Kategorie

Proces kościelny a rozwód cywilny

Rafał Kornat
Adwokat kościelny
Rozwód kościelny.
Rozwód kościelny.
Proces małżeński kościelny, błędnie określany „rozwodem kościelnym” staje się procesem coraz częściej rozpowszechnianym dzięki, większej świadomości prawnej społeczeństwa. Jest to niekiedy „drugi” proces, inicjowany przez strony po otrzymaniu orzeczenia o rozwodzie cywilnym, tym samym niesłusznie utożsamiany z rozwodem cywilnym.

Osoby wnioskujące o proces kościelny często zadają pytanie : „Czy mogę starać się o proces kościelny bez uzyskania orzeczenia o rozwodzie cywilnym?"

Proces kanoniczny a proces cywilny to dwie niezależne od siebie dziedziny prawne, dlatego też, możemy uzyskać orzeczenie o nieważności małżeństwa kościelnego bez otrzymania rozwodu cywilnego, jak również posiadać orzeczenie o rozwodzie cywilnym bez wyroku stwierdzającego nieważność małżeństwa w Kościele katolickim.

Koszty i pomoc prawna

Podstawowym problemem dotykającym osoby zainteresowane procesem kościelnym jest błędna informacja o wysokich kosztach procedowania, jak i niewiedza na temat możliwości skorzystania z pomocy prawnej adwokata kościelnego. Koszty sądowe oscylują w granicach od 800 zł do 1500 zł I instancja i II instancja od 400 do 600 zł, czasami dochodzą koszty powołania biegłego sądowego (do 200 zł).

Skorzystanie z pomocy prawnej adwokata jest możliwe na każdym etapie procesu kościelnego lub od samego początku jego trwania, kiedy adwokat zobowiązuje się z włączeniem pełnomocnictwa prowadzić całość postępowania. Jeśli istnieją przesłanki prawne do stwierdzenia nieważności małżeństwa, osoba zainteresowana lub adwokat strony, powinien skierować skargę powodową do odpowiedniego miejscowo Sądu Kościelnego, w którym został zawarty sakrament małżeństwa lub do Sądu diecezji zamieszkania strony pozwanej.

Najczęstsze przyczyny stwierdzenia nieważności małżeństwa

Najczęstszą przyczyną stwierdzającą nieważność małżeństwa, jest tytuł prawny określany według kodeksu prawa kanonicznego jako kan. 1095 n. 3, który stwierdza: „niezdolni do zawarcia są ci, którzy z przyczyn natury psychicznej nie są zdolni podjąć istotnych obowiązków małżeńskich”.

Powyższy tytuł nieważności jest stwierdzeniem niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich. Istota niezdolności do podjęcia obowiązków małżeńskich polega na tym, że nie można zobowiązać się do realizacji czegoś, czego nie jest się w stanie wykonać, według zasady prawa rzymskiego ad impossibile nemo tenetur. Zasadnym jest stwierdzenie, że kiedy strony próbują samodzielnie sporządzać skargi powodowe, które to skargi w swojej treści nawiązują do pozwu o rozwód cywilny, popełniają tym samym kardynalny błąd. W skardze powodowej, nawiązując do kan. 1095 n.3, przedstawiamy m.in. analizę charakteru strony z okresu przedślubnego przedstawiając pewne symptomy nieprawidłowości, które można określać z perspektywy czasu. 

Zobacz również serwis: Rozwód kościelny

Skarga powodowa

Jednocześnie pod uwagę bierzemy okres praktyki postępowania strony w życiu małżeńskim udowadniając tym samym, odkryte niezdolności, które w swoim radykalizmie uniemożliwiły nawiązanie poprawnych relacji osobowych z drugim małżonkiem. Relacje te powinny służyć istocie dobra małżonków. W skardze powodowej opisujemy również sferę decyzyjności strony, system wartości, itp. w nawiązaniu do konkretnego stanu faktycznego, odnośnie praktyki postępowania strony w życiu małżeńskim. Tak, aby sąd mógł z treści skargi powodowej odnaleźć związek przyczynowy, między niezdolnością psychiczną w działaniu strony, którą przedstawiamy jako tytuł prawny a konkretnym zachowaniem. To w całościowym obrazie sytuacyjnym przedstawia wiarygodność zaistnienia konkretnego problemu prawnego.

Sam opis przedstawiający jedynie historię małżeństwa zapisany w skardze powodowej, wprowadzany do procesu jest niewystarczający i taki „pozew” łatwo zostanie „obalony”. Zasadnym jest stwierdzenie, że skarga powodowa to pierwszy i najważniejszy obraz stanu faktycznego przedstawiający problematykę prawną, a nie jest to opis zgodnego pożycia stron do wystąpienia pierwszych problemów małżeńskich. Ten „ pierwszy obraz „ powinien być jak najbardziej wiarygodny, dlatego też musi zawierać w sobie opis prawno – psychologiczny zaistniałego problemu poprzedzającego okres poznania jak i pożycia stron np. analiza charakteru strony. Należy pamiętać, że w momencie uzyskania w procesie kościelnym, orzeczenia negatywnego, nie możemy już wnioskować ponownie z tego samego tytułu, dlatego też w momencie otrzymania dwóch prawomocnych wyroków negatywnych dotyczących tych samych przesłanek procesowych, stronie nie przysługuje już prawo do I instancji.

Zobacz również: Czy rozwód cywilny wpływa na ustanie małżeństwa kościelnego?

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  17 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.

  Dodatek energetyczny w 2021 r.

  Dodatek energetyczny w 2021 r. przysługuje odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej. Ile aktualnie wynosi takie świadczenie?