reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > Decyzje dotyczące dziecka zawarte w wyroku rozwodowym

Decyzje dotyczące dziecka zawarte w wyroku rozwodowym

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków. Orzeka również obowiązkowo w jakiej wysokości każdy z małżonków pokrywa koszty utrzymania i wychowania małoletniego dziecka. Wyrok zawiera również ustalenia dotyczące kontaktów z dzieckiem.

Rozwód a władza rodzicielska

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i może:
- powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom ( jeżeli przedstawią porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i kontaktach rodzica z dzieckiem po rozwodzie i jest ono zgodne z dobrem dziecka ),
- powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień,
- ograniczyć władzę rodzicielską jednego lub obojga rodziców,
- zawiesić władzę rodzicielską jednego lub obojga rodziców,
- pozbawić władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców.

Sąd nie jest związany ustaleniami stron w zakresie władzy rodzicielskiej. Postanowienie dotyczące władzy rodzicielskiej może być później zmienione w zależności od okoliczności, jeżeli wymaga tego dobro dziecka.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

Rozwód a świadczenia alimentacyjne

W postępowaniu rozwodowym sąd orzeka również obowiązkowo w jakiej wysokości każdy z małżonków pokrywa koszty utrzymania i wychowania małoletniego dziecka.

Można również w pozwie o rozwód wnosić o zabezpieczenie powództwa przez zobowiązanie małżonka do uiszczania przez czas trwania postępowania określonej kwoty.

Rozwód a wspólne korzystanie z mieszkania

Jeżeli małżonkowie wciąż mieszkają razem, sąd orzeka obowiązkowo o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania, uwzględniając przede wszystkim dobro dziecka i małżonka, któremu sąd powierzył władzę rodzicielską. Sąd może, np. przyznać po jednym z pokojów każdemu małżonkowi, a pozostałe pomieszczenia do wspólnego użytkowania.

W pozwie o rozwód można również wnosić o określenie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania przez czas trwania postępowania.

Rozwód a kontakty z dzieckiem

Sąd w wyroku rozwodowym obowiązkowo ustala również kontakty rodzica z dzieckiem. Zazwyczaj Sąd określa dni tygodnia, w których uprawniony ma prawo do kontaktu z dzieckiem, np. może być to każdy piątek. Sąd może określać też dni miesiąca, np. pierwszy i trzeci piątek miesiąca. Równocześnie Sąd wyznacza godziny kontaktu. W sytuacjach konfliktowych przeważnie niezbędne jest uregulowanie także świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, ferii zimowych oraz letnich wakacji. Sąd regulując sposób kontaktów może określić także kto może w tych kontaktach uczestniczyć a kto nie może. Sąd może również określić miejsce kontaktu, przykładowo może nim być miejsce zamieszkania dziecka. W postępowaniu związanym z realizowaniem kontaktów może uczestniczyć kurator. Może być on ustanowiony do nadzoru nad sposobem wykonywania kontaktów.

Można wnosić o zabezpieczenie kontaktów do czasu zakończenia sprawy rozwodowej.

Zobacz również: Czym jest Rodzicielski Plan Wychowawczy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Xelion

Zdjęcia

Sąd nie jest związany ustaleniami stron w zakresie władzy rodzicielskiej.
Sąd nie jest związany ustaleniami stron w zakresie władzy rodzicielskiej.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Wyrwas

wieloletni pracownik jednostek sektora finansów publicznych, praktyk specjalizujący się w dziedzinie finansów publicznych, rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama