REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Rozwód fot. Fotolia
Rozwód fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jakie działania należy podjąć w przypadku gdy nie chcemy już rozwodu, a złożyliśmy pozew? Można wówczas wycofać powództwo. Możliwość taka, uregulowana jest w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego. Pozew można cofnąć aż do uprawomocnienia się wyroku, jednak po rozpoczęciu rozprawy - za zgodą drugiej strony.

Pozew o rozwód można wycofać aż do momentu uprawomocnienia się wyroku. Cofnięcie pozwu oznacza rezygnację powoda z tego konkretnego procesu, nie oznacza generalnie rezygnacji z procesu o to samo, w innym czasie, co oznacza, że pozew o rozwód będziemy mogli wnieść w razie potrzeby powtórnie.

REKLAMA

Zobacz: Wsparcie dla rodzin kupujących mieszkanie

Do kiedy można wycofać pozew bez konieczności zgody drugiej strony?


Aby nie obowiązywał wymóg zgody drugiej strony, pozew można cofnąć aż do rozpoczęcia rozprawy. Nie trzeba będzie wówczas również zrzekać się roszczenia. W przypadku wycofania pozwu do czasu rozpoczęcia rozprawy, można w czasie późniejszym, w każdym momencie wytoczyć powództwo. Przy cofnięciu pozwu, sąd nie bada innych okoliczności, takich jak chociażby ważność małżeństwa.

Zobacz: Czy tylko matka zawsze pewna?

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Czy sąd może odmówić cofnięcia pozwu o rozwód?


Sąd powinien się zgodzić na wycofanie takiego pozwu, jednak w przypadkach, gdy sąd uzna cofnięcie pozwu za niedopuszczalne, gdy okoliczności sprawy wskazują, że wymienione czynności są sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego, albo zmierzają do obejścia prawa, sąd może odmówić skutecznego cofnięcia pozwu.

Zobacz: Jak unieważnić ślub kościelny?


W jaki sposób można wycofać pozew o rozwód

REKLAMA


Pozew o rozwód można wnieść pisemnie bądź ustnie. Wnosząc pozew pisemny do sądu, do którego wnieśliśmy powództwo, musimy zachować wymogi formalne pisma. Należy oznaczyć sąd, wskazać strony i ich adresy, datę złożenia pozwu. Pismo można zatytułować „wniosek o cofnięcie pozwu”. Należy pamiętać o podpisaniu pisma czytelnie. Nie trzeba podawać żadnego uzasadnienia.

Jeżeli chcemy wycofać pozew o rozwód ustnie, można tego dokonać na pierwszym posiedzeniu wyznaczonym na rozprawę, przed rozpoczęciem rozprawy. W takim przypadku sąd odwoła rozprawę.


Nieobecność powoda na rozprawie


Nieobecność powoda na rozprawie rozwodowej powoduje jej zawieszenie na okres trzech miesięcy.

Na wniosek powoda postępowanie toczy się dalej, jeżeli jednak w ciągu roku od zawieszenia postępowania wniosek nie zostanie złożony- postępowanie zostanie umorzone. Umorzenie postępowania prowadzi do wzajemnego zniesienia kosztów sądowych stron.


Pozew wzajemny

Cofnięcie pozwu rozwodowego jest dopuszczalne, jeżeli druga strona nie zażądała również rozwodu. Jeśli więc w reakcji na pozew małżonka, drugi z małżonków również zażąda rozwodu, wycofanie takiego pozwu bez jego wyraźnej zgody staje się niemożliwe.

Zobacz: ''Uporczywe nękanie'' bez sprzeciwu senatu

Cofnięcie pozwu po wydaniu wyroku

REKLAMA

Cofnięcie pozwu, czyli rezygnacja z rozwodu, możliwe jest także, jeśli małżonkowie pojednali się i żadne nie chce już rozwodu, po wydaniu wyroku rozwiązującego małżeństwo, ale przed jego uprawomocnieniem się. Wyrok wydany w I instancji uprawomocnia się w terminie 14 dni od doręczenia go wraz z uzasadnieniem, a jeśli żadna ze stron nie zwracała się o uzasadnienie - w ciągu trzech tygodni od ogłoszenia. 


Wyrok II instancji staje się prawomocny po jego ogłoszeniu, ponieważ nie może on być już kwestionowany (poza szczególnymi sytuacjami, gdy możliwe jest wznowienie postępowania). Natomiast kasacja od niego nie przysługuje.

Jeśli wyrok uprawomocni się, a rozwiedzeni zechcą znowu być małżeństwem, konieczny będzie ponowny ślub.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

REKLAMA

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

REKLAMA

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

REKLAMA