REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Porozumienie rodzicielskie istotnym dokumentem w sprawie rozwodowej

Porozumienie rodzicielskie istotnym dokumentem w sprawie rozwodowej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jaką rolę w sprawie rozwodowej odgrywa porozumienie rodzicielskie? Co powinno się znaleźć w takim dokumencie? Co w przypadku niewywiązywania się stron z porozumienia?

Porozumienie rodzicielskie. Jaka jest jego rola w sprawie rozwodu?

Rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, orzekane przez sąd, obejmuje nie tylko kwestie dotyczące małżonków, ale również małoletnich dzieci, takie jak władza rodzicielska, miejsce zamieszkania, kontakty oraz alimenty. Obecnie sąd, orzekając rozwód, może zasadniczo:

REKLAMA

  1. pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili oni pisemne porozumienie rodzicielskie dotyczące sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.
  2. w przypadku braku takiego porozumienia, rozstrzygnąć o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.

Dlaczego porozumienie rodzicielskie jest istotnym dokumentem w sprawie rozwodowej?

Porozumienie rodzicielskie odgrywa istotną rolę w sprawie rozwodowej, ponieważ reguluje kwestie związane z opieką i wychowaniem dzieci w przypadku rozwodu lub separacji. Stanowi ono plan wychowawczy, mający na celu zapobieganie konfliktom rodziców w przyszłości oraz zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa dziecka. Choć porozumienie rodzicielskie wynika z negocjacji rodziców w zakresie opieki nad dzieckiem, podlega ono kontroli sądu. Jeśli propozycje rodziców nie są zgodne z dobrem dziecka, sąd nie powinien zaakceptować takiego planu.

Co w sytuacji niewywiązywania się z porozumienia rodzicielskiego?

Warto zaznaczyć, że ustawodawca nie przewidział żadnej sankcji za niewywiązywanie się stron z porozumienia rodzicielskiego. Nie przewidział również żadnej kontroli przestrzegania porozumienia w ramach postępowania wykonawczego. Jeśli ustalenia z porozumienia rodzicielskiego nie zostały uwzględnione w wyroku rozwodowym, na przykład w zakresie kontaktów czy alimentów, porozumienie w tym zakresie nie może być egzekwowane drogą sądową lub w postępowaniu egzekucyjnym. Nie jest również dopuszczalne, aby treść porozumienia stanowiła załącznik do wyroku rozwodowego. Nawet jeśli porozumienie jest uznane za miarodajne dla określenia sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem, sąd powinien przenieść jego treść do sentencji wyroku. Porozumienie nie może być traktowane jak ugoda, a więc nie prowadzi do umorzenia postępowania ani nie stanowi tytułu egzekucyjnego (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 15 września 2020 roku, sygn. akt V ACa776/18, LEX).

Ważne

Pomimo braku bezpośrednich sankcji za niewywiązywanie się przez jednego z rodziców z porozumienia rodzicielskiego, takie działanie może wiązać się z określonymi konsekwencjami. Przede wszystkim może stanowić podstawę do zmiany orzeczenia o władzy rodzicielskiej. Ponadto, jeśli jeden z rodziców nie przestrzega porozumienia, co prowadzi do naruszenia dobra dziecka, sąd może wydać odpowiednie zarządzenie zgodnie z art. 109 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Co powinno określać porozumienie rodzicielskie?

REKLAMA

Porozumienie powinno jasno określać kwestie dotyczące opieki nad dzieckiem, takie jak miejsce zamieszkania dziecka po rozwodzie, harmonogram czasu spędzanego z każdym z rodziców oraz zasady dotyczące kontaktu telefonicznego czy internetowego. Ważne jest uwzględnienie codziennych potrzeb dziecka, takich jak czas spędzany między szkołą a domem, czas wolny, wakacje i święta.

Porozumienie może także zawierać uzgodnienia dotyczące alimentów na rzecz dziecka. Powinno precyzować, kto będzie płacił alimenty, w jakiej wysokości oraz jakie wydatki będą objęte tymi alimentami. Mogą to być koszty związane z edukacją, opieką zdrowotną, odzieżą, żywnością i innymi potrzebami dziecka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozumienie rodzicielskie powinno uwzględniać również zasady dotyczące podejmowania decyzji w sprawach ważnych dla dziecka. Należy określić, jakie kwestie wymagają wspólnego konsultowania się między rodzicami, takie jak wybór szkoły, decyzje medyczne czy religijne, oraz jakie decyzje mogą być podejmowane przez jednego z rodziców samodzielnie.

Dodatkowo, porozumienie rodzicielskie może zawierać postanowienia dotyczące komunikacji i współpracy między rodzicami w celu zapewnienia harmonijnego rozwoju dziecka. Może to obejmować zasady dotyczące wspólnego uczestnictwa w ważnych wydarzeniach związanych z życiem dziecka, jak również ustalenie sposobu rozstrzygania ewentualnych sporów.

Warto zaznaczyć, że treść porozumienia nie musi być rozbudowana. Jej obszerność zależy od poziomu współpracy i zaufania rodziców do siebie.

Podsumowanie

Porozumienie rodzicielskie jest ważnym dokumentem, który reguluje kwestie związane z opieką i wychowaniem dzieci w przypadku rozwodu lub separacji. Jest to narzędzie, które ma na celu ochronę interesów dzieci i zapewnienie stabilności ich życia po rozwodzie. Przy sporządzaniu porozumienia, rodzice powinni uwzględnić kwestie takie jak opieka nad dzieckiem, alimenty, podejmowanie decyzji oraz komunikację między sobą. Przyjęcie takiego porozumienia przez sąd pozwala na zapewnienie jasnych zasad dotyczących wychowania dziecka i minimalizuje potencjalne konflikty w przyszłości.

Polecamy: „Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023”

 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
e-Legitymacja i m-Legitymacja: Szkoły wydają uczniom plastikowe legitymacje szkolne. Koniec z legitymacjami papierowymi

13 lipca 2024 r. wszedł w życie obowiązek zastąpienia papierowej legitymacji szkolnej wersją plastikową, tzw. e-Legitymacją. Szkoły będą musiały także wydawać m-Legitymacje, które są przeznaczone dla urządzeń mobilnych.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć albo starać się o 500 złotych na zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Dla kogo?

Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Był to zamach i próba zabójstwa. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service. Trump nie odniósł większych obrażeń (został postrzelony w ucho) ale od kul zamachowca zginęła jedna osoba, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Zamachowiec został zastrzelony przez agentów Secret Service.

Czy można palić papierosy na balkonie mimo sprzeciwu sąsiadów? I narażać ich na bierne palenie? Jest odpowiedź Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

REKLAMA

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie dla samotnych rodziców na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

REKLAMA

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r.? Problem dotyczy ok. 400 tys. osób. Sprawdź, co robić.

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy te pieniądze?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

REKLAMA