postanowienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 26 sierpnia 2008 r., sygn. II Akz 566/09, LEX nr 553816). Należy dodać, iż chodzi nie tylko o braki dowodowe postępowania przygotowawczego, ale także inne wady proceduralne postępowania przygotowawczego (tak postanowienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 2 lutego 2011 r. , sygn. II Akz 39/11,LEX nr 785465).

Jeżeli po wniesieniu przez oskarżyciela aktu oskarżenia okazałoby się, iż oskarżyciel zaniechał dokonania szeregu istotnych czynności np. w sprawie prezesa firmy oskarżonego o oszustwo nie ustalił w pełni listy kontrahentów, którym oskarżony nie zapłacił, nie ustalił pełnej wysokości zobowiązań ani tego czego one dotyczyły, nie ustalił stanu majątkowego firmy oskarżonego (brak analizy ksiąg rachunkowych, brak analizy majątku firmy,) to braki takie z pewnością są istotne, a ich prowadzenie dla sądu byłoby czasochłonne. Uzasadniałoby to zastosowanie przez Sąd instytucji zwrotu sprawy prokuratorowi.

Jakie jest znaczenie tej instytucji?

REKLAMA

Istnienie instytucji zwrotu sprawy prokuratorowi jest korzystne zarówno dla Sądu jak i stron postępowania. Z punktu widzenia Sądu ma sprawić, aby Sąd rozpoznawał tylko sprawy należycie przygotowane przez oskarżyciela, a tym samym ma uwolnić Sąd od konieczności poszukiwania dowodów etc, czyli od czynności, które powinny były być dokonane w postępowaniu przygotowawczym.

Z kolei dla stron istnienie omawianej instytucji oznacza szansę na to, aby Sąd nie dopuścił do rozpoznawania sprawy poprzedzonej wadliwym postępowaniem przygotowawczym. Należy wskazać, iż strony (a zasadniczo i przede wszystkim – oskarżony) mogą same wnosić przed rozpoczęciem postępowania sądowego (czyli przed odczytaniem aktu oskarżenia) o zwrot sprawy prokuratorowi. Oskarżony może to uczynić przykładowo w tzw. odpowiedzi na akt oskarżenia, do udzielenia której ma prawo każdorazowo po otrzymaniu aktu oskarżenia (w terminie instrukcyjnym 7 dni).

Zobacz serwis: Prawo karne

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 września 2025 r. nowy zakaz w usługach. Szczególnie ucierpią kobiety i pracownicy pracujący w tej branży

Od 1 września 2025 r. będzie nowy zakaz dla przedsiębiorców, co wpłynie znacznie na branże usług i sytuacje pracowników. Zmiany będą też wpływały na klientów salonów, szczególnie kobiety! Chodzi o konieczność wdrożenia do polskiego porządku prawnego przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych (Dz.U.UE.L.2009.342.59) i jego załączników. Sanepid już alarmuje, że przedsiębiorcy powinni się przygotować na zmianę.

Wyborcze ABC w wyborach prezydenckich w 2025 r. Jak znaleźć swoją komisję wyborczą i oddać ważny głos? Co każdy wyborca wiedzieć powinien

Na konferencji prasowej w dniu 16 maja 2025 r. przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej przedstawili najważniejsze dane i zasady dot. najbliższych wyborów prezydenckich, które odbędą się w niedzielę 18 maja (I tura) i ew. 1 czerwca (II tura).

Wieczór wyborczy na żywo – już 18 maja!

Zapraszamy na wyjątkową transmisję wieczoru wyborczego, przygotowaną wspólnie przez redakcje infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna.

5 mniej znanych świadczeń z MOPS. Kto je otrzymuje?

Wsparcie udzielane przez ośrodki pomocy społecznej obejmuje nie tylko zasiłki stałe, okresowe, pielęgnacyjne czy dodatki mieszkaniowe. Jakie jeszcze świadczenia można uzyskać z MOPS? Prezentujemy aktualne kryteria i kwoty obowiązujące w 2025 r.

REKLAMA

Osoby niepełnosprawne: Jesteśmy schorowani, zmęczeni, bezradni i zdeterminowani. Zróżnicowanie z uwagi na wiek [Drugi dodatek do renty]

Opublikowaliśmy artykuł o bieżącym stanie prac rządu nad ustawą wprowadzającą drugi dodatek do rent - tym razem nie chodzi o rentę socjalną, a chorobową. Po artykule otrzymaliśmy listy od czytelników. Jeden publikujemy.

Wybory 2025. W tych miastach w niedzielę darmowa komunikacja

18 maja odbędą się wybory na Prezydenta RP. Mieszkańcy wielu miast będą mogli w ten dzień jeździć komunikacją za darmo.

Darowizna od najbliższych a podatek – czy trzeba coś zapłacić?

Darowizna pieniężna od rodzica dla dziecka może być całkowicie zwolniona z podatku – ale tylko wtedy, gdy spełnione zostaną konkretne warunki. Nawet niewielki błąd formalny, np. niewłaściwy sposób przekazania środków, może kosztować podatnika sporo. Jak więc prawidłowo przeprowadzić darowiznę i uniknąć podatkowych pułapek?

Wieczór wyborczy na infor.pl, dziennik.pl i forsal.pl oraz YouTube [Transmisja na żywo]

W niedzielę 18 maja o 20:50, redakcje infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna zapraszają na wyjątkową transmisję z wieczoru wyborczego. Wspólnie podsumujemy wyniki głosowania, przeanalizujemy pierwsze sondaże oraz porozmawiamy o politycznych scenariuszach na najbliższe miesiące.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy na polskie? Inspekcja Transportu Drogowego zaczęła to intensywnie sprawdzać

Inspekcja Transportu Drogowego od końca 2024 roku coraz częściej sprawdza kierowców z państw trzecich, czyli nienależących do UE w zakresie ich prawa jazdy. Co istotne, nie doszło do zmian przepisów w tej kwestii, ale zmieniła się ich dotychczasowa praktyka kontrolna. W czasie kontroli drogowej pokazanie prawa jazdy wydanego poza UE po 185 dniach pobytu w Polsce wiąże się naruszeniem przepisów. Dlaczego? Ma to niebagatelny wpływ na funkcjonowanie polskich firm transportowych, które często zatrudniają truckerów z zagranicy. Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) wskazuje (źródło: Dane statystyczne dotyczące transportu międzynarodowego w 2024), że na koniec ubiegłego roku wydano blisko 116 000 świadectw kierowcom, pochodzącym z krajów spoza UE. Jakie są konsekwencje działań ITD dla przewoźników i kierowców?

Polska bez pracowników? Kryzys kadrowy pogłębia się – migranci mogą być ratunkiem, ale biurokracja blokuje zatrudnianie

Do 2035 roku Polska straci ponad 2 miliony pracowników. Czy cudzoziemcy uratują nasz rynek pracy? Eksperci alarmują: potrzeba prostszych i szybszych procedur migracyjnych, bo bez nich polska gospodarka nie poradzi sobie z demograficznym kryzysem.

REKLAMA