REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Okiem Eksperta: Rozwód w Niemczech

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz
W szczególnych przypadkach rozwód może być orzeczony bez jednorocznej rozłąki albo nie orzeczony nawet w wypadku rozłąki, jeżeli utrzymanie małżeństwa jest konieczne ze względu na dobro dzieci albo rozwód stanowiłby dla drugiego małżonka rażącą niesprawiedliwość.
W szczególnych przypadkach rozwód może być orzeczony bez jednorocznej rozłąki albo nie orzeczony nawet w wypadku rozłąki, jeżeli utrzymanie małżeństwa jest konieczne ze względu na dobro dzieci albo rozwód stanowiłby dla drugiego małżonka rażącą niesprawiedliwość.

REKLAMA

REKLAMA

Przymus adwokacki, jednoroczna rozłąka, brak orzekania o winie. Sprawdź jak wygląda rozwód w Niemczech.

Rozwód w Niemczech

Na podstawie prawa niemieckiego rozwiązanie małżeństwa następuje prze prawomocne postanowienie (od dnia 1.09.2009 r. już nie przez wyrok!) sądu rodzinnego.

REKLAMA

Warunkiem rozwodu jest, podobnie jak w Polsce, rozkład pożycia między małżonkami i prognoza, że powrót do wspólnego pożycia już nie nastąpi. Przepisy regulujące materialne prawo rozwodowe znajdują się w niemieckim Kodeksie cywilnym (Bürgerliches Gesetzbuch; skrót BGB). Przepisy regulujące postępowanie w sprawach rodzinnych wyłączone zostały z dniem 1.09.2009 r. z Kodeksu postępowania cywilnego i uregulowane są w osobnej ustawie.

Przymus adwokacki

Przy postępowaniu rozwodowym istnieje przymus adwokacki. Ale tylko jedna strona postępowania rozwodowego musi być reprezentowana przez adwokata. Przeciwnik wniosku rozwodowego może osobiście występować przed sądem. Następuje to często już ze względów finansowych (koszta adwokackie) i w szczególności, jeżeli strony zgodnie uregulowały dalsze sprawy dotyczące alimentów, podziału majątku itd.

Koszta procesu (opłaty sądowe i adwokackie) są wzajemnie zniesione.

Domniemanie rozkładu pożycia małżeńskiego

§ 1566 ust. 1 BGB zawiera ustawowe domniemanie niewzruszalne, że nastąpił rozkład pożycia małżeńskiego, gdy małżonkowie żyją osobno co najmniej rok i obydwoje wnioskują o rozwód albo drugi małżonek, nie występując sam z wnioskiem o rozwód, zgadza się na jego orzeczenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To domniemanie ma ten skutek, że sąd nie ma już obowiązku czy nawet prawa do sprawdzenia, czy rzeczywiście małżeństwo jest trwale rozbite.

Zobacz również: Majątkowe prawo małżeńskie w Niemczech

Wina rozkładu pożycia

REKLAMA

Prawo niemieckie nie zna zasady winy, a więc sąd nie orzeka, „czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia”. Ale uwaga . To nie dotyczy rozwodów przeprowadzonych przez sądy niemieckie, jeżeli obydwie strony mają obywatelstwo polskie.

Sądy niemieckie stosują wtedy przepisy polskiego Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Stwierdzenie winy jest w tych przypadkach dozwolone. Potwierdził to też Trybunał Związkowy ( BGH, FamRZ 1987, 793).

§ 1566 ust. 2 BGB przewiduje, że rozpad małżeństwa domniemywa się, jeżeli okres rozłąki małżonków trwał od trzech lat. Tekst tego przepisu może prowadzić do wniosku, że jeżeli jeden z małżonków sprzeciwia się rozwodowi, to dopiero po okresie trzyletniej rozłąki sąd może orzec rozwód bez względu na brak zgody drugiego małżonka.

Uwaga! Sądy rodzinne orzekają rozwód po jednorocznej rozłące, niezależnie od zgody drugiego małżonka, jeżeli małżonek składający wniosek o rozwód dalej się go domaga.

W szczególnych przypadkach rozwód może być orzeczony bez jednorocznej rozłąki albo nie orzeczony nawet w wypadku rozłąki, jeżeli utrzymanie małżeństwa jest konieczne ze względu na dobro dzieci albo rozwód stanowiłby dla drugiego małżonka rażącą niesprawiedliwość.

Wzmianka końcowa

Fikcyjne małżeństwo jest prawnie ważnym małżeństwem. Sądy orzekają rozwód takiego małżeństwa w normalnym postępowaniu rozwodowym tak, jakby było ono rzeczywiście zawarte w celu wspólnego pożycia. To małżeństwo nie jest zatem unieważniane czy anulowane.

Zobacz również serwis: Rozwody

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Ibiza
    2023-02-26 16:36:50
    Warto w takiej sprawie zdecydować się na poradę prawną. Sama się po taką zgłosiłam do kancelarii adwokackiej Cejrowski z Gdańska. Pomogli.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

„Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację. 

14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

REKLAMA

Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

REKLAMA

Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

REKLAMA