reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Proces kościelny a rozwód cywilny

Proces kościelny a rozwód cywilny

Proces małżeński kościelny, błędnie określany „rozwodem kościelnym” staje się procesem coraz częściej rozpowszechnianym dzięki, większej świadomości prawnej społeczeństwa. Jest to niekiedy „drugi” proces, inicjowany przez strony po otrzymaniu orzeczenia o rozwodzie cywilnym, tym samym niesłusznie utożsamiany z rozwodem cywilnym.

Osoby wnioskujące o proces kościelny często zadają pytanie : „Czy mogę starać się o proces kościelny bez uzyskania orzeczenia o rozwodzie cywilnym?"

Proces kanoniczny a proces cywilny to dwie niezależne od siebie dziedziny prawne, dlatego też, możemy uzyskać orzeczenie o nieważności małżeństwa kościelnego bez otrzymania rozwodu cywilnego, jak również posiadać orzeczenie o rozwodzie cywilnym bez wyroku stwierdzającego nieważność małżeństwa w Kościele katolickim.

Koszty i pomoc prawna

Podstawowym problemem dotykającym osoby zainteresowane procesem kościelnym jest błędna informacja o wysokich kosztach procedowania, jak i niewiedza na temat możliwości skorzystania z pomocy prawnej adwokata kościelnego. Koszty sądowe oscylują w granicach od 800 zł do 1500 zł I instancja i II instancja od 400 do 600 zł, czasami dochodzą koszty powołania biegłego sądowego (do 200 zł).

Skorzystanie z pomocy prawnej adwokata jest możliwe na każdym etapie procesu kościelnego lub od samego początku jego trwania, kiedy adwokat zobowiązuje się z włączeniem pełnomocnictwa prowadzić całość postępowania. Jeśli istnieją przesłanki prawne do stwierdzenia nieważności małżeństwa, osoba zainteresowana lub adwokat strony, powinien skierować skargę powodową do odpowiedniego miejscowo Sądu Kościelnego, w którym został zawarty sakrament małżeństwa lub do Sądu diecezji zamieszkania strony pozwanej.

Najczęstsze przyczyny stwierdzenia nieważności małżeństwa

Najczęstszą przyczyną stwierdzającą nieważność małżeństwa, jest tytuł prawny określany według kodeksu prawa kanonicznego jako kan. 1095 n. 3, który stwierdza: „niezdolni do zawarcia są ci, którzy z przyczyn natury psychicznej nie są zdolni podjąć istotnych obowiązków małżeńskich”.

Powyższy tytuł nieważności jest stwierdzeniem niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich. Istota niezdolności do podjęcia obowiązków małżeńskich polega na tym, że nie można zobowiązać się do realizacji czegoś, czego nie jest się w stanie wykonać, według zasady prawa rzymskiego ad impossibile nemo tenetur. Zasadnym jest stwierdzenie, że kiedy strony próbują samodzielnie sporządzać skargi powodowe, które to skargi w swojej treści nawiązują do pozwu o rozwód cywilny, popełniają tym samym kardynalny błąd. W skardze powodowej, nawiązując do kan. 1095 n.3, przedstawiamy m.in. analizę charakteru strony z okresu przedślubnego przedstawiając pewne symptomy nieprawidłowości, które można określać z perspektywy czasu. 

Zobacz również serwis: Rozwód kościelny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama