reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Wysokość renty > Co wpływa na wysokość renty inwalidzkiej

Co wpływa na wysokość renty inwalidzkiej

Na wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy wpływa wysokość kwoty bazowej, wymiar okresów składkowych i nieskładkowych oraz okres uzupełniający.

Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który jest niezdolny do pracy i ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy. Ponadto musi zostać spełniony jeszcze jeden warunek niezdolność do pracy musi powstać w określonych okresach składkowych i nieskładkowych albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Niezdolność do pracy można podzielić na niezdolność całkowitą lub częściową. Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Za częściowo niezdolną do pracy uważa się osobę, która utraciła zdolność do pracy zgodnej z posiadanym przez nią poziomem kwalifikacji.

Renta dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy wynosi:

  • 24 proc. kwoty bazowej oraz
  • po 1,3 proc. podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych;
  • po 0,7 proc. podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych;
  • po 0,7 proc. podstawy jej wymiaru za każdy rok okresu brakującego do pełnych 25 lat okresów składkowych oraz nieskładkowych, przypadających od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do dnia, w którym rencista ukończyłby 60 lat.

Zobacz także: Czym jest i na co wpływa kwota bazowa

Natomiast renta dla osoby częściowo niezdolnej do pracy wynosi 75 proc. renty dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy.

Co roku podawana jest kwota najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy. Wysokość najniższej renty obowiązuje od dnia 1 marca do końca lutego następnego roku.
W tym roku roku od 1 marca renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi 728,18 zł, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 560,13 zł.

Zobacz także: Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy w 2011 roku

W przypadku pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy możliwe jest dorabianie do świadczenia, aby zwiększyć swoje finanse. Osoby, które chcą dorabiać muszą się liczyć z limitami. Jeśli je przekroczą mogą zostać pozbawione w całości lub części swojego świadczenia rentowego.

Limity dorabiania do renty zależą od wysokości przeciętnego wynagrodzenia, które co kwartał ogłasza prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Jeśli przychód rencisty nie przekracza 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia renta jest nadal wypłacana w dotychczasowej wysokości. Jednak gdy rencista zarobi więcej niż 70 proc., lecz mniej niż 130 proc. średniej krajowej, renta ulegnie zmniejszeniu o tyle, o ile została przekroczona norma.

Jeżeli przychody rencisty przewyższą 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, prawo do renty zostanie zawieszone.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Renta dla osoby częściowo niezdolnej do pracy wynosi 75 proc. renty dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy.
Renta dla osoby częściowo niezdolnej do pracy wynosi 75 proc. renty dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama