| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Dodatki do renty > Kiedy rencista otrzyma dodatek dla sieroty zupełnej

Kiedy rencista otrzyma dodatek dla sieroty zupełnej

Osoba, która ma prawo do renty rodzinnej i której oboje rodzice zmarli ma prawo do dodatku dla sieroty zupełnej.

Renta rodzinna przysługuje dziecku, którego rodzice w chwili śmierci mieli ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniali warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Renta rodzinna przysługuje dzieciom, których rodzice w chwili śmierci pobierali zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne.

Osobie, która posiada prawo do renty rodzinnej przysługuje dodatek dla sieroty zupełnej. Dodatek dla sieroty zupełnej nie jest świadczeniem samoistnym. Oznacza to, że przysługuje wyłącznie osobie uprawnionej do renty rodzinnej lub jej części.

Dodatek dla sieroty zupełnej przysługuje bez względu na wiek osoby ubiegającej się o ten dodatek.

Dodatek dla sieroty zupełnej przyznawany jest do renty rodzinnej również dla osoby, która pobiera rentę rodzinną z ubezpieczenia społecznych rolników.

Jeśli do renty rodzinnej uprawnionych jest więcej niże jedna osoba, wszystkim uprawnionym przysługuje jedna łączna renta rodzinna. Renta w razie konieczności dzielona jest w równych częściach między uprawnionych.

Jeśli do renty rodzinnej uprawnione są sieroty zupełne, część renty rodzinnej przysługującej każdej z tych sierot zwiększana jest o powyższą kwotę dodatku.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie przyznaje dodatku z urzędu. Osoba zainteresowana musi złożyć stosowny wniosek. Wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej składa się w dowolnej jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek rozpatruje i decyzje podejmuje jednostka ZUS, która wypłaca rentę rodzinną. Wniosek można złożyć osobiście lub przez swojego pełnomocnika. Za osobę nieletnią wniosek może złożyć opiekun prawny.

Do wniosku o dodatek należy dołączyć koniecznie akt zgonu rodzica.

W ciągu 30 dni ZUS podejmuje decyzję w sprawie przyznania lub odmowy przyznania dodatku. Odwołanie od decyzji rencista może wnieść w terminie miesiąca od dnia doręczenia tej decyzji, do właściwego Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. 

Wysokość dodatku dla sieroty zupełnej wynosi 340,39 zł.

Kwota ta jest corocznie podwyższana wraz z waloryzacją rent i emerytur.

Zobacz również serwis: Renty

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 rok Nr 39 poz.353 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »