reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Adwokat kościelny - jakie powinien mieć cechy?

Adwokat kościelny - jakie powinien mieć cechy?

Bodźcem do napisania niniejszego artykułu stała się niedawno przeczytana przez mnie książka A. Kępińskiego Psychiatria humanistyczna, w której Autor pisze m.in. o cechach psychiatry. Doszłam do wniosku, iż można spróbować wyszczególnić takie cechy tym razem po stronie adwokata, stąd obecne rozważania. Jakie cechy powinien mieć adwokat kościelny?

Zasadniczo punktem wyjścia do aktualnych rozważań winien stać się kan. 1483 KPK. Czytamy w nim, iż adwokat winien być pełnoletni, nienaruszonej sławy, ma być nadto katolikiem (chociaż Prawodawca przewiduje od tego ostatniego wyjątek), jak i doktorem prawa kanonicznego, bądź biegłym i zatwierdzony przez Biskupa. W niniejszej analizie skoncentrowałabym się się jednak nie tyle na treści tego kanonu, ta jest w większości zrozumiała, co na wiedzy wyniesionej z doświadczenia czy praktyki.

Zanim jednak przejdziemy do wymaganych/zalecanych cech, a wyniesionych z bezpośredniej pracy z Klientem, na moment zatrzymałabym się na jednym sformułowaniu kanonu o tym, iż adwokat ma być osobą nienaruszonej sławy. Co to szczegółowo oznacza? Wprost powiązane jest to z kwestią m.in. jego stanu cywilnego. Nie powinien on zatem być osobą żyjącą w wolnym związku czy cywilnym. Mogłoby wówczas pojawić się pytanie, po pierwsze, wynikające z jakiejś obawy Klienta czy zostanie On dosyć zrozumiałym, skoro adwokat nie podziela Jego poglądów, czy zaistnieje stąd konieczne porozumienie; po drugie, może pojawić się jakaś wątpliwość czy rzeczywiście kościelny proces małżeński jest tak ważny, skoro kościelna władza akceptuje taki a nie inny stan cywilny adwokata (związek wolny czy cywilny). Istnieje wg mnie też pewna luka prawna, bowiem przy staraniu się o funkcję adwokata władza kościelna nie wymaga przedstawienia np. dokumentu potwierdzającego jego stan czy to wolny, czy zajęty (chodzi w tym ostatnim o posiadanie ślubu kościelnego) bądź opinii; od uczciwości przyszłego adwokata zatem zależy to czy luka ta nie zostanie niewłaściwie wykorzystana. Naturalnie ktoś powie, i częściowo słusznie, iż ważniejsza jest wiedza, doświadczenie aniżeli stan cywilny – i jest w tym pewna doza racji, niemniej dąży się do pewnego stanu, bynajmniej nie nieosiągalnego, kiedy można połączyć i sferę intelektualną, i moralną.

Kwestia dziecka w kościelnym prawie małżeńskim

Jakie cechy ponadto powinien posiadać adwokat? Naturalnie odpowiedź na to pytanie nie ma charakteru ekskluzywnego, w tym znaczeniu, iż można wypracować jakiś zamknięty katalog cech osoby spełniającej tę funkcję, w końcu przecież chodzi o żywy kontakt między jednym a drugim człowiekiem, o inne wyobrażenia, wymagania, niemniej postaramy się wyszczególnić  cechy najważniejsze, co do których winna zapanować raczej zgoda.

Jedną z ważniejszych jest szczegółowość. Prywatnie powtarzam swoim Klientom, iż  przykładowo, pisząc pozew musimy niejako zapewnić sobie na przyszłość poruszenie przez Sąd wszystkich kwestii, jakaś pominięta przez nas, może zostać też pominięta przez formułującego pytania, co z kolei może mieć negatywne przełożenie w trakcie samego procesu i wyroku. Ta cecha pozostaje pośrednio też w związku z inną, a mianowicie: z podjęciem przez adwokata troski o własny rozwój, czyli z aktywnością, ewolucją. Adwokat nie jest naturalnie ekspertem we wszystkich dziedzinach, i tego się od niego nie wymaga, ale pożądanym byłoby, aby przy pomocy właściwych źródeł, i gdy tylko jest to możliwe, opisał dany problem z punktu widzenia innych nauk (np. psychiatrii, bądź innej gałęzi medycyny, psychologii itp.). Chodzi o to, iż powinien on podchodzić w swojej pracy z pewną dozą braku zaufania do innych, w tym znaczeniu, jakoby coś mogło przez innych zostać przeoczone. Tu widać więc, jak duża stoi po jego stronie odpowiedzialność, gdyż czasami źle postawiona „diagnoza” może rzutować na całe życie Strony. Oczywiście w postawionej przez siebie tezie nie może on się jej sztywno trzymać, gdyż dynamika procesu może wyłonić nowe okoliczności, które należy właściwie przeanalizować i się nimi zająć.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa – jak rozpocząć?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama