reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Wyrok i kara > Konsekwencje popełnienia występku o charakterze chuligańskim

Konsekwencje popełnienia występku o charakterze chuligańskim

Kodeks karny przewiduje szczególną, surowszą odpowiedzialność wobec chuliganów. Kary dla tych przestępców są wyższe i nie mogą oni korzystać z wielu ułatwień i dobrodziejstw jakie przewidują przepisy prawa.

Przepisy o zwalczaniu występków o charakterze chuligańskim znajdują się od niedawna w polskim kodeksie karnym. Wcześniej chuligani byli karani na tych samych zasadach co inni przestępcy.

Definicja

W pierwszej kolejności trzeba sobie zdać sprawę z tego jakie występki mają charakter chuligański. Definiuje to art. 115 kodeksu karnego (k.k.). Stanowi on mianowicie: Występkiem o charakterze chuligańskim jest występek polegający na umyślnym zamachu na zdrowie, na wolność, na cześć lub nietykalność cielesną, na bezpieczeństwo powszechne, na działalność instytucji państwowych lub samorządu terytorialnego, na porządek publiczny, albo na umyślnym niszczeniu, uszkodzeniu lub czynieniu niezdatną do użytku cudzej rzeczy, jeżeli sprawca działa publicznie i bez powodu albo z oczywiście błahego powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego.

Co jest ważne z tej skomplikowanej definicji. Przede wszystkim to, że mówimy tylko o występkach umyślnych. Nie każdy występek umyślny może mieć charakter chuligański ale tylko ten gdy sprawca działa publicznie. Ważna jest również motywacja sprawcy oraz to, że swoim działaniem lekceważy on porządek prawny.

Zobacz również: Czym różni się zbrodnia od występku

Wysokość kary

Kary za występek o charakterze chuligańskim są zazwyczaj wyższe niż za normalny występek. Sąd wymierza bowiem karę nie niższą od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę. Jeżeli więc za przestępstwo grozi kara od roku do 5 lat pozbawienia wolności, a przestępstwo ma charakter chuligański, najniższa kara jaką może wymierzyć sąd to 18 miesięcy.

Istotne jest to, że sąd musi wymierzyć karę nie niższą od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę. Sąd nie może wymierzyć niższej kary.

Inne obostrzenia

Karząc za występek chuligański sąd musi nałożyć na skazanego nawiązkę. Jedynie gdy orzeka on obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienie za krzywdę zwolniony sąd zwolniony jest z obowiązku nakładania nawiązki na rzecz pokrzywdzonego.

Wobec chuligana nie można zamienić kary pozbawienia wolności na grzywnę lub ograniczenie wolności. Wobec innych sprawców takie upoważnienie daje art. 58 par. 3 k.k.

Sąd nie może również odstąpić od wymierzenia kary wobec chuligana. Nawet gdy przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności nie przekraczającą 3 lat a szkodliwość czynu nie jest znaczna.

Podsumowanie

Polskie przepisy karne przewidują dużo surowsze kary dla chuliganów niż dla innych przestępców. Taka polityka karna ma zniechęcać potencjalnych chuliganów przed dokonywaniem występków.

Zobacz również serwis: Śledztwo i dochodzenie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kary za występek o charakterze chuligańskim są zazwyczaj wyższe niż za normalny występek.
Kary za występek o charakterze chuligańskim są zazwyczaj wyższe niż za normalny występek.

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Witkowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama