REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile lat trwa kadencja Parlamentu Europejskiego?

Ile lat trwa kadencja Parlamentu Europejskiego?
Ile lat trwa kadencja Parlamentu Europejskiego?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wybory do PE 2024. Już w najbliższą niedzielę ruszymy do urn oddać głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ile lat trwa kadencja w PE? 

Parlament Europejski - kandydaci 

Parlament Europejski reprezentuje 450 milionów mieszkańców Unii Europejskiej. Obecnie Parlament Europejski liczy 705 deputowanych, w tegorocznych wyborach liczba posłów zwiększy się o 15, łącznie będziemy wybierać 720 europosłów. Dla Polski w PE przewidziane są 53 miejsca.

REKLAMA

Warto dobrze rozważyć oddanie głosu, bo decyzje, jakie podejmują w codziennej pracy europosłowie w Strasburgu czy Brukseli mają realny wpływ na mieszkańców i Warszawy i Płocka i Koziegłów. W poniższym artykule przedstawiamy kandydatów z poszczególnych okręgów. 

Ile lat trwa kadencja Parlamentu Europejskiego?

REKLAMA

Posłowie wybierani są we wszystkich 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Przed każdymi wyborami ustalana jest liczba posłów i posłanek wybieranych z każdego kraju UE. Im większy demograficznie kraj, tym więcej reprezentantów ma w parlamencie. Minimalna liczba posłów i posłanek do PE to 6, a maksymalna to 96. 

W 2024 roku liczby przedstawiają się następująco: Niemcy: 96, Francja: 81, Włochy: 76, Hiszpania: 61, Polska: 53, Rumunia: 33, Holandia: 31, Belgia: 22, Grecja: 21, Czechy: 21, Szwecja: 21, Portugalia: 21, Węgry: 21, Austria: 20, Bułgaria: 17, Dania: 15, Finlandia: 15, Słowacja: 15, Irlandia: 14, Chorwacja: 12, Litwa: 11, Słowenia: 9, Łotwa: 9, Estonia: 7, Cypr: 6, Luksemburg: 6, Malta: 6.

Forma przeprowadzania wyborów w każdym kraju może być inna, ale musi być zagwarantowana równość płci i tajność głosowania. Również data nie jest wszędzie ta sama. W 2024 r. wybory odbywają się od 6 do 9 czerwca. W Polsce właśnie w najbliższą niedzielę 9 czerwca. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile trwa kadencja europosłów i europosłanek? 

Posłowie wybierani są w powszechnych wyborach bezpośrednich na okres 5 lat. 

Posłowie i posłanek wybierają przewodniczącego, który reprezentuje Parlament. Od 2022 przewodniczącą Parlamentu Europejskiego jest Roberta Metsola, maltańska prawniczka. Kadencja przewodniczącego trwa 2,5 roku. 

W latach 2009–2012 przewodniczącym Parlamentu Europejskiego był Jerzy Buzek.

 

 

Zobacz także: Eurowybory 2024 będą końcem Lewicy w Polsce? Politolog nie ma wątpliwości
Eurowybory 2024. Politolog mówi, kto wygra i jak rozłożą się mandaty

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec z parkowaniem na chodnikach? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich. Co będzie z samochodami w miastach w 2025 r.?

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

Wakacyjne zakazy ruchu w Polsce i w Europie 2024 - zmiany już od 21 czerwca. Sprawdź, gdzie nie wjedziesz! Jakie kary za złamanie zakazu?

Okres wakacyjny stanowi spore wyzwanie dla przewoźników. Poza brakami kadrowymi spowodowanymi urlopami firmy transportowe muszą wnikliwie planować trasy przejazdu ciężarówek, aby terminowo wykonywać załadunki i dostawy towarów pomimo wakacyjnych zakazów ruchu. Kluczowe w tym okresie jest także znalezienie komfortowych i bezpiecznych miejsc postoju ciężarówki zarówno w Polsce, jak i na głównych europejskich szlakach komunikacyjnych. 

REKLAMA

Wakacje za granicą dorosłych i dzieci 2024. Gdzie trzeba mieć paszport a gdzie wystarczy dowód osobisty. Co z prawem jazdy, ubezpieczeniem?

Krajowa Administracja Skarbowa udzieliła wyjaśnień odnośnie tego jakie dokumenty trzeba posiadać podczas wyjazdu zagranicznego. Zarówno w przypadku dorosłych jak i dzieci.

Zasiłek opiekuńczy w 2024 i 2025 roku

Czym jest zasiłek opiekuńczy i komu przysługuje? Ile wynosi? Jak długo można go pobierać?

1000 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r.

Jest już decyzja w sprawie uchwał, umożliwiająca wprowadzenie programów, które pozwolą na wypłatę już od 1 lipca 2024 roku dodatków w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki przysługują pracownikom pomocy społecznej, pieczy zastępczej, a także instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi.

O 870 zł wzrośnie od 1 lipca 2024 r. maksymalna kwota odprawy. W 2025 r. będzie kolejna podwyżka. Od kiedy?

O 870 zł wzrośnie od 1 lipca 2024 r. maksymalna kwota odprawy. Jeszcze większy wzrost będzie od 1 stycznia 2025 r. Wszystko to za sprawą minimalnego wynagrodzenia. Różnica w wysokości świadczeń wypłacanych w czerwcu 2025 r. i czerwcu 2024 r. wyniesie aż 5760 zł.

REKLAMA

MRPiPS: od 1 lipca dodatkowe 1000 zł miesięcznie dla pracowników socjalnych, pieczy zastępczej oraz opiekunów w żłobkach

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w komunikacie z 19 czerwca 2024 r., że pracownicy pomocy społecznej, jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, prowadzący rodzinne domy dziecka oraz zawodowi rodzice zastępczy, a także pracownicy publicznych żłobków i klubów dziecięcych już od 1 lipca 2024 r. będą mogli liczyć na 1000 zł dodatku do wynagrodzenia. Rada Ministrów przyjęła w środę uchwały w sprawie ustanowienia rządowych programów umożliwiających ich wypłatę od 1 lipca br. do końca 2027 roku.

Nowe pieniądze dla małych gospodarstw rolnych. Równowartość 225 EUR na hektar, maksymalnie 1125 EUR na gospodarstwo. Można już składać wnioski

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie, że 18 czerwca 2024 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz. U. poz. 885). Przepisy ustawy wdrażają na lata 2024-2027, w ramach płatności bezpośrednich, dwie nowe płatności: Płatność dla małych gospodarstw oraz Płatność do ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji. Zmiany w zakresie możliwości wnioskowania o przyznanie tych płatności zostały już wprowadzone do aplikacji eWniosekPlus. Wnioski można składać do 31 sierpnia 2024 r.

REKLAMA