reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > Decyzje dotyczące dziecka zawarte w wyroku rozwodowym

Decyzje dotyczące dziecka zawarte w wyroku rozwodowym

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków. Orzeka również obowiązkowo w jakiej wysokości każdy z małżonków pokrywa koszty utrzymania i wychowania małoletniego dziecka. Wyrok zawiera również ustalenia dotyczące kontaktów z dzieckiem.

Rozwód a władza rodzicielska

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i może:
- powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom ( jeżeli przedstawią porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i kontaktach rodzica z dzieckiem po rozwodzie i jest ono zgodne z dobrem dziecka ),
- powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień,
- ograniczyć władzę rodzicielską jednego lub obojga rodziców,
- zawiesić władzę rodzicielską jednego lub obojga rodziców,
- pozbawić władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców.

Sąd nie jest związany ustaleniami stron w zakresie władzy rodzicielskiej. Postanowienie dotyczące władzy rodzicielskiej może być później zmienione w zależności od okoliczności, jeżeli wymaga tego dobro dziecka.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

Rozwód a świadczenia alimentacyjne

W postępowaniu rozwodowym sąd orzeka również obowiązkowo w jakiej wysokości każdy z małżonków pokrywa koszty utrzymania i wychowania małoletniego dziecka.

Można również w pozwie o rozwód wnosić o zabezpieczenie powództwa przez zobowiązanie małżonka do uiszczania przez czas trwania postępowania określonej kwoty.

Rozwód a wspólne korzystanie z mieszkania

Jeżeli małżonkowie wciąż mieszkają razem, sąd orzeka obowiązkowo o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania, uwzględniając przede wszystkim dobro dziecka i małżonka, któremu sąd powierzył władzę rodzicielską. Sąd może, np. przyznać po jednym z pokojów każdemu małżonkowi, a pozostałe pomieszczenia do wspólnego użytkowania.

W pozwie o rozwód można również wnosić o określenie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania przez czas trwania postępowania.

Rozwód a kontakty z dzieckiem

Sąd w wyroku rozwodowym obowiązkowo ustala również kontakty rodzica z dzieckiem. Zazwyczaj Sąd określa dni tygodnia, w których uprawniony ma prawo do kontaktu z dzieckiem, np. może być to każdy piątek. Sąd może określać też dni miesiąca, np. pierwszy i trzeci piątek miesiąca. Równocześnie Sąd wyznacza godziny kontaktu. W sytuacjach konfliktowych przeważnie niezbędne jest uregulowanie także świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, ferii zimowych oraz letnich wakacji. Sąd regulując sposób kontaktów może określić także kto może w tych kontaktach uczestniczyć a kto nie może. Sąd może również określić miejsce kontaktu, przykładowo może nim być miejsce zamieszkania dziecka. W postępowaniu związanym z realizowaniem kontaktów może uczestniczyć kurator. Może być on ustanowiony do nadzoru nad sposobem wykonywania kontaktów.

Można wnosić o zabezpieczenie kontaktów do czasu zakończenia sprawy rozwodowej.

Zobacz również: Czym jest Rodzicielski Plan Wychowawczy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

Xelion

Zdjęcia

Sąd nie jest związany ustaleniami stron w zakresie władzy rodzicielskiej.
Sąd nie jest związany ustaleniami stron w zakresie władzy rodzicielskiej.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Autotesto

Autotesto to pierwsza w Polsce Sieć Niezależnych Ekspertów Samochodowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama